×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. decembris, 2014
Drukāt

Smalki kokgriezumi Jelgavas muzejā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jelgavas Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzejā līdz 2015. gada 1. februārim apskatāma dekoratīvo necke figūriņu izstāde “Mazie brīnumi”, LA.lv uzzināja muzejā.

Necke ir miniatūra skulptūra, kas apmēram 300 gadu laikā attīstījusies Japānā. Japāņu tradicionālajam kostīmam nav kabatu, un nepieciešamās mantas nēsāja ap jostu. Funkcionāli necke kalpoja kā kareklītis – atsvars atslēgām, kastītei parfimērijai vai medikamentiem, rakstāmlietām un citiem ikdienā lietojamiem priekšmetiem. Pieprasījums bija liels, un laikā no 17. līdz 19. gadsimtam necke griešanas tehnika, skolu stilistiskās atšķirības, kā arī tematu loks plaši attīstījās un sasniedza izcilu kvalitāti un dažādību.

19. gadsimtā Japānā eiropiešu kultūra, tostarp eiropiešu kostīms, kļuva arvien populārāks un tradicionālajai sīkplastikai parādījās citas funkcijas, kā, piemēram, okimono, kas kalpoja kā papīrspiede un priecēja arī īpašnieka un viņa viesu acis.

Apmēram pusi necke figūriņu izgatavoja no ziloņkaula – šo dārgo materiālu ieveda no citām valstīm un centās izmantot pilnībā. Pārējās figūriņas darinātas no koka, īpaši riekstkoka, ķiršu koka, nīlzirgu zobiem (mūsdienās aizstāj ziloņkaulu), arī lāču, meža kuiļu, pat tīģeru zobiem.

Pamazām dažāda veida necke figūriņas zaudēja sākotnējo nozīmi un kļuva par lietišķās mākslas izstrādājumiem, un ar šādu mērķi tos izgatavo joprojām. Vairākos pasaules muzejos ir šo mazo lietišķās mākslas darbu kolekcijas, piemēram, Losandželosā, Bostonā, Tokijā, Britu muzejā Londonā, Metropolitēna muzejā (Ņujorkā), Luvrā (Parīzē), Ermitāžā (Sanktpēterburgā) u.c. Dažos muzejos šīs kolekcijas ir eksponētas pastāvīgi, dažos tās skatāmas tikai izstādēs.

Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja izstādē “Mazie brīnumi” eksponētās figūriņas ir mūsdienu darinājumi – seno griezumu atdarinājumi – no Daiņa Matīsa kolekcijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+