Dabā
Medības

Padoms medniekam. Siena dakšu otrā dzīve – bebru ķeksis 0

Ja jūsu saimniecībā saglabājušās siena dakšas, bet ar lopkopību neviens vairs neplāno nodarboties, tās nebūt nav jācenšas nodot vietējā novadpētniecības muzejā vai metālu uzpircējiem.

No siena dakšām iespējams izgatavot lielisku divzaru ķeksi bebru dambju jaukšanai. Parasti ķeksi izgatavo no resnāka armatūras stieņa, taču tas nav visai ērts darbarīks samērā nelielā garuma dēļ. Tāpat ar to būs visai neparocīgi izvilkt zarus no ūdens, kad tas jau lielā straumē plūst pāri daļēji izjauktam dambim.

Tāpat ar to praktiski neiespējami izvilkt niedru sakneņus, kurus bebrs meistarīgi iebetonē dambja uzbērumā.Lai izgatavotu ķeksi, dakšu zari jāsaliec aptuveni 90 grādu leņķī (sk. attēlu).

Atsperīgo metālu iespējams saliekt, tikai to uzkarsējot līdz sarkankvēlei ar gāzes degli vai benzīna lodlampu. Pretējā gadījumā metāls locījuma vietā nolūzīs. Pārveidot vajag arī kāta stiprinājuma vietu.

Padomju laikos izgatavotajām siena dakšām bija paredzēts resnāks kāts. Ja vien nav vēlēšanās doties uz mežu un gādāt piemērota diametra slaidu eglīti, to mizot un izžāvēt, tad, izmantojot to pašu lodlampu, var saliekt tievāku arī kāta stiprinājuma vietu, lai tā atbilstu veikalos nopērkamo grābekļu kātu diametram. Cita starpā – ķeksi ar tievāku un tātad arī vieglāku kātu būs vieglāk nest līdz dambim un atpakaļ. Ar divus metrus garu kātu pilnībā pietiks, lai izvilktu zarus pat no pusotra metra dziļuma. Savukārt divi ķekša zari lieliski tiks galā arī ar taisnu baļķēnu. Siena dakšu asos galus tajā var arī nedaudz iecirst.

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” novembra numurā

LA.lv