Praktiski
Dārzs

Šī ir viena no aukstākajām maija nedēļām Latvijas vēsturē. Ko darīt, lai paglābtu iestādīto no sala?0

Foto: AFP

Pagājušās nedēļas otrajā pusē jau šķita, ka atnākusi teju vasara, taču šodien ir sākusies viena no aukstākajām maija nedēļām Latvijas vēsturē. Sinoptiķi brīdina, ka gaidāmi aukstuma rekordi, jau šodien dažviet Latvijā uzsniga sniegs. Termometra stabiņš vietām var noslīdēt līdz pat -10 grādiem. Šis netipiski aukstais laiks būs postošs dārziem un laukiem, arī neapkurinātām siltumnīcām. Taču pieredzējuši agronomi sniedz padomus, ko darīt, lai iestādīto paglābtu no sala.

Tā kā aprīlis bija pietiekami vēss, augļu koki un krūmi līdz šim vēl nebija paguvuši izplaukt. Taču šonedēļ gaidāmais lielais aukstums daudzviet jau būs bīstams un pat postošs, jo pēdējo silto dienu ietekmē augi sākuši strauji plaukt.

Vēsā aprīļa dēļ bija aizkavējusies augu attīstība, nekas vēl nebija saplaucis. Bet aizvadīto vasarīgo brīvdienu ietekmē saplaukušajiem kokiem nu priekšā izdzīvošanas pārbaudījums. Vismaz vairākas turpmākās diennaktis Latvijā valdīs arktiskas gaisa masas. Gaisa temperatūra noslīdēs zem nulles, vietām sasniedzot -6 grādus, bet zāles augstumā temperatūra būs pat mīnus desmit grādi.

Tuvākajā naktī sals sagaidāms valsts austrumos, tad pēc tam naktī uz trešdienu, ceturtdienu, piektdienu būs novērojums teritorijas lielākā daļā. Tā kā temperatūras būs ļoti zemas, ir iespējams sniegs, vairāk pat slapjš sniegs, krusa,” skaidro sinoptiķe Laura Krūmiņa.

Prognozējami plaši sala postījumi dārzos un laukos, apdraudēti arī augi siltumnīcās. Agronoms Aivars Upenieks, kurš nodarbojas ar stādu audzēšanu, steidz sasegt zemenes, kas jau sākušas ziedēt. Tās pasargās gan tunelis, gan agroplēve, taču mīnus desmit grādus zemenes tik un tā neizturētu. Upenieks arī nelolo cerības, ka izdosies nosargāt plaukstošos augļkokus – plūmes un ķiršus.

“Lielos vilcienos ņemot, tā ir katastrofa, visu izglābt pat mēs neceram. (..) Ja ir vairāk par -5, tad 50% ir agronoma rokās un 50 dieva rokās,” saka Upenieks.

Saistītie raksti

Lai paglābtu ziedošos kokus, agronoms mazdārziņu īpašniekiem iesaka dedzināt mitrus salmus un lapas vai no modernākiem līdzekļiem izvēlēties – dūmu sveces. Ja koki nav pārāk lieli, to zarus var aptīt ar agro plēvi, ap tiem veidojot tādu kā kupolu. Savukārt tiem, kuri jau siltumnīcās iestādījuši tomātus, agronoms iesaka ņemt talkā spaiņus un kastes.

Eksperti norāda, ka augļudārziem gaidāmais sals varētu nodarīt lielāku postažu, nekā, piemēram, graudaugu sējumiem. Siltums Latvijā atgriezīsies nedēļas nogalē.

LA.lv