×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
21. oktobris, 2013
Drukāt

Savākti 10 000 parakstu pret transporta biļešu cenu diferencēšanu Rīgā (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Cilvēki uz ielas lietus laikā.

Portālā “Manabalss.lv” aptuveni divu nedēļu laikā savākti nepieciešami 10 000 paraksti pret biļešu cenu diferencēšanu Rīgas sabiedriskajā transportā, liecina portālā pieejamā informācija.

Līdz ar to iniciatīvu var iesniegt vērtēšanai parlamentā. Kā sacīja iniciatīvas autore Ieva Brante, tuvākajās dienās iesniegs vēstuli parlamentā, lai Saeima varētu rīkoties atbilstoši Latvijas iedzīvotāju interesēm, kuri šādi ir pauduši savu nostāju jautājumā par plānotajām izmaiņām biļešu cenās Rīgas sabiedriskajā transporta.

Brante uzskata, ka iedzīvotājus nedrīkst dalīt pēc deklarētās dzīvesvietas, turklāt Rīgā kā valsts galvaspilsētā ir koncentrētas dažādi iedzīvotājiem nozīmīgas iestādes – slimnīcas, tiesas, valsts iestādes.

Kā ziņots, paraksti tiek vākti ar mērķi novērst lielas iedzīvotāju grupas diskrimināciju Rīgā, nosakot vienādu braukšanas maksu Rīgas sabiedriskajā transportā kā rīdziniekiem, tā arī pārējiem pasažieriem, kas dzīves vietu nav deklarējuši Rīgā.

Domubiedru grupa sagatavojusi atklātu vēstuli Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministram Edmundam Sprūdžam (RP), kurā tiek aicināti parakstīties visi, kas piekrīt vēstulē paustajam aicinājumam. Portāla “Mana balss” galvenajā lapā iniciatīva tika publicēta trešdien ap pusdienlaiku.

“Saglabājot vienādu sabiedriskā transporta braukšanas maksu gan rīdziniekiem, gan nerīdziniekiem, tiks novērsta lielas iedzīvotāju grupas diskriminācija pēc to dzīvesvietas un nepalielināsies no Latvijas aizbraucošo skaits. Mazākās pašvaldībās nesamazināsies ieņēmumi un tās spēs nodrošināt atbalstu skolām, bērnudārziem, maznodrošinātajiem un trūcīgiem, kā arī transportam un pašvaldību sniegtajiem pakalpojumiem. Rīgā nepalielināsies transporta plūsma un nepasliktināsies gaisa kvalitāte iespējamo nerīdzinieku privātā transporta dēļ,” norāda iniciatīvas autore Ieva Brante.

Parakstot šo iniciatīvu, iedzīvotāji vienlaikus pieprasa veikt pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” revīziju.

Pēc vēstules autoru domām, Rīga ir Latvijas galvaspilsēta un līdz ar to tajā pieejamie pakalpojumi nav aizvietojami ar iespējām ārpus Rīgas – galvaspilsētā atrodas valsts iestādes, slimnīcas, kas sniedz reģionos nepieejamus medicīnas pakalpojumus, muzeji un teātri, uz kuriem sadārdzināsies nokļūšana, arī lidosta.

Jau ziņots, Rīgas domē 7.oktobrī apstiprināti grozījumi pašvaldības saistošajos noteikumos, kas paredz, ka no 1.janvāra Rīgā deklarētie iedzīvotāji līdzšinējo 50 santīmu vietā par biļeti Rīgas sabiedriskajā transportā maksās 42 santīmus jeb 0,60 eiro, savukārt Rīgā nedeklarētajiem pasažieriem biļete maksās dubultā – 84 santīmus jeb 1,20 eiro.

Pēc Rīgas domes teiktā, 1,20 eiro ir brauciena pašizmaksa, bet galvaspilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem tiks piemērota 50% atlaide.

Līdzīgas atšķirības plānotas arī mēnešbiļešu cenās, kamēr skolēniem un studentiem, kas apmeklē izglītības iestādes Rīgas administratīvajā teritorijā, neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas atlaides tiks palielinātas no 60% līdz 80%.

Ar šādu soli Rīgas domes vadība cer pamudināt Rīgā dzīvojošos un strādājošos cilvēkus deklarēties Rīgā, lai tādējādi šo cilvēku maksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) nonāktu galvaspilsētas kasē.

Domes opozīcijas partijas šādu ieceri kritizē kā populismu un vēlmi nošķirt Rīgu no pārējās Latvijas. Tāpat tiek norādīts, ka pašvaldība nevar uzrādīt prognozes, kā šis “eksperiments” varētu ietekmēt pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” budžetu. Domes vadība gan apgalvo, ka šajā jomā izmaiņas netiek prognozētas.

Tikmēr Rīgas dome ziņo, ka noslēgušās pirmās veiksmīgās sarunas ar Siguldas novada domi par sabiedriskā transporta cenu atšķirīgu kompensēšanu siguldiešiem, kas paredz, ka arī rīdzinieki Siguldas sabiedriskajā transportā varēs braukt bez maksas.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Paldies, Dievam, ka savaaca. Ushaks, jau ir sašķēlis krievos un cittautieshos, tagad veel Riidziniekus un citpilseetnieki …, PILNIIGS NONSENSS!!!

  2. Malači!!! Atbalstu Jūs!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+