Latvijā
Kriminālziņas

Suņa uzbrukums izmaksā dārgi: no vainīgā piedzen ārstēšanas izdevumus1


Kad Ivans izgāja ārā pastaigāties, rokās turot Džeka Rasela terjera šķirnes suni, tai brīdī viņam uzbruka kāpņutelpas kaimiņa vācu aitu sugas suns. Attēliem ir ilustratīva nozīme, fotogrāfijās redzamie dzīvnieki nav incidentā iesaistītie suņi.
Kad Ivans izgāja ārā pastaigāties, rokās turot Džeka Rasela terjera šķirnes suni, tai brīdī viņam uzbruka kāpņutelpas kaimiņa vācu aitu sugas suns. Attēliem ir ilustratīva nozīme, fotogrāfijās redzamie dzīvnieki nav incidentā iesaistītie suņi.
Foto: Phoenix_art/Shutterstock un Bruev/Shutterstock

2017. gada 20. maija rīts Olaines novada apdzīvotā vietā “Birznieki-1” sākās nelāgi. Pusdeviņos daudzdzīvokļu mājas iemītnieks Ivans izgāja ārā pastaigāties, rokās turot Džeka Rasela terjera šķirnes suni Voltu. Tai brīdī viņam uzbruka kāpņutelpas kaimiņa Vladimira Kovaļova vācu aitu (vilku) sugas suns Melisa.

“Suns vispirms iekoda vienas kājas lielā, pēc tam otras kājas ciskā, un es nokritu uz ceļiem.

Volta izkrita no rokam, pēc kā kaimiņa suns uzbruka manējam un salauza mugurkaulu. Volta tomēr paspēja paslēpties zem mašīnas, bet man palīdzēja kaimiņi, kas vilku atspārdīja nost. Izsaucu ātro palīdzību, jo man kājas bija nopietni savainotas: brūces pat nevarēja šūt, tās bija jāsavelk ar speciālām skavām, joprojām brūces jūtu,” man stāsta Ivans. Policijai viņš neesot ziņojis: tai par notikušo tapis zināms vai nu no kaimiņiem, vai ārstiem.

Pēc kādas nedēļas Melisas saimnieks, 78 gadus vecais Kovaļovs, gājis slēgt izlīgumu ar Ivanu, solot segt zaudējumus, ārstēšanās izdevumus, un it kā panācis vienošanos. Tomēr policija pret Kovaļovu ierosināja kriminālprocesu par dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpšanu, kā iespaidā cilvēkam nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi, par ko draud īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbi vai naudas sods. Un lieta nokļuva Rīgas rajona tiesā.

Krimināllietu izskatīja pagājušā nedēļā, un Ivans nebija samiernieciski noskaņots. Viņš no kaimiņa prasīja 2102,12 eiro kā materiālo kaitējumu par savu un suņa ārstēšanu, materiāliem zaudējumiem, neiegūto peļņu un rēķiniem savā darbā, kā arī 2500 eiro morālo kaitējumu, jo notikušā dēļ no viņa izšķīrās un aizgāja sieva, kurai tāds savainots un darba nespējīgs vīrs neesot bijis vajadzīgs.

Kovaļovs notikušo faktu un savu vainu atzina, bet kompensēt cietušajam Ivanam bija ar mieru tikai ārstēšanās izdevumus un sabojātās mantas. Līdz ar to tiesā pierādījumu pārbaudi par notikušo neveica, tikai par kompensācijām.

Ivanam pieder autoserviss, kurā tolaik viņš ar vienu citu cilvēku bija vienīgie darbinieki. Kodumus ārstējis pusotru mēnesi, kura laikā viņš saņēmis ap 100 eiro slimības pabalstu, kaut gan ienākumi mēnesī pēc nodokļu nomaksas bijuši 550 eiro, bijušas problēmas arī ar īres samaksāšanu par telpām. Kad apsūdzētā advokāte Sanita Slišāne vaicāja, kāpēc tik mazs slimības pabalsts, Ivans atbildēja, ka viņam esot mikrouzņēmums, nodokļus maksājot, kā valsts paģērot, un tāda esot valsts politika.

Kovaļovs ir pensionēta militārpersona ar 500 eiro pensiju, agrāk nav sodīts, joprojām veic lauku darbus. Viņš sacīja, ka gatavs veikt piespiedu darbu, “ja godīgā tiesa tā lems, tikai nevajadzētu tiesai ļaut Ivanam nopelnīt no šī gadījuma – esmu gatavs maksāt tikai par nodarītiem zaudējumiem”.

“Pārdzīvoju notikušo, daudz nakšu neesmu gulējis, domājot par to, man pat augsta asinsspiediena dēļ vajadzēja iegult slimnīcā,”

tiesā sacīja Kovaļovs.

Ņemot vērā apsūdzētā pozitīvo personību, vainas atzīšanu, izteikto nožēlu un to, ka nodarījums neesot smags, prokurore Agnija Zvirgzdiņa lūdza tiesnesi Ilonu Ozoliņu-Kļaviņu gan atzīt Kovaļovu par vainīgu, taču atbrīvot viņu no kriminālatbildības un atbildības par to, ka cietušo pametusi sieva, par ko vaina cietušajam jāmeklējot sevī, ne kaimiņa sunī… Tomēr prokurore lūdza cietušā labā no Kovaļova piedzīt materiālos zaudējumus 110 eiro par suņa un 44,43 par Ivana ārstēšanas izdevumiem, 59,40 eiro par medikamentiem, 30 eiro par saplēstām biksēm, 609 eiro par saplēsto mobilo telefonu, 30 eiro par iztērēto degvielu (braucot pie ārstiem), 154,10 eiro par nesaņemto algu, kā arī morālo kaitējumu 100 eiro par suņa košanas dēļ nodarītām sāpēm. Apsūdzētā advokāte prokurorei piekrita, un arī tiesnese piesprieda to, ko prokurore prasīja.

Apsūdzētais pēdējā vārdā piebilda, ka viņa suns pret Ivanu bijis nikns kāda gadījuma dēļ, ko nevēloties tiesā cilāt, bet pret citiem, tostarp bērniem, bijis draudzīgs – gan pie būdas ķēdē, gan brīvi staigājot. Ivans gan pēc tiesas sēdes sacīja, ka Melisa bijis agresīvs suns, kodis arī citiem, saimnieks speciāli kūdījis viņu virsū kaķiem.

Kovaļovs tiesnesei par spriedumu teica lielu paldies, bet Ivans, kurš no “Birzniekiem-1” pārcēlies uz dzīvi citur, to pārsūdzēšot.

Mazais Džeka Rasela terjers Volta izdzīvoja un tagad sadzīvojot ar vilka nodarīto traumu, bet

Saistītie raksti
notikuma vaininiece Melisa pirms trijiem mēnešiem nomirusi saimniekam uz rokām ar infarktu.

Melisas vietā Kovaļovam uzdāvināts jauns suns: Sibīrijas laika, kas neesot agresīvs, tomēr staigājot uzpurnī un dubultķēdē. Saimnieks taisot savam mīlulim arī voljeru.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Reirs: Finanšu noziegumu novēršana ir Latvijas valdības augstākā politiskā prioritāte 2
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
IeM: Tuvākajos gados uz Latvijas robežas saglabāsies nelegālā imigrācija un preču kontrabandas risks 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cik tūkstošus par negaisa postījumiem saņems Gaujas nacionālais parks? 1
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
Varbūt mūsu atmiņas ir kā akmeņi! Saruna ar akmeņu muzeja vadītāju Vilni Strautiņu
Intervija 17 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
”PNB bankas” kreditori varētu neatgūt miljoniem eiro
23 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Putina kreklu” skandāls iedvesmo radikāli Lindermani savai apģērbu līnijai
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijas parlaments nobalso par breksita termiņa pagarināšanu 1
4 stundas
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Mitoloģijas mācības
39 minūtes