×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
13. septembris, 2016
Drukāt

Tāda izskatījās Ukrainas valdniece pirms 1000 gadiem (2)

Foto: Wikipedia.orgFoto: Wikipedia.org

Poļu zinātniekiem ukraiņu kolēģu uzdevumā izdevies restaurēt leģendārā Kijevas lielkņaza Jaroslava Gudrā (978 – 1054) dzīvesbiedres, Zviedrijas karaļa Ūlofa un viņa sievas Estrīdas meitas Ingegerdas Ūlofsdoteras (1001 – 1050) seju, vēsta Polijas ziņu aģentūra PAP.

Tēls atjaunots, izmantojot galvaskausu, kas 2009. gadā tika atrasts, atverot sarkofāgu Jarolava Gudrā kapenēs Sofijas katedrālē Kijevā. Sarkofāgs bija novietots līdzās lielkņaza apbedījumam. Kaulu materiāls liecināja, ka tā īpašniece mirusi ap 50 gadu vecumā, bijusi ziemeļeiropeiska tipa, ap 170 cm gara, masīviem kauliem un labi attīstītu muskulatūru. Viss norāda, ka runa ir par Ingegerdu. Ar Kijevas valdnieku skandināviete tika apprecināta 18 gadu vecumā un bija Jaroslava Gudrā otrā sieva. Kā kāzu dāvanu meitene saņēma Ladogas pilsētu un apkaimes zemes, kuras vēsturiski joprojām tiek sauktas par Ingriju, pēc Ingegerdas vārda.

Karalienes mirstīgo palieku analizēšanā izmantota datortomogrāfija, antropoloģiskās, radioloģiskās un izotopu pētniecības metodes. Arī agrāk bija aizdomas, ka apbedītā ir Ingegerda, taču tagad tas konstatēts “ar lielu iespējamību”, kā norādījusi projekta koordinatore, Poznaņas Medicīnas universitātes doktore Dorota Lorkēviča – Mušinska.

Valdnieces sejas trīsdimensionālā rekonstrukcija bijusi vairāku etapu rūpīgs darbs un uzskatāma par lielu panākumu. Poļu zinātnieku noskaidrotais izmantots augusta beigās demonstrētajā Ukrainas telekanāla “1+1” dokumentālajā seriālā “Ukraina. Atjaunojot savu vēsturi”.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. pag, tad sanak, ka ukraina bijusi pirms krievijas, un sodienas krievija patiesiba ir ukraina, un putins sacakarejis vesturi jau pirms tukstosiem gadu. jaudigi.

  2. Tad jau seriālu jāsauc “Zviedrija. Atjaunojot savu vēsturi” ???

Draugiem Facebook Twitter Google+