Ekonomika
Īpašums

Būšot dārgāk vien par 9%. Vai tā būs?0

FOTO: LETA

Rīgas pašvaldības iecere radīt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas monopolu, nododot to jaunizveidotās akciju sabiedrības “Tīrīga” rokās, rīdziniekiem sadārdzināšot šo pakalpojumu vien par 9%.

Tā vakar Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides komitejas un Finanšu un administrācijas lietu komitejas deputātiem apgalvoja pašvaldības Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe. Piemēram, ģimeņu privātmāju iedzīvotājiem par 240 litru konteinera iztukšošanu pašlaik maksāto 3,50 eiro vietā turpmāk būšot jāmaksā 4,17 eiro.

Pašvaldības pārstāve tāpat apgalvo, ka tik un tā par sadzīves atkritumu izvešanu arī turpmāk rīdzinieki maksāšot mazāk nekā citu Latvijas pilsētu iedzīvotāji. Lielāku sadārdzinājumu varot izraisīt dabas resursu nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa likmju un degvielas cenu kāpums, nevis uzņēmums, kuram nākamos 20 gadus piederēs sadzīves atkritumu apsaimniekošanas monopoltiesības Rīgā.

No monopoluzņēmuma izveidošanas, pēc viņas teiktā, iedzīvotāji iegūšot – par sadzīves atkritumu izvešanu turpmāk būšot visiem vienota cena. Pašlaik četru sadzīves atkritumu apsaimniekotāju (SIA “Clean R”,”Eco Baltia Vide”, “Pilsētserviss”, “Lautus”) cenrāžus pašvaldība nemaz nezinot, tie varot būt pat lielāki nekā AS “Tīrīga” piedāvātie.

Atbildot uz ģimeņu privātmāju iedzīvotāju publiski paustajām bažām par līgumiem, kurus viņiem spiež noslēgt AS “Tīrīga” un kuri paredz izmantot lielāka tilpuma konteinerus, nekā sadzīvē būtu vajadzīgs, kā arī iztukšot tos nevis vienu, bet divas reizes mēnesī, Evija Piņķe skaidro, ka pašlaik tiekot gatavoti grozījumi pašvaldības saistošajos noteikumos, kuros pieļauta arī mazāka tilpuma konteineru izmantošana un to izvešana vienu reizi mēnesī.

Tomēr Rīgas pašvaldības deputāts, partijas “Vienotība” deputātu frakcijas priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis ir pārliecināts, ka sadzīves atkritumu monopola radīšana rīdziniekiem radīs krietni lielāku sadārdzinājumu, nekā apgalvo pašvaldības amatpersona. Viņaprāt, tas ir klajā pretrunā ar 2017. gada 14. februārī, deputātiem pirmoreiz apspriežot jauno sadzīves atkritumu apsaimniekošanas kārtību, pašvaldības amatpersonu pausto, ka esot sagaidāms tikai neliels tarifu kāpums.

Konkurences padomes pārstāvis Jānis Račko uzskata, ka četriem uzņēmumiem konkurējot savā starpā, sadzīves atkritumu apsaimniekošana netiek traucēta. Taču pašlaik visi pašvaldības plāni sadzīves atkritumu apsaimniekošanā vērsti tikai un vienīgi uz monopola izveidošanu.

Ja pašvaldība līdz šim nav spējusi uzraudzīt sadzīves atkritumu apsaimniekotājus un viņu cenas, tad tas liecinot par bezatbildību. Viņaprāt, vēl lielāku apdraudējumu radīs uz 20 gadiem pašvaldības un AS “Tīrīga” starpā noslēgtais līgums. Citās Eiropas valstu pilsētās šis termiņš ir 5–7 gadi. Viņaprāt, šis pašvaldības plāns jāaptur, sadzīves atkritumu apsaimniekošanā ieviešot pagaidu regulējumu.

Rīgas domes opozīcijas deputāti izteica neizpratni, kā AS “Tīrīga” jau pašlaik var noteikt pakalpojuma cenas, mudinot iedzīvotājus līdz šā gada 15. septembrim noslēgt līgumus, ja pašvaldība vēl gatavo grozījumus saistošajos noteikumos, paredzot citu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas režīmu.

Pašvaldības Vides pārvaldes priekšniece E. Piņķe atzīst, ka, pieņemot citus noteikumus, arī cenas būs citas. Ja “spēles noteikumi” mainīsies, tad vēl vairāk nav saprotams, kāpēc iedzīvotājiem tādā steigā jānoslēdz līgumi par sadzīves atkritumu izvešanu no namu pagalmiem.

Tāpēc V. Ķirsis un citi opozīcijas deputāti aicina pašvaldības vadītāja pienākumu izpildītāju Oļegu Burovu nekavējoties apturēt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas plānu, ieviešot pagaidu regulējumu.

Saistītie raksti

Tikmēr jaunais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas monopolists skubina rīdziniekus noslēgt līgumus, izmantojot dažādus paņēmienus. Iedzīvotājiem, kuri līgumus būs pasteigušies noslēgt jau augustā, jau septembra AS “Tīrīga” valdes priekšsēdētājs Guntars Levics sola uzstādīt sadzīves atkritumu šķirošanas konteinerus.

Par sašķiroto sadzīves atkritumu izvešanu nekas nebūšot jāmaksā, tādējādi samazināsies iedzīvotāju izdevumi par nesašķiroto atkritumu izvešanu. “Tīrīga” pat mēģina iekārdināt ar dāvanām – iedzīvotājiem, kuri būs laikus noslēguši līgumus, piedāvā piedalīties loterijā, kurā var vinnēt elektroskūteri…

LA.lv