×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
21. decembris, 2016
Drukāt

Saule stāv uz vietas: šī diena būs īpaša (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Šodien plkst.12.44 būs Ziemas saulgrieži, kas iezīmē astronomiskā rudens beigas un ziemas sākumu.

Šodien tiks aizvadīta gada īsākā diena, bet nakts uz ceturtdienu būs gada garākās naktis.
Saules spīdēšanas ilgums gada īsākajā dienā būs no sešām stundām un 26 minūtēm Latvijas tālākajā ziemeļu punktā Rūjienas novadā līdz septiņām stundām un divām minūtēm valsts tālākajā dienvidu punktā Daugavpils novadā, liecina dati no ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes Saules kalkulatora.

Astronomiskās ziemas pirmajā dienā saule visagrāk – plkst.8.38 – lēks valsts galējos dienvidaustrumos, Baltkrievijas pierobežā, savukārt vēlākais saullēkts būs Ovišragā, Ventspils novadā, – plkst.9.14. Saule visagrāk rietēs Krievijas pierobežā Alūksnes un Viļakas novadā, kur saulriets būs jau plkst.15.26, bet Rucavas novada dienvidrietumos saule rietēs plkst.16.02.

Trešdien Rīgā saule lēks deviņos, rietēs plkst.15.44, tādējādi saules spīdēšanas ilgums būs vien 6 stundas un nepilnas 44 minūtes. Salīdzinājumam – gada garākā diena, 21.jūnijs, Rīgā bija 17 stundas un 52 minūtes gara.

Astronomi saulgriežus mēdz dēvēt par solstīciju, kas, burtiski tulkojot no latīņu valodas, nozīmē “saule stāv uz vietas”, jo punkts, kurā redz lecošu vai rietošu sauli, apstājas un pēc šīs dienas maina savu virzienu.

Pēc ziemas saulgriežiem dienas kļūst arvien garākas, bet naktis – īsākas. Tomēr saullēkts līdz decembra beigām kļūs vēl par vienu divām minūtēm vēlāks, pirmo astronomiskās ziemas dienu garums pieaugs uz vēlāka saulrieta rēķina. Astronomiskais pavasaris sāksies 2017.gada 20.martā, kad diena jau kļūs garāka par nakti.

Saskaņā ar seno tautu tradīcijām ziemas saulgrieži ir ziemas vidus, nevis sākums. Ziemas saulgriežus senlatvieši dēvējuši gan par Ziemassvētkiem, gan par Bluķa vai Dvēseļu vakaru. Saskaņā ar ticējumiem vietām Latvijā Bluķa vakari atzīmēti laikā no Mārtiņiem līdz Sveču dienai, tomēr galvenokārt periodā no ziemas saulgriežiem līdz Jaungadam vai Zvaigznes dienai.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Saulgriezi ir bridis, kad Saule apmet loku Zodiaka un iegriezas preteja virziena, reize mainot savu energetisko zimi, kas ir visa esosa pamats, energiju mijiedarbiba, +;-, jeb in;jan, viriskais:sieviskais, Kosmiskais, zeme, utml.

  2. Saule stāvot uz vietas? Tad jau pastardiena klāt

  3. Man arī LA palikusi vienīgā, ko vispār lasu… Interesents raksts par Saulgriežiem <3

  4. Izlasīju un pat gaišāk ap sirdi kļuva-ir tak cerība tomēr… Bet par avīzēm un to iznīcināšanu-tāds ir plāns un tas veiksmīgi darbojas mūsu zemē un pasaulē. Lasīsim Playboy.

  5. Skaists raksts. Paldies, mīļā LA.
    Lasīju, nra, ka LA gatavojas pārdot. Tas mani šokēja. Nesaprotu iemeslu, bet bez jums vairs nav normāla nekā palicis ko lasit. Sis ir pēdējais patvērums. visi mediji ir tikuši iznīcināti un degradēti

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +17.3
Alūksne +14.3
Daugavpils +15.1
Saldus +17
Liepāja +17.7
Jelgava +17
Ventspils +16.6
Limbaži +16
Madona +15
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+