×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
10. oktobris, 2016
Drukāt

Talsu pusē kā seriālā: austrālietis meklē savas latviešu saknes (11)

bilde_Otto

Austrālietis ar latviešu saknēm Otto lūdz palīdzēt atpazīt fotogrāfijā esošo bērnu.

Fotogrāfiju sociālajos tīklos ievietojis Talsu novada Tūrisma informācijas centrs, kura pārstāve Bibija Millersone portālam “la.lv” pastāstīja, ka savulaik no Latvijas uz ārzemēm emigrējuši Otto vectēvs un vectēva brālis. Šobrīd viņš ieradies Latvijā un par savu ģimeni meklē dažādas liecības.

“Ejam soli pa solim. Mums te notikumi risinās kā seriālā vai filmā. Viņa tēvs latviski jau vairs nerunā. Bet Otto interese ir ļoti liela,” pastāstīja Millersone. Talsu pusē no Rīgas vīrietis ieradies ar motorolleru.

Talsos viņš savests kopā ar novada pētnieku Zigurdu Kalmani, un, skatot arhīva fotogrāfijas, Otto ieraudzījis bildi, kāda ir arī viņa mājās. Fotogrāfija ir uzņemta ap 1926.-1927.gadu, iespējams, Stendes Mācītājmuižā. Sieviete blakus ir Stendes luterāņu mācītāja Augusta fon Johansona sieva.

“Es vācu materiālus par Stendes pagasta vēsturi, kas publicēti grāmatā “Vējš pār Lībagiem”. Fotogrāfija ir iegūta no cilvēkiem, kas dzīvoja mācītājmuižā. Un viena kundze, kas jau šobrīd ir aizsaulē, stāstīja, ka tā ir mācītāja fon Johansona sieva Elizabete, ģimenē saukta Ida,” stāsta pētnieks.

“Šobrīd mums ir tikai stāsts, kas bērns ir, bet neviens nezina, kā viņu sauc, kāds bija viņa liktenis. Stāstu man pastāstīja mūsu cilvēķi Dižstendē,” pauž novadpētnieks.

Otto meklē savas ģimenes saknes Latvijā un intresējas par mācītmuižu. “Esam izstaigājuši bēniņus un pagrabus. Viņam ir interesantas fotogrāfijas, kādas es redzu pirmo reizi. Nebiju redzējis barona fon der Brigena vasarnīcu, kas ir bijusi Plieņciemā – zināju, ka tur ir bijusi, un fotogrāfija man to rāda. Abi baroni sēž un tālāk ir ēka. Lietas uzrodas negaidīti,” secina Kalmanis.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Novēlu veiksmi meklējumos! Man paveicās, ka, zinot vārdus un dzimšanas datus, esmu atradusi sava vecātēva brāļu pēcnācējus. Interneta iespējas palīdz atrast savējos pat Brazīlijā ☺
  No sirds novēlu veiksmi un neatlaidību!

  • Kādā veidā meklēji Brazīlijā? Mums izdevās atrast informāciju Austrālijā, bet, Brazīlijas radus līdz šim brīdim neesmu varējusi “sadzīt rokās”.

 2. Tā mazā meitene varēja būt Anna Zēns. Cik atceros no bērnības tā bija neliela auguma kundze gados, kura dzīvoja viena pati bez vīra un bērniem. Mēs bērni viņu saucām par ogu tanti vai sēņu tanti jo viņa uz mežu gāja ogot un sēņot katru dienu un zināja labākas vietas, kas nekad neatstāja viņas grozu tukšu. Viņas dārzs bija blakus mūsējam un vienā no sarunām ar manu māti viņa esot minējusi, ka viņai esot dižciltīgas saknes. Viņas māte, kas kalpojusi kungiem arī esot piedzimusi šo attiecību rezultātā. To arī zināja stāstīt kaimiņiene. Ja fotogrāfijas uzņemšanas datums ir korekts tad diezgan vienkārši uzzinot Annas Zēns dzimšanas datumu var secināt vai fotogrāfijā esošā meitene ir viņa!

  • Annas Zēns stāsts nav apstiprinājis, jo viņa sākusi dzīvot Stendes Mācītājmuižā tikai piecdesmito gadu beigās.

  • Hi Ainars, thank you for highlighting this but this was based on assumptions we had all made together on the weekend. Anna had never claimed to anyone she was the servants daughter or lived on the property in this period. Nobody had ever claimed this including the neighbor on the weekend. This was only a possible assumption that i had made, the research is on going. Anna’s best friend last night has stated that Anna started living on the property in the 1960 and never new my family. Yes the neighbor has said the little girl was the daughter of the servant and related to my family.
   Anna must of been an amazing person I wish i could of had the chance to pick forest berries and mushrooms with her. At this stage it seems unlikely that Anna is the little girl in the photo, hopefully someone from, the Zens family will forward us some information about Anna. Thank you once again Ainars, it was a absolute pleasure meeting you and I hope we meet again soon
   regards
   Otto

 3. Ja viņš zina vecākus lvva- raduraksti.lv baznīcu grāmatās var atrast dzimušos, laulātos, mirušos. Pie katras muižas piederošās mājas bija pievienotas noteiktai baznīcai. Labi dati saglabāti- arhīvā Slokas ielā Rīgā. Vēl senākus datus labi atradu tajā paša vieta- ieejat- dvēseļu revīzijā.

 4. “Viņa tēvs latviski jau vairs nerunā. ”
  – – – – – – – – – –
  Kas tas par idiotu no tēva? Daudzi trimdas latvieši vēl trešā paaudzē runa latviski, arī Austrālijā.

  • piekrītu

  • Protams, protams – ar muti Rīgā, ar darbiem aizkrāsnē. Kā rāda mūslaiku emigrantu (bez)darbība Lielbritānijā un Īrijā, – tur jau pēc pieciem gadiem pašu bērni savā starpā un ar vecākiem pat mājās vairs nerunā latviski. Tik vietējā mēlē, ko skolā un pagalmā lieto.

   • Kam tā latviešu valoda ārzemēs? Skolas,saskarsme sabiedrībā taču ir tās valsts valodā kur dzīvo.Un kam latviski mācīties ja atgriezties tai badazemē nevēlas?

Draugiem Facebook Twitter Google+