Sports
Ziemas sports

SOK soda bargi, par dopingu diskvalificēti četri krievu slēpotāji 16

Reuters/Scanpix

2014.gada Soču olimpisko spēļu vicečempions 50 kilometru distancē, 4×10 kilometru stafetē un komandu sprintā Maksims Viļegžaņins un vēl trīs Krievijas distanču slēpotāji Aleksejs Petuhovs, Jevgēņija Šapovalova un Jūlija Ivanova atzīti par vainīgiem dopinga lietošanā un saņēmuši diskvalifikācijas, kamēr olimpiskā čempione daiļslidošanā Adelina Sotņikova attaisnota.

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) komisija, ko vada tās biedrs Deniss Osvalds, pārskata lietas ar iespējamu dopinga lietošanu un testu viltošanu Soču olimpiskajās spēlēs, prioritāri izmeklējot sportistus, kuri varētu piedalīties Phjončhanas Olimpiādē.

Pagājušajā nedēļā Aleksandrs Ļegkovs kļuva par pirmo olimpisko medaļnieku, kurš saņēmis diskvalifikāciju Krievijas valsts atbalstītās dopinga programmas skandālā. Viņš Sočos ne tikai guva zeltu 50 kilometros, bet arī izcīnīja sudrabu 4×10 kilometru stafetē. Diskvalifikāciju saņēmusi arī stafetes komanda. Tāpat no Soču Olimpiādes rezultātiem izslēgts un mūža diskvalifikāciju saņēmis vēl viens krievu slēpotājs Jevgēņijs Belovs, kurš 2014.gada olimpiskajās spēlēs bija ārpus medaļu ieguvēju vidus.

“Osvalda vadītās komisijas lēmumi Petuhova, Viļegžaņina, Šapovalova un Ivanovas lietās ir identiski kā Ļegkovam un Belovam – viņi atzīti par vainīgiem,” “R-Sport” citē Krievijas Slēpošanas federācijas (FLGR) prezidentes Jeļenas Vjalbes teikto.
Arī šai četrotnei anulēti Soču olimpisko spēļu rezultāti un viņi diskvalificēti no Phjončhanas Olimpiādes. Sportistu diskvalifikācijas tiks pārsūdzētas Sporta Arbitrāžas tiesā (CAS).

Zīmīgi, ka pēc Ļegkova rezultāta anulēšanas, zelta medaļa 50 kilometru distancē pienāktos Viļegžaņinam, taču tagad par olimpisko čempionu, visticamāk, tiks pasludināts cits krievu slēpotājs Iļja Černousovs, kurš Sočos palika trešais. Tikmēr sudrabs pienākas norvēģim Martinam Junsrūdam Sunbī, bet bronza baltkrievam Sergejam Dolidovičam, kuri sacensībās palika attiecīgi ceturtajā un piektajā vietā.
Savukārt komandu sprintā Viļegžaņins duetā ar Ņikitu Krjukovu bija otrie, bet pēc šī rezultāta anulēšanas sudraba medaļas tagad pienākas Zviedrijas, bet bronza Norvēģijas slēpotājiem.

Savukārt 4×10 kilometru stafetē, kurā Krievijas kvarteta rezultāts tika anulēts jau pēc Ļegkova diskvalifikācijas, otrā vieta pienākas Francijai, bet trešā Norvēģijai.

Tikmēr daiļslidotāja Sotņikova 17 gadu vecumā Sočos triumfēja dāmu sacensībās. Aizdomas par dalību dopinga sistēmā krita arī uz viņu, tomēr SOK komisija tagad tās ir nosraidījusi un Sotņikovas lietu slēgusi.

Komisija ņēmusi vērā bijušā Maskavas dopinga antilaboratorijas vadītāja Grigrija Rodčenkova teikto, ka Sotņikova nav bijusi starp tiem sportistiem, kuri bijuši saistīti ar valdības atbalstīto dopinga sistēmu. Tāpat netika gūti pierādījumi, ka viņas analīzes tikušas mainītas.
Tieši Rodčenkovam bija liela nozīme Krievijas dopinga sistēmā, jo pēc paša vārdiem, viņš izstrādājis īpašus dopinga kokteiļus, ko lietojuši atlēti. Pēc tam, kad Krievijas dopinga skandāls vērsās plašumā, Rodčenkovs aizmuka uz ASV, un tieši viņš kļuva par galveno informācijas sniedzēju, atmaskojot krāpšanos Soču olimpiskajās spēlēs.
Kā vēstīts, pirmdien SOK komisija uzklausīja Krievijas puses pārstāvjus šīs valsts bobslejistu, skeletonistu un ātrslidotāju lietās par iespējamu dopinga lietošanu un testu viltošanu 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs, taču tūlītēju lēmumu nepieņēma.

Saistītie raksti

Krievijas bobslejistu un skeletonistu lietu izskatīšana ļoti nozīmīga ir arī Latvijai. Soču Olimpiādē bobsleja pilots Aleksandrs Zubkovs ar stūmējiem Alekseju Vojevodu, Alekseju Ņegodailo un Dmitriju Truņenkovu, izcīnīja zelta medaļas četriniekos, kur otrā palika Oskara Melbārža ekipāža, kamēr skeletonā uzvarēja Aleksandrs Tretjakovs, aiz sevis atstājot Martinu Dukuru, bet ceturtais palika Tomass Dukurs.

Ja Tretjakovu un Zubkovu piemeklēs līdzīgs liktenis kā Krievijas distanču slēpotājus, M.Dukurs un Melbārža četrinieks ar stūmējiem Arvi Vilkasti, Daumantu Dreiškenu un Jāni Strengu kļūs par pirmajiem Ziemas olimpisko spēļu čempioniem Latvijas vēsturē, bet T.Dukurs tiks pie bronzas godalgas.

LA.lv