Latvijā
Politika

Māris Antonevičs: “Saskaņas” poker-seja0


Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs pie savas mājas Mežaparkā, kur Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki veica kratīšanu, 30.01.2019.
Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs pie savas mājas Mežaparkā, kur Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki veica kratīšanu, 30.01.2019.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Taktiku, kādu “Saskaņa” izvēlējusies sava līdera Rīgas mēra Nila Ušakova aizstāvībai, varētu raksturot kā blefošanu. Tā var būt diezgan veiksmīga dažādās kāršu un arī citās spēlēs, bet ar vienu noteikumu – ja pārējie spēlētāji nezina un arī nenojauš patiesību. Tad var uztaisīt tā saukto “poker-seju” (no angļu valodas “poker face”) un mēģināt visus apmuļķot.

Arī politikā to, protams, var izmantot, bet te jau spēle ir sarežģītāka – runa vairs nav par dažām kārtīm rokā, bet par daudz plašāku informāciju.

Ja politiķa (vai viņa atbalstītāju) kontrolē ir liela daļa informācijas kanālu, viņš, protams, var ilgāk manipulēt ar sabiedrību.

Bet mūsdienās līdz ar moderno tehnoloģiju attīstību pat autoritārie režīmi vairs nevar atļauties šādu greznību, bet daudzpartiju demokrātija ne tik. Tad nu atliek divas iespējas – vai nu censties neblefot, lai nebojātu savu kopējo tēlu (jo tas kādreiz vēl var noderēt), vai nospļauties un strādāt konkrētajam laikam un konkrētajai auditorijai.

Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieku “vizītes” N. Ušakova dzīvesvietā un darbavietā viņa vadītā partija drīz izplatīja paziņojumu, kas būtu sensacionāli skandalozs… ja vien tā būtu patiesība.

“Vakardienas notikumi Rīgā, kad Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova darbavietā un dzīvesvietā KNAB veica procesuālās darbības, liedz iespēju klusēt par tiem. Mūsuprāt, šīs darbības ir politiski motivēts vienas partijas mēģinājums mainīt vēlēšanu iznākumu – par to šī nacionālistu partija jau iepriekš atklāti informēja sava kongresa laikā. (..) Politiskajiem oponentiem acīmredzot ir parādījusies iespēja apkarot konkurentus, izmantojot tiesībsargājošās iestādes, kas diemžēl nepretojas,” teikts paziņojumā.

Visiem tiem mazajiem vārdiņiem “mūsuprāt”, “acīmredzot” it kā būtu jāmazina apgalvojumu smagums, tāpat arī tam, ka paziņojumā tā arī netiek nosaukta vārdā neviena konkrēta partija, bet tiek lietots netiešs apzīmējums “nacionālistu partija”. Tomēr atmetot visu šo liriku, te ir ļoti nopietna apsūdzība, ka KNAB ir pārņēmusi Nacionālā apvienība, kas dod rīkojumus biroja vadībai un izrēķinās ar politiskajiem konkurentiem.

Un vienīgais arguments šai sazvērestības teorijai – decembrī notikušā Nacionālās apvienības kongresa balsojums, kas uzdod tā brīža vides un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam sagatavot lēmumu par Rīgas domes atlaišanu. To, protams, var izmantot, lai īslaicīgi mēģinātu novērst uzmanību no savas atbildības Rīgas domes skandāliem, bet notikumi turpina attīstīties, tāpēc tagad “Saskaņas” paziņojums vairāk liecina par izmisumu, saprotot, ka ziepes ir lielas un saprātīgu argumentu aizstāvībai sāk pietrūkt.

Ko darīt? Jāmet pieklājība pie malas un jāvēršas pie tiem, kuri tev joprojām uzticas un kurus var pārliecināt ar blefošanas palīdzību.

Pirmkārt, tā ir “Saskaņas” vēlētāju bāze, kas par partiju balso ar pārliecību, ka tā vienīgā aizstāv “krievvalodīgo tiesības”, kamēr pārējie tikai meklē iespējas ieriebt. Lai gan šī konstrukcija nav mūžīga, tomēr mīts par “nacionālistu” pārņemto KNAB (un citām tiesībsargājošām iestādēm) tajā ļoti ērti iederas – tieši tādu ainu gadiem ir būvējusi daļa Latvijas krievvalodīgo mediju. Galvaspilsētā visu var nozagt un sagraut, bet vienalga būs vainīgi latvieši, kuriem nepatīk Nils.

Protams, “Saskaņai” šī priekšstata veidošanā vienmēr gatava palīdzēt Krievija. Piemēram, viena no zināmākajām Krievijas propagandas impērijas pārstāvēm kanāla “RT” galvenā redaktore Margarita Simonjana (tā pati, kurai tika uzdots intervēt bēdīgi slavenos Solsberijas “tūristus” Baširovu un Petrovu jeb GRU virsniekus Čepigu un Miškinu) interneta sociālajā tīklā “Twitter” “Saskaņas” līderim bija veltījusi vairākus ierakstus, norādot, ka Ušakova kratīšana (Simonjana gan lieto apzīmējumu “aizturēšana”) saistīta ar viņa cīņu par nepilsoņu tiesībām un runāšanu krievu valodā.

Šie divi virzieni ir pārbaudīti.

Vēl ir jautājums, vai uz stāstu par politisko pasūtījumu uzķersies “Saskaņas” draugi Eiropā – politiskā grupa PES –, kā tas jau dažas reizes noticis.
Saistītie raksti

Varētu iebilst, ka “Saskaņa” šo to aizguvusi no Jaunās konservatīvās partijas, kas aizvadītajā nedēļā tāpat raidīja pārmetumus citai tiesībsargājošajai iestādei Ģenerālprokuratūrai, jo bija nemierā ar tās prasību izdot kriminālvajāšanai deputātu Juri Jurašu, kurš tiek vainots valsts noslēpuma izpaušanā.

“Saskaņa” tāpat kā JKP iecerējusi protesta akciju. Te tomēr jābilst, ka JKP, lai arī aktīvi iebilda, tomēr nepretojās Saeimas lēmumam izdot Jurašu, kamēr “Saskaņa” nekādā gadījumā nav gatava pieļaut ne Rīgas domes atlaišanu, ne Ušakova atstādināšanu no amata.

LA.lv