Latvijā
Novados

Sēļi izvirza prasības, lai varētu izdzīvot0


Vīgantes parks, Staburaga piemiņas vieta Sēlijā.
Vīgantes parks, Staburaga piemiņas vieta Sēlijā.
Foto: Valdis Semjonovs

Nacionālā attīstības plāna (NAP) devums Sēlijas novadiem ir gauži vājš, tāpēc piektdien rīkotajā Sēlijas 9. kongresa rezolūcijā ir iekļauta prasība valdībai un politiskajām partijām radīt attīstības plānu Sēlijas novadiem, kas mazinātu reģionālo atšķirību un veicinātu uzņēmējdarbību.

Kongresa delegāti pieprasījuši arī kardināli mainīt NAP nostādnes, atzīstot, ka Latvijai ir svarīgas ne vien deviņas lielās pilsētas, 21 reģionālās attīstības centrs, Latgale, Rīga, Pierīga un Piejūra, bet arī ikviens Latvijas novads, tajā skaitā Sēlijas novadi. Plānojot 2020. -2026. gada Eiropas Savienības fondu finansētās aktivitātes, sēļi lūdz ņemt vērā savu novadu izvirzītās un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) iesniegtās prioritātes.

Kongresu Salas novadā rīkoja Sēlijas novadu apvienība, kuru veido septiņi novadi- Aknīkstes, Ilūkstes, Jaunjelgavas, Jēkabpils, Neretas, Salas un Viesītes, un galvenā kongresa tēma bija NAP devumu Sēlijas reģionam. Tajā bez novadu pārstāvjiem piedalījās arī Pārresoru koordinācijas centra, VARAM, Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvji.

Kongresa pārstāvji secināja, ka NAP deklarētie mērķi nav īstenojušies. Iedzīvotāju skaits turpina strauji samazināties, mirstība ir daudz lielāka nekā dzimstība, nav jūtamu uzlabojumu ceļu stāvoklī – joprojām dominē grantētie ceļi.

Tika runāts arī par citiem plānā izvirzītajiem, bet nesasniegtajiem mērķiem.

Salīdzinot iedzīvotāju skaitu no 2010. līdz 2018. gadam, paveroties bēdīga aina: Neretas novadā bērnu skaits samazinājies par 45% (kopējais iedzīvotāju skaits – par 14%), Jēkabpils novadā – par 38% (iedzīvotāji – par 18%), Aknīstes novadā – par 34% (iedzīvotāji -14%), Ilūkstes novadā – par 33% (iedzīvotāji -17%), bet Viesītes novadā – par 32% (iedzīvotāji -16%).

Kongresa referenti norādīja, ka iecerētās piespiedu pašvaldību reformas nepārtrauks Sēlijas novadu depopulāciju.

LA.lv