×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.6°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
8. janvāris, 2015
Drukāt

Talsu spuraiņi – makšķernieku klubs ar senu vēsturi

Foto - Aldis SāvičsFoto - Aldis Sāvičs

Igora Kudes lomu (pirmais no labās) sver Romalds Ribuzuls, vēro Juris Bleiders.

Vai jūs zināt, kas ir spuraiņi? Gandrīz visi teiks, ka tie ir radījumi, kas dzīvo ūdeņos un kam ir spuras jeb, vienkāršāk izsakoties, zivis. Un tikai neliela ļaužu grupa zinās, ka tā ir makšķernieku entuziastu kopa no Talsiem.

Šis makšķerēšanas entuziastu klubiņš ir ar ļoti senu vēsturi. To tālajā 1970. gadā dibināja divi draugi – Ernests Krontāls un Jānis Smilga. Vīri sprieda, ka viena lieta ir makšķerēšana, bet pavisam cita, ja makšķerē ar sacensību garu, gūtos lomus iemūžina attēlos un copes aprakstos, un par saviem piedzīvojumiem uz ūdeņiem dalās ar citiem makšķerēšanas sporta cienītājiem. Abi draugi uzaicināja vēl trešo copmani Daini Mandelbergu, izstrādāja sacensību nolikumu, pieaicināja līdzjutējus un deva klubiņam skanīgu nosaukumu “Trīs vīri”.

Lai pasākums būtu interesants ne tikai makšķerniekiem, bet arī līdzjutējiem, tika radīti prognožu spēles noteikumi un sagatavotas tabulas, kurās tika atainota klubiņa darbība. Iesākumā tabulās bija seši pamatpunkti, bet, laikam ritot, tie pieauga līdz pat četrdesmit, tad mazvērtīgie tika atsijāti, līdz palika trīsdesmit divi. Kritēriji ļoti interesanti, piemēram, zivju skaits > 400 gramiem, garākā zivs, objektu (apmeklētās ūdenskrātuves) skaits, sešu vērtīgo zivju svars utt.

Daudz ūdeņu aiztecējis no dibināšanas laika, mainījies kluba sastāvs un nosaukums, aizsaules ūdeņos makšķerē kluba dibinātājs Ernests, bet sacensību gars nav zudis, pozitīvā attieksme pret dabu saglabājusies, un šā gada ieskaņā makšķernieku klubs “Spuraiņi” ar tā vadītāju Romaldu Ribuzulu priekšgalā kopā ar saviem līdzjutējiem pulcējās uz kārtējo, nu jau četrdesmit ceturto prognožu spēli.

Kluba biedri, apliecinot godīguma principu, sarokojas, aizpilda anketas ar pagājušā gada rezultātiem, nosaka savstarpējās vietas. Līdzjutējiem savukārt jācenšas uzminēt, kā “Spuraiņiem” veicies pagājušajā gadā, atbildot uz sešiem jautājumiem, kurus tie izvelk no cepures. Viss notiek akurāti un bez steigas, katru tabulas sesto jautājumu apslakot ar mazu mēriņu un uzkožot kādu našķi no līdzņemtajiem gardumiem. Obera lomā pagājušā gada prognožu spēles pēdējās vietas ieguvējs.

Spuraiņi un viņu līdzjutēji, pirmais no labās Romalds Ribuzuls. Foto - Aldis SāvičsSpuraiņi un viņu līdzjutēji, pirmais no labās Romalds Ribuzuls. Foto - Aldis Sāvičs

Par kluba nosaukumu tā vadītājs Romalds saka tā: “Domāju, ka nosaukums precīzi raksturo mūsu kopu, esam tendēti uz spuraiņiem un katrs ar savu raksturiņu, tātad arī spuraini, bet sadzīvojam lieliski un arī spuraiņus no ūdens izmānīt mums izdodas ļoti labi.”

Uzmetot aci tabulai, man uzreiz bija skaidrs, ka spuraiņi savai lietai pieiet nopietni: makšķerēšana notiek gan individuāli tuvējos ūdeņos, gan kopā ar ģimenēm izbraukumos, sacensību nolikums sastādīts ar izdomu, piemēram, pirmās vietas ieguvējs nakamajā gadā ved visus uz vietu, kur viņš ticis pie lielākā koploma stundas laikā, otrās vietas ieguvējs savukārt rīko izbraukumu uz vietu, kur viņš vēl nav makšķerējis utt. Uzvarētājs ir viens, bet ieguvēji visi un, kas, manuprāt, ir pats galvenais, netiek aizmirstas ģimenes. Un kur tad vēl lieliskie kluba gaitas atspoguļojošie albumi ar fotogrāfijām un kodīgām, humoristiskām piezīmēm visu gadu garumā.

Par 2014. gada uzvarētāju tiek kronēts Igors Kude, viņa kontā 3141 zivs, kopējais svars 544,7 kg. Igors gan no lielā fosfora daudzuma tumsā nespīd, jo viņa princips – ķer un atlaid, paņemot vien pa kādai zivtiņai sātīgām vakariņām. Līdzjutēju prognožu spēlē par uzvarētāju kļūst Gints Blumbahs, bet obera lomu nākamgad pildīs līdzjutējs no pašiem kluba pirmsākumiem – Jānis Rutkops.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24.6
Alūksne +23.2
Daugavpils +22.5
Saldus +22.7
Liepāja +24.3
Jelgava +22.4
Ventspils +18.8
Limbaži +23
Madona +23.7
Rēzekne +23.0
Draugiem Facebook Twitter Google+