×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
4. jūlijs, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Jāmeklē atbilde uz ­jautājumu – kāpēc rodas terorisms? (7)

A man suspected of links to Islamic State groups is arrested during an antijihadist police operation in Sabadell on April 8, 2015. Spanish police arrested 10 people in the Catalonia region today suspected of links to the Islamic State group, authorities said, the latest such raids as European nations seek to stop jihadist recruitment. The operation included raids in the Barcelona and Tarragona areas and those arrested are suspected of crimes "linked to jihadist terrorism, particularly to the Islamic State group," police said in a statement. Foto - AFP/LETAA man suspected of links to Islamic State groups is arrested during an antijihadist police operation in Sabadell on April 8, 2015. Spanish police arrested 10 people in the Catalonia region today suspected of links to the Islamic State group, authorities said, the latest such raids as European nations seek to stop jihadist recruitment. The operation included raids in the Barcelona and Tarragona areas and those arrested are suspected of crimes "linked to jihadist terrorism, particularly to the Islamic State group," police said in a statement. Foto - AFP/LETA

Katrs, kurš pēdējos gados būs braucis Minskas metro, zina, ka iekļūt tajā ar čemodānu pie rokas var tikai pēc rūpīgas bagāžas kontroles. Katrā pazemes vilciena stacijā dežurē miliči, ir uzstādīti īpaši bagāžas skeneri, kādus lieto arī lidostās. Šos visai drakoniskos drošības pasākumus mūsu kaimiņvalsts galvaspilsētā ieviesa pēc 2011. gada 11. aprīlī notikušā terora akta. Toreiz bumba bija ievietota Minskas metro stacijā un iedarbināta pašā dzīvākajā stundā. Bojā gāja 15, bet tika ievainoti 203 cilvēki.

Dienā, kad teroristi uzbruka Ataturka lidostai Stambulā (28. jūnijs, 42 miruši, 230 ievainotie), es vairākkārt tiku braucis ar Minskas metro. Līdz šim uz miličiem un viņu skeneriem biju raudzījies kā uz lieku apgrūtinājumu (īpaši tad, ja viņi sāka interesēties arī par mazās mugursomiņas saturu), toties tagad domās sev uzdevu jautājumu – vai tas ir pietiekami? Jo terorists taču var uzspridzināties jebkurā vietā, kur metro drūzmējas cilvēki! Piemēram, pazemes pārejās.

Visvienkāršākā recepte, kas nāk prātā, – vēl vairāk miliču, vēl vairāk skeneru. Un es jau iztēlojos nākotnes lidostas vai iepirkšanās centrus, kur katrs cilvēks pilnīgā vientulībā pa īpašu garu koridoru tuvojas pasažieru terminālim vai lielveikalam, aiz rokas velkot savu personisko bagāžu. Kādā drošā, izolētā vietā viņu aptur robots, noskenē bagāžu un tikai tad ļauj doties tālāk.

Jautājums – cik tālu var iet šāda kontrole? Pirmkārt, tā rada neērtības. Labi, ar tām var samierināties. Otrkārt, par kontroli un drošību ir jāmaksā. Bet šīs izmaksas nevar augt bezgalīgi. Jo valstu budžeti nav bezizmēra, turklāt aizvien lielāka kontrole provocē cilvēkus retāk apmeklēt lielveikalus, retāk ceļot, tātad arī mazāk tērēt naudu un mazāk maksāt nodokļus.

Nākamajā dienā pēc Stambulas sprādziena tā atbalss sasniedza Maskavu. 29. jūnijā Krievijas parlamenta augšpalāta lielā vienprātībā pieņēma likumprojektu, saskaņā ar kuru sakaru operatoriem pusgadu būs jāglabā visa pārraidītā informācija – īsziņas, ierakstītas sarunas, interneta dati. Savukārt ziņas, piemēram, par pašu notikušo telefona sarunas faktu vajadzēs saglabāt veselus trīs gadus. Uzņēmēji jau paziņojuši, ka šo izmaiņu dēļ sakaru tarifi varētu pieaugt pat trīs reizes. Es nebrīnītos, ka teroristi savai saziņai drīz sāks izmantot pasta baložus, bet Krievijas Federālais drošības dienests jau ir iefiltrējis savus aģentus starp Maskavas baložu audzētājiem.

Acīmredzot atbilde uz terora draudiem meklējama gan drošības pasākumu paaugstināšanā (tā būtu cīņa ar pašiem teroristiem), gan politikā. Tieši politikai būtu jāmeklē atbilde uz jautājumu – kāpēc rodas terorisms? Jāmeklē risinājumi tā sakņu iznīdēšanai. Bet tas ir grūts, brīžiem šķietami nepaveicams uzdevums. Piemēri tam nav jāmeklē tālās eksotiskās zemēs starp bārdainiem islāmistiem vai kurdu separātistiem. Paraudzīsimies tepat uz Lielbritāniju, kurai patlaban piesaistīta visas pasaules uzmanība. Kas tad ir tie īri, kuri ar bruņotām metodēm vēl nesen cīnījās par Ziemeļīrijas apvienošanos ar pārējo Īriju? Vieniem tie ir teroristi, bet citiem – varoņi, kas cīnās pret britu okupāciju un par savas tautas brīvību. Jūs teiksiet – šāds piemērs nav korekts, it īpaši jau civilizētajā Eiropā! Labi, tad paraudzīsimies pavisam nesenā Latvijas pagātnē. Kā jūs domājat, ko runāja latvieši savās virtuvēs, piemēram, 1947. gadā, uzzinot, ka mežabrāļi nolaiduši no sliedēm sarkanarmijas vilcienu?

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Vienkārš un efektīva recepte …katrs veicējs, teroristu ideologs iedvesmotājs un atbalstītājs tiek sodīts pēc senas ķīnas receptes. To praktizē arī Irakā,Sīrijā un citur tikai dzudz racionālākā un īsākā versijā. Kājas ,rokas ,degunu, ausis nost, mēli un acis ārā un ielokā ar cūkām dzīvot. Valsts pienākums 3x dienā barot !
    Metode pārbaudīta un 100% efektīva.

  2. Ja pavērojam cik teroraktu ir ticis vērsts pret netaisnīgām varām,nelietīgām bankām,politiķu mītnēm vai algotņu bandām,tad secinām,ka tik pat neviens.Lai neteiktu,ka vispār neviens.Teroristi spridzinās dzelzceļa stacijās,metro vai lidostās.Visur tur,kur ik dienu uzturas ne pie kā un nekur vainojami cilvēki.No šiem upuriem nav nekas atkarīgs,tie neietekmē un nespēj ietekmēt notiekošas netaisnības,ar kurām būtu nemierā terorists.Vai tas neliek domāt,ka šie sprādzieni ir bagātu draņķu apmaksāti un pasūtīti? Domāti tikai,lai būtu iemesls vēl vairāk slaukt nabaga pārbijušos pilsoni,lai vēl vairāk tas prasa drošības pārbaudes,lai pieprasa un maksā tiem,kam nekad nav par daudz un kas tā jau lopņī aiz negausības un nespēj saskaitīt uzkrāto makulatūras kaudzi bankās.

  3. Iemesli slēpjas sunnītu wahhab islama interpretācijā. Notikušo teroraktu veicēji 99% ir sunnīti vahhabītu ideoloģijas ietekmēti. Kā wahhabītisma interpretācijas izplatītājs pasaulē ir Saud Arābija. Tiešām dīvaini ka piemēram Eiropa ,ASV liekas neredzam viduslaiku, islama fašisma izplatīšanu ,bet lielākais naidnieks ir šītu islama- Irāna ! Cēlonis tam ir Saud Arābijas kontrolētais naudas resursu apjoms.

  4. Terorisma saknes ir jāmeklē dažādu pasaules uzskatu sadursmēs, tāpat kā savā laikā tas bija ar komunistisko un kapitālistisko ekonomisko sistēmu sadursmēm. Terorismu rada šo uzskatu radikālās formas, piemēram, Islama valsts, kas apkaro pretējos uzskatus ar vardarbīgām metodēm. Nevajag uzspiest musulmaņiem demokrātiju, ja viņi to nevēlas un grib dzīvot pēc saviem likumiem. Arī plašāks dialogs ir vajadzīgs, īpaši ar mērenākiem musulmaņu spēkiem. Katrā ziņā izeja ir jāmeklē un liekas, ka valstis, kuras sevi uzskata par demokrātiskām, to dara nepietiekoši, nolaižoties līdz zemākam” zobs pret zobu” līmenim. Ne vienmēr ar ieročiem iespējams iegrozīt cilvēku prātus.

  5. nu TelAviv lielveikalā pie ieejas mani pārbaudīja drošībnieks, un tas mani nemaz neaizķēra, lai gan bija vēls oktobris un iedegums bija nogājis. Arī benGurion’ ā tā izkaratīja , ka maz nelikās, vēl gan laiciņš pagāja, kamēr sapratu, ka atsevišķi jāuzrāda iečekotās sapresētās dateles, un nekas – lidmašīnu nenokavēju.

  6. . Īru un čečenu teroristi ir brīvības cīnītāji, kamēr darbojas vien savas valsts teritorijā, bet kad ,atbalsta iedvesmoti, pāriet savas valsts robežas, tā teroristi? Lūk tas ir nekorekti.

    • Un kā ar korektumu sitoties savā zemē, bet kaimiņi tevi apmētā ar vadāmajām bumbiņām no 10 km augstuma, bet kaimiņu zemē bijis neesi, tikai tevi ved pie demokrātiska prāta. Atklātu fronti nevieni spēki laikam izveidot nevar, tūlīt samals. Tad nu karo, kā tas ir iespējams. Tos 10 km un augstāk lidojošos lidoņus dabūt rokā nespēj, tad nu dodas tur, no kurienes rodas tie lidoņi. Paši vien peļņas dēļ visus šos karotājus apgādājam ar ieročiem, paši vien veidojam savas ietekmes zonas, par to arī maksājam veidojot pretterorisma pasākumus. Pat fizikā ir tāds termins katrai darbībai sava pretdarbība. Cik stipri ar dūri iesitīsi pa galdu, tik pat stipri galds iesitīs par tavu dūri.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+