×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
19. maijs, 2016
Drukāt

Siguldieši piespiedu nomas gūstā (14)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Iveta Tirzīte: "Nekad dzīvē nevienam neesmu bijusi parādā un negribētu būt arī šoreiz. Bet par piespiedu zemes nomu tādu summu nespēju samaksāt."

SIA “Ronor”, kam Siguldā pieder 1,62 hektāri zemes, uz kuras atrodas divi dzīvojamie nami un vairākas saimniecības ēkas, teju pusi no šīs platības piespiedu kārtā grib iznomāt šo namu iedzīvotājiem. Savukārt iedzīvotāji uzskata, ka namu uzturēšanai viņiem tik daudz zemes nemaz nevajag. Zemes īpašnieks turklāt pieprasa šo divu Televīzijas ielas 15 namu iedzīvotājiem samaksāt vairākus tūkstošus eiro par tā saukto piespiedu zemes nomu.

 

Ko neprasīja baznīca, to prasa uzņēmēji

Televīzijas ielas 15A nama iedzīvotājai Ivetai Tirzītei pagājušā gada oktobrī Rīgas rajona tiesa jau piespriedusi par labu SIA “Ronor” 2035,51 eiro, kopā ar tiesas izdevumiem – 2355,07 eiro. Savukārt SIA “Ronor” prasība piedzīt aptuveni pusotru tūkstoti eiro no Televīzijas ielas 15B nama iedzīvotājas Zanes Ikaunieces pašlaik tiesā vēl nav skatīta. Kā Zane vēsta, prasības pret namu iedzīvotājiem celtas dažādu pilsētu tiesās.

Šie parādi iedzīvotājiem sakrājušies kopš 2008. gada, kad SIA “Ronor” nopirka 1,62 hektārus zemes no evaņģēliski luteriskās baznīcas Siguldas draudzes. Kamēr zeme vēl piederēja draudzei, tā no iedzīvotājiem naudu par zemes nomu neprasīja. Šā iemesla dēļ, iespējams, namu iedzīvotājus zemes īpašnieku maiņa īpaši neuztrauca.

Kā redzams zemesgrāmatā, darījums noticis ar gudru ziņu un, kā šķiet, ne nu gluži bez evaņģēliski luteriskās baznīcas bijušā darbinieka Ronalda Cimoškas līdzdalības un juridiskās meistarības. Draudzei piederošā zeme tika pārdota divās daļās ar dažu dienu atstarpi – tā, lai dzīvokļu īpašnieki nevarētu to atpirkt, izmantojot viņiem likumā noteiktās pirmpirkuma tiesības. Minētos 1,62 hektārus SIA “Ronor” turklāt nopirkusi pārsteidzoši lēti – par 49 730,93 latiem jeb aptuveni trīs reizes lētāk par 2008. gadā tai noteikto kadastrālo vērtību – 131 683 latiem (187 368,03 eiro).

Kā liecina Uzņēmumu reģistra dati, Cimoškas k-gs tagad ir līdzīpašnieks SIA “Ronor” – tai pašai, kurai tagad pieder zeme un kas ar tiesu piedzen no iedzīvotājiem parādus.

 

Par parādiem ne jausmas

Iveta Tirzīte stāsta, ka par šādu parādu neko nav zinājusi. Pret viņu celtajā prasībā minēts, ka nomas līgums viņai piedāvāts 2010. gadā. Taču Iveta apgalvo, ka neko nav saņēmusi. Par to nejauši uzzinājusi tikai pērn, kad prasība jau bijusi iesniegta tiesā. Tad arī uzzinājusi, ka zeme pieder nevis baznīcas draudzei, bet SIA “Ronor”.

Viņa ir pārsteigta arī par to, ka bez viņas klātbūtnes Siguldas rajona tiesnese V. Grebežniece taisījusi šādu viņai nelabvēlīgu spriedumu, kaut arī slimības dēļ bija rakstiski lūgusi atlikt lietas izskatīšanu. “Tagad jūtos kā liela noziedzniece,” saka Iveta Tirzīte, “nekad dzīvē nevienam neesmu bijusi parādā un negribētu būt arī šoreiz. Bet tādu summu uzreiz nespēju samaksāt, turklāt man šķiet, ka zemes īpašnieks grib piespiest maksāt par pārspīlēti lielu zemes platību, kuru ikdienā nemaz neizmantoju. Maksāt pavisam neatsakos. Bet, lai spētu norēķināties ar zemes īpašnieku, man tagad neatliek nekas cits kā pārdot šo dzīvokli un braukt projām no Latvijas,” piebilst viņa.

 

Iedzīvotāji nedomā padoties

Nama iedzīvotāji gan vēl nedomā padoties un dzīvokļu īpašnieku biedrības vārdā cēluši tiesā prasību pret SIA “Ronor”, prasot noslēgt līgumus par mazāku nomājamās zemes platību nekā tā, ko grib iznomāt SIA “Ronor” un par ko aprēķināts arī parāds par astoņiem gadiem. Bet, iekams noslēgt ar zemes īpašnieku nomas līgumus, namu iedzīvotāji vispirms gribētu noteikt namiem nepieciešamo nomājamās zemes platību un maksāt tikai par to.

Iedzīvotāju aizstāvis, zvērināts advokāts Ojārs Ozoliņš saka, ka tā platība, kas būtu vajadzīga divu dzīvojamo namu uzturēšanai un par ko iedzīvotāji neatteiktos maksāt, nesakrīt ar to, par ko gribētu saņemt nomas maksu SIA “Ronor”. Pēc zemes īpašnieka ieceres, Televīzijas ielas 15A nama iedzīvotājiem būtu jānomā zeme 3046 kvadrātmetru platībā. Savukārt Televīzijas ielas 15B iedzīvotājiem jānomā 2915 kvadrātmetri. Tādējādi no “Ronor” piederošajiem 1,62 hektāriem gribētu piespiedu kārtā iznomāt iedzīvotājiem ap 0,6 hektārus zemes.

“Abu dzīvojamo namu uzturēšanai kopā būtu nepieciešami vien 3517 kvadrātmetri, tos pēc dzīvokļu īpašnieku biedrības pasūtījuma uzmērījis sertificēts mērnieks, sagatavojot nomājamās zemes robežu plānu,” skaidro Ojārs Ozoliņš, “taču vēl lielāku jucekli rada tas, ka no kopskaitā 16 dzīvokļu īpašniekiem trim personām SIA “Ronor” dīvainā kārtā jau pārdevusi 556 kvadrātmetrus. Tādējādi pārējiem 13 dzīvokļu īpašniekiem iznomājamā platība ir nevis tā, ko grib “Ronor”, bet vēl mazāka – 2961,06 kvadrātmetri. Bet tas nekavē iesūdzēt viņus tiesā, prasot maksāt par lielākas platības zemes nomu.”

Televīzijas ielas 15B nama dzīvokļa īpašnieks Imants Baumanis man atklāj, ka jau 2009. gadā ar privātā kārtā bez notāra klātbūtnes noslēgtu pirkuma līgumu no SIA “Ronor” nopircis 276 kvadrātmetrus, samaksādams par to 2260 latus. Taču ne Baumaņa k-ga, ne pārējo dzīvokļu īpašnieku pirkuma līgumi un it kā nopirktās zemes platības nav ne mērītas, ne reģistrētas zemesgrāmatā, tādējādi šie pirkumi ir kā gaisā pakārti.

“Kā turpmāk tiks kārtota šī zemes lieta un kad tiks iemērīta manis nopirktā platība, tas man joprojām nav skaidrs,” atzīst Imants Baumanis.

 

Iedzīvotāji neapskaužamā situācijā

Viens no zemes pircējiem, kā izrādās, ir dzīvokļa īpašnieks Edvīns Zaķis, kurš reizē ir arī viens no SIA “Ronor” bijušajiem īpašniekiem, viņa paraksts redzams arī uz saviem dzīvokļu kaimiņiem piesūtītajiem nomas līgumiem. Tomēr jāšaubās, vai šis kungs būtu pircis zemi no uzņēmuma, ar kuru bijis cieši saistīts. Drīzāk šis pirkuma līgums, ja tāds patiešām bijis noslēgts, ir formāls. Ko īsti nopircis Imants Baumanis un cik zemes ticis pārējiem pircējiem, nav skaidrs tāpēc, ka Baumaņa nopirktie 276 kvadrātmetri ir aptuveni puse no pavisam iztirgotajiem 556 kvadrātmetriem. Ja daļa zemes jau tikusi pārdota šiem trim īpašniekiem, tad vēl vairāk jāšaubās arī par platību, ko piespiedu kārtā SIA “Ronor” gribētu iznomāt pārējiem dzīvokļu īpašniekiem.

Zvērināts advokāts Ojārs Ozoliņš spriež, ka šādi darījumi liecina, ka zemes īpašnieks grib nevis sakārtot īpašuma lietas, bet ar draudiem vai tiesu “izsist” iespējami lielāku peļņu.

Dzīvokļu īpašnieku biedrības prasību pret SIA “Ronor” Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā skatīs 27. maijā. Kāds būs šis spriedums, to, protams, pašlaik var tikai minēt.

Savukārt par parādu piedziņu no Ivetas Tirzītes un Zanes Ikaunieces zvērināta advokāte Ilga Jansone spriež, ka tie iedzīvotāji, kuru mājokļi atrodas uz citiem īpašniekiem piederošas zemes, ir neapskaužamā situācijā. “Viņiem pienākums maksāt par zemes nomu piespiedu kārtā ir noteikts likumā. Turklāt no tā brīža, kad īpašnieks par tādu ierakstīts zemesgrāmatā un neatkarīgi no tā, vai ar viņu bijuši noslēgti nomas līgumi,” skaidro Ivetas Tirzītes aizstāve Vidzemes apgabaltiesā, kur pašlaik iesniegta apelācijas sūdzība par minēto Rīgas rajona tiesas spriedumu.

No SIA “Ronor” līdzīpašnieka un zvērināta advokāta Edgara Ziediņa, kurš sev piederošo firmu pārstāv tiesās par parādu piedziņu no iedzīvotājiem, iegūt paskaidrojumus man neizdevās. Aizbildinādamies ar aizņemtību, viņš tā arī neatbildēja uz tālruņa zvaniem vairāku dienu garumā un rakstiskiem lūgumiem e-pastā. Dzenāt pa tiesām izmisušos Siguldas iedzīvotājus Ziediņa k-gam pietiek gan laika, gan drosmes. Bet paskaidrot “LA” redakcijai un sabiedrībai biznesmenim un advokātam nav ne laika, ne drosmes…

 

Saeimā ar atrisinājumu nesteidzas

Siguldas namu iedzīvotāju likstas ar piespiedu zemes nomu, protams, valstī nav vienīgais piemērs. Latvijā šādas kroplīgas attiecības uzspiestas namu iedzīvotāju tūkstošiem. Valstī pavisam ir 285 849 ēkas un būves, kas atrodas uz 94 254 citiem īpašniekiem piederošas zemes gabaliem.

Kā zināms, Saeimā pirmajā lasījumā pieņemts likumprojekts, kas paredz izbeigt ap divdesmit gadus ilgušo kroplību, ļaujot namu iedzīvotājiem izpirkt šo piespiedu kārtā nomāto zemi. Bet, kā šķiet, ar likuma pieņemšanu Saeimā pārlieku nesteidzas. Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija, kurai likumprojekts nodots pagājušā gada 8. oktobrī, priekšlikumus otrajam lasījumam gaida līdz šā gada 7. oktobrim.

Tieslietu ministrija, kurā četrus gadus rakstīja šo likumprojektu, izplānojusi, ka likumam jāstājas spēkā jau no 2017. gada 1. janvāra, savukārt izpirkšanu paredzot uzsākt no 2020. gada. Kamēr likuma vēl nav, tikmēr namu iedzīvotājiem, zemes īpašniekiem, advokātiem, tiesnešiem un tiesu izpildītājiem būs ar ko nodarboties.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. “No 2015. gada 1.janvāra dzīvokļu īpašniekiem, kuru māja atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes, vairs nebūs jākompensē nekustamā īpašuma nodokļa par zemi maksājums.” tā vēstīts Saeimas pēdējā – galīgajā lasījumā. Līdz ar to man rodas vairāki jautājumi.

  1. Vai turpinās vēl lielāka zemes īpašnieku diskriminācija, kad tā jau izkropļotais „brīvais” tirgus tiek degradēts līdz bezsamaņai nosakot kaut kādus ierobežojumus -6% nomas maksai, ja lieta nonāk tiesā un tagad vēl tiem „izredzētajiem” dzīvokļu īpašniekiem atceļ NĪN?
  2. Ar ko tad tie dzīvokļu īpašnieki, kuri dzīvo uz padzīto, vai noslepkavoto latviešu zemes ir pārāki par citiem cilvēkiem, kuriem ir jāmaksā zemes NĪN?
  3. Kurš šo „parazītu” kārtu ir iecēlis tādā ekskluzīvā NODOKĻU NEMAKSĀTĀJU KĀRTĀ???

 2. Kriminālā piespiedu noma Atbildēt

  Pastāv likums, ka būvi piesaista zemei un to pārkāpt nav tiesiska pamata. Latvia var – tā ir krimināla valsts un tā turpina iesākto kriminālo rīcību pret tautu.
  Iesaku vērsties pēc palīdzības Baltkrievijā pie Lukašenko un Ukrainā pie Porošenko, jo Latvijas vara nekad, neko tautas labā nav darījusi un nedarīs, spīdzinās kā visus 25 gadus. Nopietni, rakstiet kaimiņu prezidentiem un kopiju Eiropas savienībai, parlamentam un Petīciju komitejai, nav cita varianta.
  Abi minētie prezidenti prot krievu valodu, rakstiet krieviski un pa tiešo uz Baltkrieviju un Ukrainu, nevis vēstniecībām. Vēstuli nosūtiet Latvijas presei BNS un LEtai, kā arī tieši uz minēto valstu galvenajām avīzēm. Iesaku silti izpildīt šos ieteikumus katram, kuram ir problēmas ar šāda veida kriminālo zemes piespiedu nomu. Prasiet prezidentiem palīdzēt Latvijai, atsūtīt savus pārstāvjus uz Latviju, uzrakstīt ieteikumus Latvijai, kā atrisināt, atklāt gadsimta noziegumu Latvijā.

  Vēlreiz saku, tas nav joks, bet patiess vēlējums.

 3. Vajag domāt! Ja m;es būtu nedaudz gudrāka tauta, zinātu, ka galvenais mūsu nodokļu un nodevu (NĪN, notāram, zemesgrāmatā utt) nelaimēs par īpašumu, mēs ieskatītos “manabalss” un izlemtu, ka ir jāparakstās par : PAR PIESPIEDU NOMAS ZEMES KADASTRĀLO VĒRTĪBU
  Piedāvājam grozīt “Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumu”, lai zemei zem daudzdzīvokļu mājām un neražojošām būvēm noteiktu vēsturiski taisnīgu kadastrālo vērtību un reālu zemes nomas un izpirkuma maksu.

 4. Domāju, ka tiesā var apstrīdēt pašu pirkumu t.i., nav piedāvāts izmantot pirmpirkuma tiesības. Pērkot domājamās daļas ar 1 dienas starpību acīmredzami ir apietas šīs tiesības, ar nosacījumu, ja pircējs ir viens un tas pats. Advokāti uz priekšu!

  • Pirmpirkuma tiesības varētu apstrīdēt no laika, kad kļuva zināms par zemes pārdošanu, nevis gada laikā no ierakstīšanas zemesgrāmatā. |Ipašnieki speci\ali neslēdz līgumus par nomu, lai iedzīvotāji nevarētu iesniegt pirmpirkuma strīdu, jo likumā pateikts, ka to apstrīdēt var gada laikā no ieraksta zemesgrāmatā. Jāizmanto cita likuma nosacījumi. Jo tā var noslēpt darījumu un viltot to.

 5. NODZĪVOJUŠIES, LĪDZ ABSURDAM, KĀ VISPĀR VAR PIEDERĒT, KĀDAM ZEME, UN VĒL PIRKT UN PĀRDOT, VAI KĀDS TO ZEMI AR SAVĀM ROCIŅĀM IR DARINĀJIS, IELICIS SAVU SPĒKU, DOMU UN TĀ TĀLĀK, ZEME , ZEMES LODE NEPIEDER KAPITĀLISTIEM, BET IEDOTA KATRAM CILVĒCIŅAM, RADĪJUMAM, LAI MĒS UZ TĀS DZĪVOTU SASKAŅĀ AR DABU, UN VIENS AR OTRU UN ŠĪ MŪSU ATRAŠANĀS LAIKS IR DIEZGAN ĪSS UZ ŠĪS ZEMĪTES, BET KĀDS IR IZGUDROJIS, KA VISS PIEDER VIŅAM, LAI ATVER APZIŅU, NE ZEMI, NE DEBESIS ,NE SAULI, NE GALAKTIKAS, NE GAISS, NE ŪDENS, NE VISS PĀRĒJAIS MUMS NEPIEDER, BET KĀDS PROTAMS, TO VISU RADĪJA PRIEKŠ MUMS, NU VARU IEDOMĀTIES, KĀ VIŅŠ JŪTAS SKATOTIES UZ VISU, KAS NOTIEK ŠEIT, KARI, IZNĪCĪBA, CIEŠANAS, NABADZĪBA, IZVIRTĪBĀ, SKOPUMS, ĻAUNUMS, SADISMS UN TĀ TĀLĀK, LAI TIKAI BŪTU KĀDS BAGĀTĀKS PAR CITIEM, UN KONTROLĒTU VISUS, UN JUSTOS PĀRĀKS PAR CITIEM……..ABSURDS UN VĒLREIZ ABSURDS, KĀDS PĀRĒDĀS UN JŪK PRĀTĀ NO VISS ATĻAUTĪBAS, BET KĀDS DZĪVO NABADZĪBĀ BADĀ SŪRI STRĀDĀ DĒĻ KUMOSA, UN TĀ NOTIEK PA VISU PASAULI…….BET VIENMĒR PRIEKŠ ŠĀS SISTĒMAS IZDOMĀ, LOZUNGUS, MĒS DZĪVOJAM, SOCIĀLISMĀ, KAPITĀLISMĀ, MONARHIJĀ,……… BET NEKAS NEMAINĀS, BET LOZUNGI GAN,………..VIELA PĀRDOMĀM, MŪS TIKAI VILINA, ….MĒS PAR DEMOKRĀTIEM, , KREISIEM, LABĒJIEM, ……..KRISTIEŠIEM, SIONISMU, MUSUĻMAŅIEM, KATOLIEŠIEM UN TĀ TĀLĀK, BET PAIET LAIKS UN REDZAM ,KA VISS MAINĀS ,TIKAI PRIEKŠ TAUTAS UZ SLIKTO PUSI, BET PRIEKŠ, BAGĀTAJIEM, VIENALGA, KĀDĀ SISTĒMĀ, TICĪBĀ DZĪVOJAM, VIŅI DZĪVO OPĀLILLĀ, IR ,KAS PELNA VIŅIEM LABKLĀJĪBU…………UN TAS NOTIEK VISUR, KATRĀ VALSTĪ. LAIKS PAMOSTIES UN VAIRS NETICĒT, VIŅU SPREDIĶIEM UN PLIKIEM SOLĪJUMIEM, KA VIŅI VISU DARA PRIEKŠ TAUTAS,CILVĒKIEM, NĒ VIŅI VISU DARA TIKAI PRIEKŠ SAVAS LABKLĀJIBAS, JO JA MĒS NESTRĀDĀSIM,NEKAROSIM, VIŅIEM ARĪ NEBŪS LABKLĀJĪBAS, TĀPĒC JAU VISU IR IZDOMĀJUŠI, LAI MĒS BŪTU PAKLAUSĪGI VIŅU JĒRI, KO VAR JEBKURĀ LAIKĀ APCIRPT……

 6. Kamēr Siguldā ar zemes lietām nodarbosies bijušie uzņēmēji- zemju uzpircēji un rūdītā Viškeriene, tikmēr kārtības nebūs. Tā ir vistīrākā mafija, laikam jau Mitrevicam ari kas atlec, jo visus jau ir izvētijis, bet šitās sēž kā kūkas…Pareizi, ka nav pirmais gadījums un gan jau vēl būs…

 7. Nav ko dzīvot uz cita cilvēka zemes ,nespēj samaksāt ,vācies prom. Tas taču ir elementāri ,zeme pieder man ,es to gribu pārdot ,taču uz tās zemes kāds uzcēlis savu būdu ,nu tad maksā ,vai vācies ,lai es to zemi varu pārdot tam kurš spēj maksāt. Man taču arī nevajaga to strēmeli par kuru Jūs nemaksāsiet ,to taču arī pārdot nevienam nevarēs ,tikai nodoklis būs jāmaksā ,varētu atdot to pārpalikumu pašvaldībai ,bet kāpēc man par brīvu tā jāatdod un pašvaldībai arī to atlikumu nevajaga. Kāds risinājums ,vai nu pērc visu ,vai ej prom ,ja neviens to visu māju nepirks ,jaucu to būdu nost un pārdodu visu zemi ,kādam ,kurš tur spā gribēs būvēt un man samaksās tirgus cenu.

  • Tipiska padomju palieku domāšana.Citējot “vai nu pērc visu ,vai ej prom ,ja neviens to visu māju nepirks ,jaucu to būdu nost un pārdodu visu zemi ,kādam ,kurš tur spā gribēs būvēt un man samaksās tirgus cenu.”…..Ne tu to māju cēli,ne biji spriestspējīgā vecumā kad tā tika būvēta,ne tavs tēvs vai vectēvs to cēla!!! A tagad-Mans! Mans! Mans! Es nojaukšu ja gribēšu!…..šādi jau puslatvija ir nojaukta,ar cilvēku līdzdalību kuri reāli ne pirkstu nav pakustinājuši ,lai kas taptu.

 8. taisnība vien būs Atbildēt

  es kādreiz sen, sen skolā mācījos par alkatīgajiem kapitālistiem

 9. ārī mēs pierīgā maksājam 2x par zemi,kad iestājāmies kooperatīvā,kad privatizējām zemi par sertifikātiem,tagad jāmaksā d/s par apkalpošanu, un vēi pagastam par zemi un vēl par savu pašu spēkiem un lidzekļiem celto māju…nu ļoti godīgi!!!

 10. Cin. speciālisti lielākā daļa dzīvokļu īpašnieki privatizējot dzīvokļus lau samaksāja ari par zemi untagad TM gudrie bīda likumu lai MAKSĀTU otrreiz . Mans priekšlikums {pilsētu zemēm to pašu likumu kā lauku zemēm ] ,lai izbeigtu PSRS juristu MURGU.To zin TM. Juridiskā komisija,EM.

 11. Šis nav pirmais gadījums Siguldā…

 12. Tautieši – pamodiniet Rabarberu Džo! Viņa sapnī rekets joprojām ir būtiska valsts politikas sastāvdaļa …

Draugiem Facebook Twitter Google+