×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
6. decembris, 2015
Drukāt

Tautiešu aptauja apgāž mītu, ka no Latvijas aizbraukuši bezdarbnieki (11)

Foto-LETAFoto-LETA

Tautiešu aptauja apgāž mītu, ka no Latvijas aizbrauc bezdarbnieki, aģentūrai BNS pastāstīja Mārtiņš Kaprāns, gatavojoties apjomīgā pētījuma prezentācijai par jaunajiem emigrantiem trešdien, 9.decembrī.

Aptaujājot emigrācijā dzīvojošos latviešus, kas aizbraukuši pēc 1991.gada, dati liecina, ka algotu darbu strādāja 50%, bet 29,4% bija uzņēmēji.

“Mums šķiet, ka aizbrauc neveiksminieki un kuriem nav darba, bet vairāk nekā puse aizbraukuši laikā, kad viņiem ir bijušas darba attiecības Latvijā,” pauda pētnieks.

Otrs populārākais Latvijas pamešanas iemesls ir “neredzēju nākotni Latvijā”. “Redzam, ka pamatā ir runa par pesimismu pēc būtības, nevis tikai šauri ekonomiski orientētu nākotni, jo tā atbildējusi puse respondentu,” par iegūtiem datiem stāsta Kaprāns.

Pirmo darbu visbiežāk latvieši ārzemēs atraduši ar radu un draugu palīdzību – 45%. Lielbritānijā un Īrijā tikai trešdaļa strādā darb, kas atbilst viņu izglītībai un kvalifikācijai, kas ir mazāk nekā citās valstīs. ’90.gados daudzi Latvijas iedzīvotāji emigrējuši arī uz Ameriku un Kanādu.

“Ja salīdzina ar Kanādu, Zviedriju, Vāciju, tur cilvēki daudz vairāk redz saistību ar savu izglītību. Īrijā un Lielbritānijā ir zemākais līmenis, bet tās ir valstis, kurās ir visvairāk Latvijas emigrantu. Tie ir strādnieki, darbinieki, kas Latvijā varbūt būtu daudz augstāk novērtētu,” pieļauj pētnieks.

Lielākā daļa tuvāko gadu laikā neplāno atgriezties. Tikai piektdaļa atbildēja, ka varētu, ja uzlabosies dzīves līmenis Latvijā.

Jau ziņots, ka Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro un sociālo zinātņu centrā 9.decembrī atvērs grāmatu “Latvijas emigrantu kopienas: cerību diaspora”, kurā analizēti līdz šim apjomīgākā pētījuma par Latvijas jaunajiem emigrantiem rezultāti. Grāmatā apkopoti 14 analītiski raksti par ārpus Latvijas dzīvojošo Latvijas valstspiederīgo nodarbinātību un izglītību, identitāti, politiskajām attieksmēm, kā arī diasporas politiku. Rakstu autori ir sociologi, ekonomisti un komunikācijas pētnieki.

Projektā veiktā Latvijas vēsturē lielākā emigrantu aptauja, kurā piedalījās 14 068 respondentu.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Vai tad tāds mīts vispār ir bijis?!!! Ka aizbrauc tikai bezdarbnieki un neveiksminieki. Manuprāt, kaut vai no personīgās pieredzes (gandrīz katram latvietim kāds rads, draugs vai paziņa ir starp aizbraucējiem) visi zin, ka tā nav. Iesākumā, kad vēl nebija atvērtas robežas, aizbrauca tieši pretēji – spējīgākie un uzņēmīgākie, kuri spēja pārvarēt šķēršļus un aizbraukt. Vēlāk, kad izbraukšana kļuva vienkārša, brauca visi – gan bezdarbnieki (kas ne vienmēr nozīmē nespējīgākie, slinkākie), gan labi speciālisti. Neko darīt, cilvēki mēdz pārcelties uz vietām, kur klājas labāk. Latviešu sapņu zeme un glābiņš Īrija arī vēl nesen skaitījās atpalikusi valsts, un īri ir intensīvi izceļojuši. Ja nemaldos, tad īru ārzemēs (ASV, Kanādā, Austrālijā) ir krietni vairāk nekā pašā Īrijā.

 2. Jaa, varbuut 91. gadaa brauca prom arii cilveeki kuriem bija darbs, bet to tacu Juus saprotat, ka peec tam aizbrauca tikai un vieniigi cilveeki ,kuriem darbs seit nebija un nebuus.
  Taa Juusu apkoposana ir taada pati, kaa apreekinot, cik ir videejaa pelna Latvijaa!

 3. Satversmē ir jābūt ierakstam, ka valsts augstākie ierēdņi izpildvarā var ieņemt doto amatu ne vairāk kā 2 termiņus ( ministri, parlamentārie sekretāri, departamentu direktori, utt.), līdzīgi, kā tas ir ASV, kad līdz ar jaunu prezidentu izpildvarā mainās tūkstošiem ierēdņu.Tas nodrošina svaigu skatu uz problēmām un tikai veicina valsts attīstību. Ilgstoša “sēdēšana” varas krēslā nozīmē tikai nozares un valsts stagnāciju. Tas pats būtu attiecināms uz Saeimas deputātiem.

 4. Nav cilvēku, nav problēmu. Atbildēt

  Varbūt vērts palūkoties arī no šāda redzespunkta – kāds būtu bezdarba līmenis , ja visi aizmigrējušie paliktu Latvijā un turpinātu strādāt uzņēmumos un iestādēs , kuras tie pameta. Vai šodien visi šie uzņēmumi maz vairs eksistē ? Ja eksistē – nu tad var paust tādu optimismu , kā to dara pētnieks . Un arī tad -emigranti atbrīvoja darba vietas Latvijā palikušajiem . Bezdarba līmeņa samazinājums ir ,pateicoties emigrācijai.

 5. 2007 oktobrī..es aizbraucu. Man bija darbs. Biju brigadieris. Nejau celtnieks. Mūsu klienti bija Latvenergo, Latvijas banka un citi zvēri. Alga pēc nodokļu nomaksas 700 laši. Un grozoties katru dienu visādos uzņēmumos, bija (2007) jūtams, ka smird pēc deguma! Ekonomikai alles kaput būs! Bija jādomā, kā glābties ar maksājumiem, ja striķi plīsīs! Es aizbraucu. Drīz vien sieva zaudēja darbu, bankrots firmai. Un tad arī sieva zaudēja LU. Jo ar manu Uk, 1100 £, bija visām par īsu. Mums bija un ir vēl tagad, 1000 euro kredīt maksājumi! Ja ne es šeit, sen jau nēesmu UK, Paldies Dievam, tad būtu visam alles!

 6. Ja Latvijā būtu sakārtos viss ar nodokļiem,ar dažādām nodevām un to nesamērīgo apmaksu.Viss pamazām mainītos.Tas tā pat kā sabiedriskaist transports-cenas ir tik augstas ka to retais un tikai vajadzības pēc izmanto laukos.Līdz ar to maršruti ir nerentabli.Vismaz es domāju ja cenas samazinātu tad viena pasažiera vietā varētu braukt divi.Jo ja man turp atpakaļ par 25+25=50km ar sabiedrisko izmaksā 3 eiro,tad man izdevīgāk ir braukt ar savu auto.Un ne tikai izdevīgāk,bet ar parocīgāk.Bet valdībā sēž idioti un to neprot negrib sakārtot.

 7. Aizbraukušie saņem vietejiem mēriem mazākās,bet salīdzinot ar partorgu,komsorgu un citu nacijas atkritumu vadītās valsts algam,pasakainas,Ceru ka neviens neapstrīdes kolaboracionistu nosaukšanu par nacijas atkritumiem,kā tas pieņemts brīvajā pasaulē.

 8. Kārlis - Albertam Atbildēt

  Trāpīts desmitniekā! Bet mani uztrauc kas cits: ir pagājuši 25 gadi kopš atjaunota neatkarīga valsts, bet
  šo valsti 25 gadus pamatā vada tie paši vecie kadri – bijušie sociālisma sistēmas kalpi un viņu līdzskrējēji. Ņemiet, kuru nozari gribat, visur viņi vēl turas varas augšgalā: Saeimā, ministrijās, izglītības sistēmā, universitātēs, tautsaimniecībā un citur jūs sastapsiet šos HOMO SOVJETICUS ar tipisku padomju cilvēka domāšanas veidu un stilu. Nav notikusi paaudžu maiņa ne varas, ne izpildvaras struktūrās, tāpēc arī domāšana kopumā tur tā pati vecā. Bet kapitālistisku valsti nevar vadīt ar sociālisma ierēdņu metodēm – nekas neiznāks un to jau arī Latvijas prakse pierāda. Pēc 25 gadiem pie mums joprojām GALVENā PROBLēMA ir “kā sadalīt nodokļos iekasēto budžeta naudu”, kuras vienmēr pietrūkst, bet nevis “kā attīstīt ražošanu, kā vairot šo naudu, lai ko dalīt būtu ar KATRU GADU vairāk”. Jo HOMO SOVJETICUS” ierēdņi arī tikai sadalīja to, ko viņiem iedeva plāna ietvaros un tāpēc arī šodien pēc inerces tā ir viņu galvenā prioritāte. Diemžēl! AK jā, viņi vēl sadala ES iedoto naudu! “Mēs ražošanā nejaucamies” ir šiem varas cilvēkiem ļoti izdevīgs sauklis, jo lai tiktu pie naudas, ir ļoti daudz jādomā arī valsts līmeni. Bet deklarējot šo saukli, ierēdnim par naudas vairošanu valsts līmenī vispār nav jādomā. Ja nu vienīgi jāizdomā kādi jauni nodokļi! Vai nav ērta pozīcija?

 9. Sociālisms radījis veselu tautas slāni – HOMO SOVETICUS , vienkāršāk runājot – KALPUS. Kuri nav spējīgi ne atbildīgi strādāt, ne rūpēties par sevi, savu ģimeni, savu valsti ! Viņiem ir tikai viens dzīves rādītājs – SAIMNIEKS ! Kurš vairāk dos, pie tā es iešu ! Uz Īriju, Angliju, Franciju, vienalga kur, kur tikai man dos : lielu algu, labu priekšnieku, lielus pabalstus ! Un šiem HOMO SOVETICUS nav tautības – bēg ne tikai no Latvijas, bet no visām sociālismu cēlušajām valstīm : Polijas. Lietuvas, Ukrainas, Austrumvācijas, Ungārijas, Vjetnamas !
  Ja pilsētā ir izbraukuši labas dzīves meklējumos tik un tik nezināmu iedzīvotāju, tad laukos personīgi zināmi visi tieaizbraukušie jāņi, ilzes, pēteri : kā viņi skolā mācījušies, ko viņi prot darīt, kādas atsauksmes no iepriekšējiem darba devējiem ! Un jāpriecājas, ka ir tādas īrijas, kur tādus … !
  Palasiet aizbraucēju komentārus : viņiem viens sauklis – DOD ! DOD labi apmaksātu darbu, labu priekšnieku, lielus pabalstus, labu sievasmāti ….
  Kad pajuka tas sociālisms, tas vēl nenozīmē ka izmainījās cilvēku domāšana ! Kā teica mans kaimiņš – kolhozus likvidēja, bet kolhoznieki tak palika ! Un cik gadiem jāpaiet, lai …… ( vai kā Bībelē teikts – 40 gadiem ? ).
  Palasiet šos komentārus : mani nemīl valsts, man nedod valsts, mani nenodrošina valsts, man, man …. Kādi nabadziņi ! Un viņi cik labi zina, kas jādara citiem !

 10. Kā ar aizbraukušo darba produktivitāti viņu jaunajās zemēs? Vai tā strauji kāpj, jau apsēžoties lidmašīnā? Vai drīzāk tomēr jārunā par skandināviem izdevīgo lēto un kvalitatīvo darbaspēku, kas palicis Latvijā?

Draugiem Facebook Twitter Google+