Uz koka dēlīšiem ar kaltu veidot vienkāršu zīmējumu piparkūku formai ir elementārs galdnieku vingrinājuma darbs, kas, iespējams, var pamudināt aktīvāk pievērsties kokgriešanai.
Uz koka dēlīšiem ar kaltu veidot vienkāršu zīmējumu piparkūku formai ir elementārs galdnieku vingrinājuma darbs, kas, iespējams, var pamudināt aktīvāk pievērsties kokgriešanai.
Foto no Jāņa Baloža arhīva

Īsti latviski! Piparkūku cepšanas formas no koka ar dažādiem rakstiem 2

Piparkūkas var nopirkt veikalā, tirgū, kā arī cept pats. To gatavošana ir īsta tautas daiļrade, kuras īstais uzplaukums Latvijai ir vēl tikai priekšā. Eiropā greznākās piparkūkas gatavo speciālās koka formās – tās veidotas uz lieliem, eļļotiem dēļiem un ir ļoti dekoratīvas. Saimnieces tās piekar virtuvē pie sienas, lai arī greznotu telpu. Par motīvu piparkūku formai var kalpot pilsētas un ģimeņu ģerboņi, monogrammas, dzīvnieku figūras vai augu motīvi. Lai arī piparkūku var garnēt ar glazūru, telpiskajiem cepumiem ir pavisam cits smeķis. Aizmirsts ir tas, ka uzmundrinošās piparkūkas var cept arī citos gadskārtu svētkos: garīgajās Lieldienās, pikantajos Jāņos, ražīgajos Mārtiņos, tāpat kāzās, bērēs, dzimšanas dienās, protams, katru reizi izvēloties savu zīmējumu – formu.

Reklāma
Reklāma

Ģeometrisks griezums

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Lasīt citas ziņas

Piparkūku formas ir divu veidu – tādas, kurās mīklu tikai iespiež un tad cep, un tādas, kurās piparkūkas cep kopā ar visu formu. Par piparkūku formiņas pamatni noderēs 25 mm biezs lapu koka dēlītis ar smalku šķiedru. Piemēram, osis, bērzs. Skujkoki nebūtu piemēroti, gan šķiedras, gan aromāta dēļ. Dēlīša izmēram jābūt lielākam par zīmējuma izmēru, lai uz tā būtu viegli rullēt mīklu.

Dēlīti pie darbagalda piespiež ar skrūvspīlēm. Smalkāk strādājot, izmanto vēl vienu, lielāku dēlīti, kuru ar trīs skrūvēm pieskrūvē apakšā formai. Skrūves nedrīkst atrasties vietās, kurās notiks kalšana. Vienkāršākās piparkūku formas var izgatavot ar ģeometriskas formas rakstu, kas sastāv no taisnām līnijām. Tāda, piemēram, var būt sniegpārsliņa. To var paveikt ar parastu plakano kaltu, kuram gan jābūt labi uzasinātam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms uz koka uzzīmē sniegpārsliņas zīmējumu (to var veikt uz plāna papīra un tad uzlīmēt uz koka), kurā redzamas sānu šķautnes un iezīmēta vidējā, dziļākā vieta. Ar kaltu iekaļ vajadzīgajā dziļumā, 6 – 7 mm pa visu līniju vidusdaļām. Tad no sāniem precīzi 45 grādu leņķī koku atkaļ nost. Izveidojas gropīte, kuras galus piegriež ar kalta asmens stūri, satverot asmeni tuvāk galam. Kad ģeometriskā forma ir izgriezta, to piesūcina ar eļļu, lai mīkla nepieliptu. Jāraugās, lai arī griezuma dziļumā eļļa labi iesūktos. Sagatavoto piparkūku mīklu uzliek uz formas un ar spēku izrullē. Plastiskā mīkla iekļūst visās bedrītēs. Dēlīti apgriež otrādi un ar naža galiņa palīdzību izkrata piparkūku uz cepampapīra. Sagatavotajām piparkūkām apgriež malas, saliek uz cepešpannas un cep tik nost. Uz viena lielāka dēļa var uztaisīt vairākas zvaigznīšu formas, lai piparkūkas būtu dažādas. Ja uz lielāka dēļa ir izgrieztas, piemēram, septiņu skaistu sniegpārsliņu formas, izveidojas arī lielisks sienas dekors.

Sarežģītākas piparkūku formas sanāk, izmantojot pusapaļos kaltus. Lai piparkūkas būtu pareizi telpiski veidotas, tās kokā jāiegriež negatīvā. Tas, kas formā ir bedre, cepumā būs izcilnis un otrādi. Tātad veidojot sarežģītāku, piemēram, saules seju, sievietes figūru vai spirāli, to nedrīkst aizmirst. Precīzāk sanāks, ja pirms griešanas varēs paskatīties negatīvu. Tātad vispirms izgatavo pozitīvu – piparkūku formu, kādai tai būtu jāizskatās, un tad to iespiež ģipsī. Izveidojas negatīvs, kas skaidri rāda, kur ir rievas, kur dobumi. Atliek tikai to atkārtot kokā. Formu tāpat apstrādā ar eļļu. Īpaša būs piparkūku mīkla, ko veidos paši. Tomēr tīri labi var iztikt arī ar veikalā nopērkamo mīklu, eksperimentālā kārtā atrodot labāko pievienojamā sviesta vai augstvērtīga margarīna proporciju. Ja veido krāsnī liekamās formiņas, var izmantot īpašus kokus, piemēram, ābeli vai bumbieri. Cepšanas temperatūra nav pārāk augsta, un koks neaizdegsies, toties piparkūkas būs unikālas, ar īpašu aromātu.

Piparkūku meistari aug

Latvijā piparkūku cepšanas formu izgatavošanas aktivitātes aizsākās Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, kur pēc lietišķās mākslas ekspertes Agritas Pores iniciatīvas kokgriezējs Jānis Balodis izgatavoja tradicionālo piparkūku formu – eņģeli. Šī forma tika izmēģināta, un piparkūkas iznāca interesantas. Formu veidošana turpinājās kā tradīcija, un katru gadu sadarbībā ar muzeju kokgriezējs izgatavoja jaunas formas, kuras pirms Ziemassvētkiem var izmēģināt jebkurš muzeja radošo darbnīcu apmeklētājs. Šobrīd meistars aktīvi strādā un piedāvā iespēju iegādāties gan tradicionālās formas, gan izgatavot formu pēc klientu vēlmes.

ga

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.