Latvijā
Praktiski

Tamborēto sniegpārsliņu deja logā: kā darināt?0

Foto – Aija Geida

Laukā zaļa zāle un brīžiem līst lietus… Lai radītu ziemas sajūtu, svētku priekšvakarā vakarējot var pagatavot baltas, gaisīgas sniegpārsliņas. Ja vien mājās ir kokvilnas diegs un tamboradata, vienā vakarā var satamborēt pilnu logu!

Sniegpārsliņu gatavošanā ir divi posmi – tamborēšana un iestīvināšana. Tikai iestīvinātas sniegpārsliņas izskatās eleganti un gaisīgi.

Grezna septiņstaru sniegpārsliņa

1. kārta. Tamborē pīnīti no 4 gaisa cilpiņām un tās savieno.

2. kārta. Aplī tamborē 6 īsos stabiņus.

3. kārta. Pāriet ar 3 gaisa cilpiņām uz nākamo kārtu un katrā īsajā stabiņā tamborē stabiņu ar vienu apmetumu. Starp stabiņu ar vienu apmetumu tamborē 4 gaisa cilpiņas. Kopā jābūt 7 stabiņiem.

4. kārta. Izveidojas 7 lodziņi, katrā no tiem tamborē 5 īsos stabiņus.

5. kārta. Pāriet ar 3 gaisa cilpiņām uz augšu un tamborē 2 stabiņus ar vienu apmetumu, tad 2 gaisa cilpiņas, atkal 2 stabiņus ar vienu apmetumu, pēc tam 3 gaisa cilpiņas un atkal 2 stabiņus ar vienu apmetumu, 2 gaisa cilpiņas un 2 stabiņus ar vienu apmetumu. Veidojas vēdeklīši. Katru no tiem (kopumā ir 7) tamborē uz trešās kārtas stabiņiem.

6. kārta. Pāriet ar 3 gaisa cilpiņām uz augšu un tamborē tālāk vēdeklīša pirmo pusi – 2 stabiņi ar vienu apmetumu, bet to iekšpusē sāk veidot staru pamatni no maziem lodziņiem. To dara šādi: tamborē pīnīti no 27 gaisa cilpiņām un 19. gaisa cilpiņā tamborē stabiņu ar vienu apmetumu, tad 2 gaisa cilpiņas, pēc tam atkal stabiņš ar vienu apmetumu 16. gaisa cilpiņā. Tādējādi katrā trešajā gaisa cilpiņā tamborē stabiņu ar vienu apmetumu, starp tiem – 2 gaisa cilpiņas. Kopā jābūt 7 rūtiņām. Turpina veidot vēdeklīša otru pusi no 2 stabiņiem ar vienu apmetumu. Šajā kārtā starp vēdeklīšiem ir 5 gaisa cilpiņas. Šādi tamborē pamatu visiem 7 sniegpārslas stariem.

7. kārta. Sarežģītākā kārta, kurā veido sniegpārslas starus. No vēdeklīša pāriet uz augšu līdz pirmajam stara lodziņam un ar vienu īso stabiņu veido nostiprinājumu. Tad tamborē pīnīti no 5 gaisa cilpiņām un uzreiz pa šo pašu pīnīti atgriežas atpakaļ ar 4 īsajiem stabiņiem, veidojot taisnu stariņu. Pēc tam tamborē 1 gaisa cilpiņu un ar 1 īso stabiņu piestiprina pie nākamā lodziņa vidus. Tālāk tamborē pīnīti no 7 gaisa cilpiņām un ar 6 īsajiem stabiņiem pa šo pīnīti virzās atpakaļ, tamborē 1 gaisa cilpiņu un atkal piestiprina nākamā lodziņa vidū. Pēc tam nākamajos lodziņos tamborē 9, 11 un 13 gaisa cilpiņu pīnītes un turpina tamborēt stariņus. Kad palikuši vien divi lodziņi, pirms pirmspēdējā veido vēl vienu pīnīti ar 13 gaisa cilpiņām un pēc tam tajā tamborē 12 īsos stabiņus. Pēdējo lodziņu tamborē šādi: 3 īsie stabiņi, pīnīte no 5 gaisa cilpiņām, kurā tamborē 4 īsos stabiņus, tad atkal 3 īsie stabiņi un piestiprina pie lodziņa kreisās malas. Sniegpārslas staram kreiso pusi tamborē tāpat kā labo. Kad viss stars pabeigts, tamborē 3 gaisa cilpiņas, ar īso stabiņu piestiprina pie lociņa, kas atrodas starp vēdeklīšiem, tad atkal 3 gaisa cilpiņas un sāk jaunu staru. Sniegpārslas pagatavošana prasa aptuveni 60–90 minūtes.

Viegla sniegpārsliņa eglītes rotājumam

1. kārta. Tamborē pīnīti no 6 gaisa cilpiņām un tās savieno.

2. kārta. Izveidotajā aplī tamborē 12 stabiņus ar diviem apmetumiem un starp katru stabiņu – 3 gaisa cilpiņas.

3. kārta. Katrā otrajā stabiņā sāk veidot pamatu sniegpārsliņas stariem: īsais stabiņš ar divkāršo apmetumu, 7 gaisa cilpiņas un nākamajā divkāršajā stabiņā atkal īsais stabiņš. Pirmā stara pamatne gatava. Tad starp nākamajiem stabiņiem tamborē 2 īsos stabiņus un veido otru staru. Turpina, kamēr ir 6 staru pamatnes.

4. kārta. Sāk tamborēt starus. Katrā stara pamatnē tamborē 2 īsos stabiņus, tad 2 gaisa cilpiņas, pēc tam 3 stabiņus ar vienu apmetumu un 2 stabiņus ar diviem apmetumiem. Uz otrā stabiņa ar diviem apmetumiem veido pīnīti no 5 gaisa cilpiņām, kuru savieno uz tā paša stabiņa, veidojot cilpiņu. Tad tamborē 1 stabiņu ar diviem apmetumiem, 3 stabiņus ar vienu apmetumu un 2 gaisa cilpiņas, nobeigumā ir 2 īsie stabiņi. Atkārto sešas reizes. Starp stariem tamborē 2 īsos stabiņus.

5. kārta. Tamborē cakainas maliņas. Vietā, kur iepriekšējā kārtā bija 2 gaisa cilpiņas, tamborē īso stabiņu, tad uz pirmā stabiņa ar vienu apmetumu tamborē īso stabiņu, virs kura veido pīnīti no 3 gaisa cilpiņām, ko savieno uz tā paša stabiņa augšējās virsmas, lai veidotu cilpiņu – mezgliņu. Uz nākamā stabiņa tamborē īso stabiņu, tad uz stabiņa ar diviem apmetumiem – īso stabiņu, kam galā ir pīnīte no 3 gaisa cilpiņām, kura savienota cilpiņā. Uz nākamā stabiņa ar diviem apmetumiem, kur iepriekšējā kārtā tika izveidota cilpiņa, tamborē stara virsotni – 2 īsie stabiņi, uz trešā īsā stabiņa pīnīte no 4 gaisa cilpiņām, kura savienojas cilpiņā uz tā paša stabiņa, tad atkal 2 īsie stabiņi. Stara kreiso sānu tamborē tāpat kā labo – uz katra otrā stabiņa pa cilpiņai ar 3 gaisa cilpiņām, pa vidu īsais stabiņš. Starp stariem tamborē īsos stabiņus. Sniegpārsliņa gatava.

Gaisīga pārsliņa loga rotājumam

1. kārta. Tamborē pīnīti no 5 gaisa cilpiņām un tās savieno.

2. kārta. Ar 2 gaisa cilpiņām pāriet uz nākamo kārtu un aplītī tamborē 15 stabiņus ar vienu apmetumu.

3. kārta. Veido mazos starus. Tamborē pīnīti no 13 gaisa cilpiņām un ar īso stabiņu to piefiksē pie trešā stabiņa ar vienu apmetumu. Tad atkal tamborē pīnīti un piestiprina ar īso stabiņu pie nākamā trešā stabiņa ar vienu apmetumu – tā dara, līdz izveidojas 5 stari.

4. kārta. Pa vienu stara malu ar cilpiņām pāriet līdz stara vidum. Tamborē pīnīti no 20 gaisa cilpiņām un piestiprina to pie nākamā stara vidus (septītās gaisa cilpiņas). Šādi izveido 5 lielus starus.

5. kārta. Lielajā cilpā līdz tās vidum tamborē 12 īsos stabiņus un sāk veidot stara cakaino galu. Tamborē 6 gaisa cilpiņas un pirmajā cilpiņā tās savieno. Pēc tam tamborē 8 gaisa cilpiņas un pirmajā no tām atkal piestiprina pīnīti, lai izveidojas garāka cilpiņa. Tad tamborē 11 gaisa cilpiņas un atkal izveido cilpiņu, piestiprinot to pie šīs pīnītes pirmās gaisa cilpiņas. Veido stara galu, tamborējot 6 gaisa cilpiņas un no 5. līdz 1. gaisa cilpiņai tamborējot īsos stabiņus. Tālāk darina stara cakainā gala otru pusi: no 11, 8 un 6 gaisa cilpiņām veido pīnītes, kuras savieno pie izveidotajām labās puses cilpiņām. Tad starā tamborē 12 īsos stabiņus, un viens stars pabeigts. Tādu pašu cakaino sniegpārsliņas staru tamborē zemākajā punktā starp stariem. Tālāk tamborē atlikušos 4 starus. Sniegpārsliņas tamborēšana aizņem aptuveni 25–30 minūtes.

Padomi

• Sniegpārsliņas mājas dekorēšanai var izmantot dažādi: visvienkāršākais veids ir sakarināt tās uz makšķerauklām logā! Tikai ar sniegpārsliņām un baltām svecītēm var rotāt eglīti. Sniegpārsliņas var pielīmēt uz tumši zila mistrota papīra un izmantot kā galda dekoru. Tās var būt arī lielisks paliktnis karstvīna glāzei vai karstās šokolādes krūzei.

• Visvieglāk tamborēt ar 100% kokvilnas tambordiegiem – jo rupjāku diegu izvēlēsieties, jo lielākas būs sniegpārslas. Viss atkarīgs no loga plašuma: mazā logā labāk izskatīsies smalkas sniegpārsliņas, savukārt lielos logos mazās pazūd.

 

Kā piešķirt formu

Lai sniegpārsliņa logā izskatītos skaisti, to nepieciešams iestīvināt. Izmanto speciālu aerosolu cietināšanai un nogludina. Var lietot arī kartupeļu cieti.

Galerijas nosaukums

100 ml auksta ūdens ieber 2 ēdamkarotes ar kaudzi kartupeļu cietes. Rūpīgi izmaisa, līdz ciete izšķīdusi.

Saistītie raksti

Bļodiņu vai katliņu liek uz mazas uguns un, nepārtraukti maisot, silda, līdz masa sabiezē, pēc tam izspaida kunkuļus, ja tādi radušies. Atdzesē.

Sniegpārsliņā ļoti rūpīgi ieberž sabiezējušo kartupeļu cieti, lai iestīvinātu visas vietas.

Putupolistirola plāksnē vai citā materiālā viegli iedur adatas un nostiepj sniegpārsliņu, lai piešķirtu tai formu. Simetrijai sāk ar pretējiem stariem. Sniegpārsliņai jānostiepj ne tikai staru gali, bet katra cakiņa, cilpiņa, aplītis vai mazie stariņi, tad tā izskatīsies patiešām eleganti. Ļauj nakti nožūt vai žāvē ar matu fēnu.

LA.lv