×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
9. jūnijs, 2015
Drukāt

Paipalu olu ražotāji spekulē ar “eko”. Mainīts nosaukums uz ”eka” (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Aicinājumu patērētājiem uzturā nelietot SIA “Eko paipalas” ražotās un “Balticovo” izplatītās paipalu olas ar noteiktu derīguma termiņu Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) izplatīja 4. jūnijā. PVD aizliedza izplatīt produkciju, jo laboratoriskās kontroles apliecināja – šā ražotāja paipalu olās konstatēta aizliegta viela – hloramfenikols jeb antibiotiku atliekviela. PVD arī aicināja pievērst uzmanību marķējumam – ja tajā norādīts burts “A”, tad ražotājs ir “Eko paipalas”, bet, ja “B” vai “C”, tad citi ražotāji, kuru produkcijā nekas slikts nav konstatēts.

Kā izrādās, divas nedēļas pirms notikušā jeb 18. maijā uzņēmums jau mainījis nosaukumu uz SIA “Eka paipalas”. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Vasilijs Petrovs skaidroja, ka nosaukums mainīts, jo saskaņā ar Eiropas likumiem nav atļauts izmantot nosaukumā “eko”, ja uzņēmums nevar pierādīt, ka saimnieko bioloģiski. Viņš arī sacīja, ka uzņēmums nekad nav pozicionējis sevi kā ekoloģiskās vai bioloģiskās produkcijas ražotāju.

PVD Pārtikas uzraudzības departamenta vecākā eksperte Una Rubīna skaidro, ka sakarā ar to, ka uzņēmums produkciju neražo saskaņā ar bioloģiskās ražošanas nosacījumiem, tam nav atļauts izmantot nosaukumu “Eko paipalas”, uzņēmums pieņēma lēmumu mainīt nosaukumu uz SIA “Eka paipalas”. Tā kā nosaukuma maiņa notika šā gada 18. maijā, tad tirdzniecībā joprojām ir pieejama produkcija ar iepriekšējo nosaukumu – SIA “Eko paipalas”. PVD nav iebildis, ka uzņēmums izmanto marķējumu atlikumus ar uzņēmuma nosaukumu SIA “Eko paipalas” līdz 1. septembrim. U. Rubīna vērš patērētāju uzmanību, ka ar hloramfenikolu piesārņoto paipalu olu marķējumā ir izmantots nosaukums ir SIA “Eko paipalas”.

ZM Veterinārā un pārtikas departamenta Biotehnoloģijas un kvalitātes nodaļas vadītājs Juris Zinārs informē, ka pārtikas apritē iesaistīta uzņēmuma nosaukumā un domēna nosaukumā nav pieļaujama terminu “bio”, “eko” lietošana, ja uzņēmums nav saņēmis sertifikātu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzību un kontroli.

Šī ES regula stājās spēkā jau 2007. gada 28. jūnijā, tāpēc pamatots ir jautājums, kā līdz šim varēja darboties vēl 2012. gadā reģistrēts uzņēmums ar šādu nosaukumu, kas būtībā maldina patērētājus. Una Rubīna skaidro, ka SIA “Eko paipalas” reģistrējies pārtikas apritē 2014. gada februārī, bet, tā kā uzņēmums nenodrošināja savas produkcijas ražošanā bioloģiskās ražošanas metodes un nebija iekļāvies bioloģiskās lauksaimniecības kontroles sistēmā, uzņēmumam uzdots mainīt nosaukumu, ko uzņēmums arī izdarīja šā gada maijā.

Tikmēr SIA “Eka paipalas” valdes priekšsēdētājs noliedz pārkāpumus savās darbībās un ir neizpratnē par olās atrastajām antibiotiku atliekvielām, jo zāles putniem netiek dotas: “Mēs nelietojam ārstēšanas līdzekļus. Pat ja arī gribētu, to nevaram izdarīt, jo šādu līdzekļu Eiropas Savienībā pārdošanā nav.” Viņš pieļauj, ka, iespējams, pie vainas ir putnu barība, kas tiek iepirkta sertificētā uzņēmumā, kam jāgarantē barības kvalitāte. Uzņēmums jau iesniedzis gan barības, gan olu paraugus sertificētā ES laboratorijā, lai vēlreiz veiktu pārbaudes, jo, iespējams, iepriekš konstatētais bijusi kļūda.

PVD uzraudzībai pakļauto uzņēmumu reģistrā ir seši reģistrēti paipalu olu šķirošanas un iepakošanas uzņēmumi, turklāt paipalu olas tirgo arī ražotāji, kas ir saņēmuši atļaujas olu realizācijai nelielos apjomos – kopā ir saņemtas 174 atļaujas, bet nav iespējams identificēt, cik no tiem ir paipalu olu ražotāji.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nosaukuma maiņa ir spekulācija ?

    • Noteikti ne. Bet uzņēmums spekulēja ar “eko”, jo nedrīkstēja to izmantot, jo neražoja bioloģisku vai ekoloģisku produkciju un tādā veidā maldināja patērētāju. es tikai nesaprotu, kāpēc pvd nevar ieviest kārtību beidzot……

Draugiem Facebook Twitter Google+