×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
11. oktobris, 2012
Drukāt

Stradiņa slimnīcā veikta Latvijā pirmā nieres transplantācija nesaderīgām asins grupām

Foto - LETAFoto - LETA

Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā pirmo reizi Latvijā veikta dzīva donora nieres transplantācija nesaderīgām asins grupām – 15 gadus vecam zēnam ar B asins grupu pārstādīta viņa 33 gadus vecās mātes AB asins grupas niere, aģentūru LETA informēja Stradiņa slimnīcas pārstāve Ieva Lapsa.

Kā pastāstīja Lapsa, lai nepieļautu orgāna atgrūšanu, kas raksturīga pacientiem ar nesaderīgām asins grupām, pirms transplantācijas vairāk nekā mēneša garumā tika veiktas īpašas sagatavošanas procedūras, attīrot recipienta asinis no antivielām.

Operācija noritējusi bez sarežģījumiem, pārstādītā niere funkcionē labi un pēc vienas nedēļas nieru funkcijas rādītāji gan zēnam, gan viņa mātei ir apmierinošā līmenī, informē slimnīca. Turklāt šodien māte tiek izrakstīta no slimnīcas, bet zēnam vēl jāturpina novērošana un ārstēšanās stacionārā.

“Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, galvenā transplantācijas problēma ir donororgānu trūkums. Visā pasaulē ir atzīts, ka cilvēkam bojāta orgāna funkciju var aizstāt ar mākslīgu mehānismu vai tehnoloģiju, bet tas maksā daudz dārgāk nekā orgāna tranplantācija. Lai mazinātu donororgānu trūkumu, ārstēšanās procesā nereti iesaistām pacientu ģimenes, kad orgāns tiek iegūts no dzīva radinieka,” saka 2.Nieres transplantācijas nodaļas vadītājs Jānis Bicāns.

Jau kopš 1992. gada Latvijā orgānu eksplantācija transplantācijai ir reglamentēta ar likumu. Stradiņa slimnīcā darbojas transplantācijas koordinācijas nodaļa “Lattransplant”, kas organizē donororgānu iegūšanu un risina ar to saistītās problēmas. Stradiņa slimnīcas Latvijas Transplantācijas centrā tiek veiktas 30 nieres transplantācijas uz vienu miljonu iedzīvotāju.

Centrā ir izveidots arī reģistrs, kas dod iespēju sekot līdzi nieru slimības pacientu dzīvei un stāvoklim, sākot ar to iekļaušanu “gaidīšanas sarakstā”, transplantācijas un pēctransplantācijas periodā. Statistika liecina, ka nieru transplantātu 10 gadu dzīvildze sasniedz 55%, kas atbilst pasaules standartiem.

Līdz šim Latvijā veiktas 1640 nieres transplantācijas – 24 no dzīviem donoriem. Pirmā nieru transplantācija Latvijā veikta 1973.gadā Latvijas Transplantācijas centrā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+