Foto – LETA

Šogad labs ābolu un dzērveņu gads 0

Lai gan aizvadītajā ziemā no sala cieta atsevišķas ābeļu šķirnes, šajā sezonā kopējā raža varētu būt par 15% lielāka nekā pērn. Tikmēr krūmmelleņu ražas vērtējamas kā viduvējas, toties gaidāms labs dzērveņu gads, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina Latvijas Augļkopju asociācijas vadītāja Māra Rudzāte.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

“Ir zemnieku saimniecības, kur dārzā ābolu ļoti daudz, bet ir arī tādas, kur koki tukši. Lielajos komercdārzos situācija nav tik atšķirīga, jo tur ražas normēšanas nolūkos izkniebj ziedpumpurus, līdz ar to ābolu raža katru gadu ir vienmērīga. Tomēr kopumā šogad vietējo ābolu būs par 15% vairāk nekā pērn,” sacīja Rudzāte.

Viņa arī atzina, ka šogad problēmas ar ražām piedzīvo krūmmelleņu audzētāji, līdz ar to patlaban ogu cenas ir augstas, sasniedzot četrus latus par vienu kilogramu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Krūmmellenes ziemā pamatīgi apsala visiem audzētājiem. Šovasar par maz saules un par daudz lietus, līdz ar to ogas nenogatavojas. Citus gadus ap šo laiku agro šķirņu ogas jau tirgojām akcijās, savukārt šogad viss kavējas un esam novākuši vien nepilnus 70% agro šķirņu. Tikmēr vēlīnās šķirnes tikai tagad – divas nedēļas vēlāk nekā ierasts – sāk ražot pirmās ogas. Labā ziņa ir tā, ka sola vēlu rudeni, līdz ar to krūmmellenes varētu vākt līdz pat septembra vidum. Tāpat izskatās, ka šogad būs ļoti labas lielogu dzērveņu ražas – ziemā nekas neapsala un ceri ziedēja ļoti skaisti ne tikai kultivētajās platībās, bet arī mežos,” sacīja audzētāja.

Kā novēroja “Nozare.lv”, patlaban vietējo agro ābolu piedāvājums tirgū nav liels. Āgenskalna tirgū nopērkama viena šķirne – “Baltie dzidrie”, kas maksā no 0,80 latiem līdz 1,50 latiem par vienu kilogramu.

Savukārt Centrāltirgū āboli ir plašākā klāstā. “Baltie dzidrie” maksā no 0,60 latiem līdz vienam latam par kilogramu, “Rožāboli” – 0,80 latus par kilogramu, “Piross” – 1,20, “Ženēva” 0,80 latus par vienu kilogramu.

Tāpat tirdzniecībā parādījušās arī Latvijas plūmes. Šķirne “Kurzemes hercogs” maksā 0,65 latus, bet “Komēta” – 1,70 latus par kilogramu.

Starp Latvijas ogām un sēnēm, ko patlaban tirgotāji piedāvā Centrāltirgū, upenes var nopirkt par vienu latu, jāņogas – par 0,70, ērkšķogas – par 1,50, kazenes – par 2,50 latiem par kilogramu.

Gaileņu cena svārstās no 2,70 līdz trim latiem par kilogramu. Nopērkama arī pircēju pieprasītā sēne zemes tauki, par kuru pārdevēji prasa piecus latus par kilogramu.

Pēc LVAI datiem, komercdārzu platības Latvijā ir: augļukokiem ap 2000 hektāru, no tām lielākā daļa – apmēram 1500 hektāri – ir ābeles, bumbieres – 300 hektāri, saldie un skābie ķirši – 100 hektāri. Plūmes aizņem apmēram 50 hektārus. Ogulāju platības komercdārzos ir 1500 hektāri. Lielākā daļā izvietotas upenes – apmēram 250 hektāri, avenes – 200 hektāri, zemenes – 150 hektāri. Dārza mellenes stādītas 130 hektāros, apmēram 200 hektāros – smiltsērkšķi, mazāk jāņogas un dzērvenes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.