×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
4. decembris, 2014
Drukāt

Spriedumu Millera prasībā pret Manfeldi paziņos pēc divām nedēļām (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Liepājas tiesa šodien izskatīja producenta Jura Millera prasību pret Andru Manfeldi (Ugāri) par autortiesību atzīšanu un kompensācijas piedziņu saistībā ar viņai samaksāto autoratlīdzību par mūziklam “Cukurs. Herbets Cukurs” sarakstītajiem dziesmu tekstiem, ko autore tomēr nav atļāvusi izmantot. Spriedums šajā lietā tiks paziņots 18. decembrī, aģentūru LETA informēja tiesneša palīdze Inta Kurpa.

Manfeldi uz pilnvaras pamata tiesā pārstāvēja kreisais radikālis Illarions Girss. Nesen jaunu organizāciju “Russkaja zarja” (“Krievu rītausma”) dibinājušo Girsa un Jevgeņija Osipova aktivitātes šoruden izraisīja saspringtu gaisotni pirms mūzikla pirmizrādes Liepājā, kas izpaudās ar sarkanu krāsu noziestu leļļu nomešanā Liepājas Olimpiskā centra priekšā un strīpainos ieslodzīto kostīmos tērptu vīru uzstājīga cenšanās iekļūt skatītāju zālē.

Manfelde masu medijiem izsūtītā paziņojumā iepriekš skaidroja, kāpēc tiesā viņu pārstāvēs Girss: “Liepājā, cilvēkiem ejot uz “Cukura” pirmizrādi, nācās kāpt pāri asiņainām bērnu lellēm – nacisma upuru simboliem. Šo protesta performanci rīkoja biedrība “Ruskaja zarja”. Arī manas rokas auklē zīdainīti, četrus mēnešus vecu meitiņu. Sazinājos ar protesta organizatoriem. Bijām vienisprātis, ka šovbiznesmeņa Millera rīcība ir nosodāma, tā sēj naidu starp tautām, apvaino no nacisma cietušos, ignorē tik tuvos notikumus Ukrainā”.

“Šovprojekts, kas veidots, provocējot skandālu, diskusiju sadursmes, antisemītismu, rusofobiju, neradoši un pašmērķīgi politizē mākslu, devalvē to, Latvijas vārdu ar nacisma apdziedāšanu degradējot,” norāda Manfelde.

“Cīņā pret nacismu apvienojas tautas un valstis. Es, Andra Manfelde, esmu latviete. Illarions Girss ir krievs. Arī mēs apvienojamies,” savu skaidrojumu sniedz rakstniece.
Kā aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja Millers, viņš no Manfeldes tiesas ceļā mēģinās atgūt 500 eiro, ko viņš rakstniecei samaksājis par mūzikla dziesmu tekstu radīšanu. Darbs pie tekstiem ticis pabeigts, taču Manfelde Ukrainas notikumu, kā arī 16. marta norišu iespaidā liegusi Milleram tos izmantot.

Viņš pastāstīja, ka vērsies tiesā, jo Manfelde nav izpildījusi likumā par autortiesībām paredzēto. “Likums dod autoram tiesības brīvi rīkoties ar savu autordarbu, tostarp – arī atsaukt izmantošanu. Taču, ja autors izvēlas šādi rīkoties, viņam pienākas segt ar darba izmantošanu saistītos zaudējumus,” sacīja producents.

“Es te nerunāju par peļņu un zaudējumiem, bet gan par naudu, kas Manfeldei tika pārskaitīta par dziesmu tekstu izmantošanu un ko viņa atteikusies atmaksāt,” sacīja Millers.

Kā norādīja Millers, viņš situāciju mēģinājis risināt mierīgā ceļā, piedāvājot vairākus scenārijus, taču Manfeldei neviens no tiem neesot bijis pieņemams. “Lai atgūtu atpakaļ naudu, man nekas cits neatlika, kā vērsties tiesā,” uzsvēra producents.

Kā vēstīts, Millers iepriekš paziņoja, ka rudenī pirmizrādi piedzīvos mūzikls par Herbertu Cukuru. Pie libreta izstrādes tika piesaistīta rakstniece Manfelde, taču viņa Cukura pretrunīgās personības dēļ nolēmusi sadarbību pārtraukt. Pēcāk kā mūzikla dziesmu tekstu autors tika piesaistīts dzejnieks Pēteris Draguns.

Izrādes anotācijā Cukurs raksturots kā pasaulē slavenākais latvietis – par tādu viņš kļuvis, pateicoties savam lidojumam no Rīgas uz Gambiju paša konstruētajā un uzbūvētajā vienmotora lidmašīnā 1933.-1934.gadā. Pateicoties tam, par Cukuru rakstījusi prese visā pasaulē, savukārt mājās pēc lidojuma viņš esot sagaidīts kā nacionālais varonis. Mūzikls “Cukurs. Herberts Cukurs” sāksies ar 1933.gadu un parādīs Cukura lidojumu un piedzīvojumus, kā arī traģisko likteņa pusi, kas risināsies Latvijas brīvvalsts un okupācijas laikā, bet noslēgsies ar Cukura nāvi Dienvidamerikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Man kauns par Andru. Izrādās – absolūts bezsmadzeņu radījums. Vai H.Cukura vainu kaut viena tiesa ir atzinusi? Kaut tādas ir bijušas vairākas. Viņu “krieva” girsa tautieši bandītiski noslepkavoja. Tātad – ar ko tu biedrojies, Andra Manfelde? Acīmredzot narkotiku lietošana nav palikusi bez sekām.

 2. Tipiski mūsdienu literātiem Manfelde bez priekšapmaksas laikam neko nav darījusi. Naudu saņēmusi, tekstus uzrakstījusi, naudu iztērējusi. Nav ko atdot.
  Tomēr tekstus lietot aizliedza. Protams, teksti ir viņas, bet Millers maksāja par tekstiem topošajam mūziklam. Mūziklam par Cukuru.
  Naudu vajadzēs atdot- kaut pa daļām.
  Tas, ka viņa tagad kopojas ar Girsu, kas ir baisāks par daudziem krieviskuma aizstāvjiem, liecina, ka Manfeldei ne naudas lietās, ne draugu izvēlē nav latviska. Latviešiem naidīga naudaskāra pantkale- tas gan.

 3. Ja odzei būtu jauzraksta par Staļina , Berijas slavinājums par latviešu holokostu 38-39 gados Krievijā , kad nošāva tikai , ka ir latvietis tad jūdase to rakstītu ar baudu un svītrainos fašistus klaunus nevarētu ar uguni sameklēt . Tāpat ,ja būtu jaslavē šustina un citu žīdu VDK latviešu holokosta noziegumus nogalinot daudziem simtu latviešu un izsūtot daudzus tūkstošus nāve vergu darbu nomentēs . Par to odzei nerūp, jo ir gājuši bojā latvieši , nevis dievekļi.
  Ko odze mīt Latvijā , ja viņa nīst latviešus un kopojās ar mūsu nīdējiem ?

 4. .. Katrai tautai ir savi moralie kropļi , to māca skolās , potē presē , TV, serga ir tiesā un citur . Nebrīnīsimies par jauno pavļik morozovieti , kurai alkatība pie pirkstiem pielipusi sveša nauda . Beidziet reiz apvainot krievus tiem nepatiesi jaucot klāt apgraizītos .Vai bailes no patiesības ?

 5. Seja tik auksta kā reliģiskai fanātiķei. Izskatās nozombēta.

Draugiem Facebook Twitter Google+