×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
30. decembris, 2016
Drukāt

Skandināvi pārceļ ražošanu uz Latviju (7)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ģirts Plakans (no kreisās) un Gatis Rudzītis pie apstrādes robotiem jaunajās SIA "Dižozols plus" ražošanas telpās.

finanshu_piesprice200

Investē infrastruktūrā

Viņu ražotie jauna dizaina krēsli ir arī Apvienoto Nāciju Organizācijas mītnes galvenajā sēžu zālē Ņujorkā, kas bija Dānijas valdības dāvana šai organizācijai. “Tika izstrādāts dizains, un mēs piedalījāmies krēslu detaļu un galdu tehniskajā izstrādē un izgatavošanā. Viens tāds krēsls maksā ap 4000 eiro,” stāsta SIA “Dižozols plus” valdes loceklis Gatis Rudzītis.

Liekti līmēto mēbeļu detaļu ražošana ir viena no sarežģītākajām nozarēm kok­rūpniecībā. Izmantojot modernas iekārtas un materiālus, SIA “Dižozols plus” no finierskaidas ražo ļoti sarežģītus trīsdimensiju izstrādājumus – galvenās detaļas krēsliem, kas, kopā salikti, piederas augstākās klases mēbelēm. Uzņēmums saņem pasūtījumus arī Latvijā. Ar “Dižozola plus” mēbelēm iekārtoti visi tiesu biroji un arī masīvie tiesnešu krēsli izgatavoti turpat.

Šovasar, ņemot kredītu un nopērkot blakus angāru, ražotne savu zem jumta esošo teritoriju dubultojusi, nu jau sasniedzot vienu hektāru. Uzņēmuma līdzīpašnieks Ģirts Plakans: “Vecajās telpās mums bija kļuvis par šauru, tās bija pieblīvētas. Iekārtas vajadzēja izretināt, lai ražotne kļūtu sakārtotāka, pārskatāmāka un efektīvāka. Tagad ir arī materiālu noliktava un gatavās produkcijas noliktava. Mūsu uzstādījums – netrakot un nepirkt aizvien jaunas iekārtas, bet iegūt, sakārtojot tehnoloģisko plūsmu. Šodien jau visu varam izdarīt ātrāk. Ātrums pārvēršas laikā un laiks – naudā.”

Novērtējot uzņēmuma lielo potenciālu, aizņēmumu “Dižozolam plus” izsniegusi banka “Citadele”, ar kuru ražotāji cieši sadarbojas pēdējos piecus gadus. Arī uzņēmuma līdzīpašnieks Gatis Rudzītis sadarbību ar “Citadeli” vērtē ļoti pozitīvi: “Nauda ir visās bankās, bet šajā gadījumā mums svarīga bija komunikācija, kuras gaitā mēs piepildījām savas vēlmes.”

Iekosties un vaļā nelaisties

Viss sākās pirms gadiem deviņpadsmit, kad uzņēmums, kas toreiz saucās “Dižozols”, piegādāja masīvkoka mēbeļu detaļas rūpnīcai “Latvijas bērzs”. Tas bija ritmisks, stabils pasūtītājs. Bet sākās krīze un “Latvijas bērza” īpašnieki paziņoja, ka rūpnīcu slēdz. Ģ. Plakans: “Kad sākās darbgaldu izpārdošana, es vajadzīgākos nopirku. Pie mums no “Latvijas bērza” pārnāca strādāt septiņi cilvēki. Palielinot pamatkapitālu, kļuvām par “Dižozolu plus”, uzņēmām vajadzīgos kontaktus un pamazām sākām.” Vairāki kolēģi gan, vērtējot šīs aktivitātes, grozījuši pirkstu pie deniņiem. Taču Ģirts atceras – bijām tai gabalā iekodušies un vaļā nelaidāmies! Sākumā, lai noslogotu iekārtas, ražojuši vienkāršas detaļas krēsliem un galdiem. Vienkāršas ir tās detaļas, kas tiek polsterētas. Tajās var būt gan zari, gan melnumi. Savukārt detaļām, kas ir redzamas, jābūt ideālām.

Lielu daļu lobskaidas “Dižozols plus” pērk no uzņēmuma “Rīga Veneer”, kas tagad ir pietiekami atdzīvojies, aug un attīstās. Bet 3D lobskaidu, ko var izlocīt gandrīz kā audumu un kas mazliet pat staipāma, pērk ārzemēs no viena vienīgā uzņēmuma pasaulē, kas tādu ražo.

Ģ. Plakans: “Mums vajadzīgi ļoti specifiski materiāli gan izmēru, gan kvalitātes ziņā. Tā vispār ir liela opera. To pārzina mans kolēģis Gatis Rudzītis. Viņš bija viens no vadošajiem speciālistiem “Latvijas bērzā” un ir eksperts liekti līmētajās mēbelēs.”

Tiem, kuri nodarbojas ar šādu produktu tirdzniecību, “Dižozols plus” ir pierādījis, ka var un māk, un tā ticis pie pasūtījumiem daļai dizaina mēbeļu, kas rodas no jauna Skandināvijas valstīs. Citiem vārdiem – skandināvi pārceļ savu ražošanu uz Latviju.

Nu jau pagājuši astoņi gadi un “Dižozolā plus” trīs maiņās strādā 150 cilvēki. Uzņēmuma apgrozījums pēdējos četrus gadus pastāvīgi pieaug. Pateicoties jaunām iekārtām, kas ļauj apstrādāt vairāk materiāla, arī cehā strādājošo alga pēdējā laikā krietni kāpusi.

Realizē dizaina lidojumus

Uzņēmumā šobrīd strādā četri modernākie apstrādes roboti – mašīnas, kas izgriež no finierskaidas jebkuras konfigurācijas detaļas, uztaisot tām arī vajadzīgos urbumus un griezumus visām sešām virsmām.

SIA “Dižozols plus” piedalās jauna dizaina krēslu gatavošanā no paša sākuma. G. Rudzītis: “Ja sakām, ka ražojam krēslus tādai un tādai kompānijai, tad tie, kuri šo lauciņu pārzina, saprot mūsu līmeni. Vienīgais, kas šajā stāstā skumdina, ir tas, ka krēsli pasaulē neaiziet ar mūsu zīmolu. Un gatavi krēsli maksā pat desmit reizes dārgāk nekā to detaļas. Taču pārdošanas pasaule ir pavisam cita pasaule. Tur darbojas vesela mašinērija, kas kustina pasūtījumu. Tajā lauciņā mēs nemaz nemēģinām ielīst. Mēs pērkam iekārtas, kārtojam plūsmas, taisām aizvien elegantākus produktus – realizējam dizaina lidojumus, pār kādiem pirms gadiem nemaz nesapņojām.”

Reizes divas uzņēmuma īpašnieki esot domājuši par zīmola maiņu, jo ārzemnieki jau to vārdu “dižozols” izrunāt nespējot. Tomēr nolēmuši nosaukumu saglabāt, jo šajā vārdā taču iekodēta mūsu mentalitāte.

KOMENTĀRS

Bankas “Citadele” Uzņēmumu apkalpošanas direkcijas vadītāja Sanita Bajāre:

“SIA “Dižozols plus” no neliela, vietējam tirgum strādājoša uzņēmuma izaudzis līdz eksportējošam vidēja uzņēmuma līmenim. Tas sasniegts bez straujiem lēcieniem, ar stratēģiski pareizu un mērķtiecīgu darbu. Uzņēmums ir spējis piesaistīt nepieciešamos ekspertus, lai turpinātu attīstību, kas ir ļoti būtiski, jo vadības kompetence ir viena no veiksmīga uzņēmuma attīstības atslēgām.”

TUVĀKĀ FILIĀLE

Bankas “Citadele” klientu apkalpošanas centrs “Mols” Krasta ielā 46, Rīgā

Uzziņa

SIA “Dižozols plus”

Dibināta 2008. gadā.

Atrodas Aconē, Salaspils novadā.

Ražo liekti līmēto mēbeļu detaļas eksportam un mēbeles pēc pasūtījuma vietējam tirgum.

2016. gada apgrozījums – 5,8 milj. eiro.

Nodarbina 150 cilvēkus.

Meža nozares gada balvas “Zelta čiekurs” laureāts nominācijā “Par inovatīvu uzņēmējdarbību”.

Pieder Ģirtam Plakanam un Gatim Rudzītim, kuri arī uzņēmumu vada.

NAUDAS ATDEVE

Banka “Citadele” uzņēmumam šovasar piešķīrusi 1,5 milj. eiro lielu kredītu.

Aizdevums izlietots ražošanas plūsmas sakārtošanai – jauna 5000 kvadrātmetru angāra un 1,2 hektāru zemes iegādei.

Ieguldījums atmaksāsies desmit gados.

citadele

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Vai darba neemejiem ir pensiju fondaa ienesiigums………

  2. Malači! Tikai uz priekšu un uz augšu!

  3. Neperspektīvs bizness! Tieši brendu turēšana īpašumā un noieta tirgi (marketinga triki) ir pamats uzņēmuma augšanai. Šie skandināvu onkuļi rīt izdomās ražošanu nodot, piemēram, krieviem vai vjetnamiešiem, ko tad darīs Dižozols Plus? Ne zīmolu, ne noieta tirgus. Bankrots.

  4. Ir jau labi un prieks par uzņēmējiem, bet vai nevajadzētu padomāt par darba apģērbu visiem ražošanā nodarbinātajiem

  5. Lai 2017 gads būtu vēl veiksmīgāks!!!

  6. Tā tik turpināt, kā reiz Sāga!

    • Jā, Sāga. Un Dižozolā strādā arī bijušās “Sāgas” speciālisti un ražošanas darbinieki. Tik Sāgas vairs nav, bet Dižozols aug – līdzīgi kā Sāga 90-tajos. Nepareizajās rokās Āris, Ivars, Vilnis un Ješka nodeva uzņēmumu.

Draugiem Facebook Twitter Google+