×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
1. oktobris, 2015
Drukāt

Tiesībsarga viedoklis par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem Dziesmu svētku laikā (30)

Foto: LETAFoto: LETA

Tiesībsargs JURIS JANSONS

Latvijas Avīzē 29.09.2015. publicētajā Vijas Kraujas rakstā “Vai Dziesmu svētku nākotne apdraudēta?” Saeimas deputāts un virsdiriģents Arvīds Platpers uzdod jautājumus – vai tiesībsarga vēršanās ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem Dziesmusvētku organizēšanas laikā nav uzskatāma par bērnu pazemošanu? Vai netiek aizskartas viņu (bērnu) iegūtās pozitīvās emocijas?

Ņemot vērā, ka šādi jautājumi liecina par nepietiekamu bērnu tiesību un tiesībsarga lomas šo tiesību aizsardzībā izpratni, vēlos informēt, ka katrai iestādei ar likumu ir noteiktas funkcijas un uzdevumi, kas kopumā veido iestādes kompetences robežas. Atbilstoši Tiesībsarga likuma 11. panta 4. punktam viena no tiesībsarga funkcijām ir jautājumos, kas saistīti ar cilvēktiesību un labas pārvaldības principa ievērošanu, atklāt trūkumus tiesību aktos un to piemērošanā, kā arī veicināt šo trūkumu novēršanu. Pildot Tiesībsarga likumā noteiktās funkcijas un uzdevumus, tiesībsargam ir tiesības, pamatojoties uz viņa rīcībā esošajiem materiāliem, vērsties pie citām kompetentām institūcijām, lai izlemtu jautājumu par lietas ierosināšanu.

Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 50.1 panta pirmo daļu bērns var piedalīties dažādās aktivitātēs (pasākumos), ja tās netraucē viņam iegūt izglītību, kā arī neapdraud viņa drošību, veselību, tikumību vai citas būtiskas intereses. Atbilstoši Bērnu tiesību aizsardzības likuma 50.2 panta pirmajai daļai publiskos pasākumos, kuros piedalās bērni, vai bērniem pieejamās publiskās izklaides, sporta vai atpūtas vietās nodrošināma bērna drošība.

Savukārt Bērnu tiesību aizsardzības likuma 72.panta pirmā daļa nosaka, ka bērnu pasākumu un tādu pasākumu organizatori, kuros piedalās bērni, ir atbildīgi par bērna veselības un dzīvības aizsardzību, par to, lai bērns būtu drošībā, lai viņam tiktu sniegti kvalificēti pakalpojumi un ievērotas citas viņa tiesības. Minētā panta otrā daļa paredz, ka par izdarītajiem pārkāpumiem pasākumu organizatori ir saucami pie disciplinārās vai citas likumā noteiktās atbildības.

Tā kā tiesībsarga rīcībā bija nonākusi informācija par bērnu tiesību pārkāpumiem Dziesmusvētku organizēšanas laikā (nepietiekama un nekvalitatīva ēdināšana, pārslodze, pārblīvēta estrāde u.c.), tiesībsargs vērsās Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu pārbaudīt informāciju un nepieciešamības gadījumā uzsākt kriminālprocesu. Tiesībsarga rīcībā nav Platpera kunga minētās Ģenerālprokurora atbildes, kurā būtu konstatēts, ka organizatoru rīcībā nav saskatāmas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes. Gluži pretēji, šobrīd šis jautājums joprojām tiek vērtēts Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona prokuratūrā.

Apstākļu izvērtēšana, vai svētku organizatori ir ievērojuši bērnu tiesības Dziesmusvētku norises laikā, nekādi nevar pazemot bērnus un laupīt gandarījumu par paveikto. Tieši otrādi – šādu apstākļu izvērtēšana var sniegt būtisku ieguldījumu bērnu drošības jautājumiem nākotnē, organizējot šāda mēroga svētkus. Tiesībsarga nostāja, ka atbildīgās personas ir saucamas pie likumā noteiktās atbildības, var radīt nepatīkamas izjūtas svētku organizatoriem, kuri ar savu darbību vai bezdarbību tieši vai netieši ir pieļāvuši normatīvo aktu pārkāpumus, nevis bērniem. Tomēr vēršu jūsu uzmanību, ka bērnu tiesības valstī ir noteiktas kā prioritāras, līdz ar to uzskatu, ka Dziesmusvētku organizatoriskā puse ir ļoti rūpīgi jāpārbauda un jāvērtē katras iesaistītās personas atbildība par konstatējamiem pārkāpumiem.

Turklāt tiesībsargs vērš uzmanību uz Bērnu tiesību aizsardzības likumu, kurā ir nostiprinātas bērnu tiesības, kā arī bērnu tiesību prioritātes princips.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Vai tu kautko klausies (t.i. lasi) vai tikai vāvuļo? – Nekāds galīgais cipars estrādes ietilpībai nemaz nav nosaukts. Ekspertīze nav pabeigta. Un nekāda vienlaicīga ģibšana nenotika – bija tikai vienlaicīga histērija, jo mediķi tomēr rīkojās mazliet par daudz kā trillerī, uzdzenot paniku līdz baltkvēlei. Un jā – dziesmu svētku ideja ir daudzskaitlīgā kopādziedāšana, nevis atdziedāt kamersastāvā. Tiesībsargs nesamierinās ar problēmu apzināšanu un svētku čakarēšanu, vēl viņam noteikti gribās kādu par kautkosodīt nezkapēc? Nu, savu reitingu pēc. Bet iespējams, ka jāsoda tieši estrādes apsaimniekotājus par pretrunīgas informācijs sniegšanu, pie tam bez jelkādiem reāliem aprēķiniem, pie tam – dažas nedēļas pirms svētkiem. Tā tiešām ir bezatbildība.

 2. Nesaprotu, par ko tāda kašķēšanās? Estrādes ietilpība bija pārsniegta? Bija. Vienlaicīga vairāku bērnu ģībšana bija? Bija. Vai šie nav gadījumi, kuriem tomēr nevajadzētu būt? Ir . Tas taču ir acīmredzami. Tad kāpēc tos, kas norāda uz acīmredzamo pieskaitīt pie Dziesmu svētku ienaidniekiem? Tāds uzstādījums būtu saprotams tad, ja mēs pieņemam, ka Dziesmu svētki principā nav iespējami bez masveida ģībšanas, pārmērīgi cilvēku skaita estrādē un haotiska gājiena. Ir iespējami. Un arī kvalitāte no tā necietīs, bet tikai uzlabosies, ja estrādē nokļūs mazāk cilvēku. Vai tad Dziesmu svētku būtība ir tajā, lai pēc iespējas vairāk cilvēku vienlaicīgi un pēc iespējas ilgāku laiku atrastos nekustīgā stāvoklī Mežaparka estrādē. Nu nē taču!

  • Vai tu kautko klausies (t.i. lasi) vai tikai vāvuļo? – Nekāds galīgais cipars estrādes ietilpībai nemaz nav nosaukts. Ekspertīze nav pabeigta. Un nekāda vienlaicīga ģibšana nenotika – bija tikai vienlaicīga histērija, jo mediķi tomēr rīkojās mazliet par daudz kā trillerī, uzdzenot paniku līdz baltkvēlei. Un jā – dziesmu svētku ideja ir daudzskaitlīgā kopādziedāšana, nevis atdziedāt kamersastāvā. Tiesībsargs nesamierinās ar problēmu apzināšanu un svētku čakarēšanu, vēl viņam noteikti gribās kādu par kautkosodīt nezkapēc? Nu, savu reitingu pēc. Bet iespējams, ka jāsoda tieši estrādes apsaimniekotājus par pretrunīgas informācijs sniegšanu, pie tam bez jelkādiem reāliem aprēķiniem, pie tam – dažas nedēļas pirms svētkiem. Tā tiešām ir bezatbildība.

 3. Par sievu un bērniem nevajadzēja: man ir burvīga sieva, divi bērni, pieci mazbērni un viens mazmazbērns… Pašam 65 gadi un viss vēl priekšā…
  Un nemaz negānos ne te, ne “par visu”… Bet gānāties Jūs.
  Vajadzēja pamanīt, ka nerunāju par brīvprātīgajiem!
  Bet šos vārdus, kas Jūs tā uzbudina, patapināju no Raimonda Paula teiktā – vārds vārdā: “turklāt ap “pasākumiem” aplipusi krietna čupa ļautiņu, kuriem tas ir ienesīgs veikals…”

 4. Labā ziņa – šis starpgadījums izgaismoja, ka ikviens latvietis, ir spējīgs noorganizēt svētkus 37,4 tūkstošiem dalībnieku un simtiem tūkstošiem skatītāju perfekti, bez nevienas kļūdas un misēkļa. Tā, lai neviens nepārkarst, neizmirkst lietū, nenosalst jūlijam netipiski aukstā vakarā, nenoģībst. Ikviens, izņemot tos, kuri šos svētkus organizēja.

 5. Atradis problēmu. Vai Tiesībsargu neuztrauc regulārā bērnu pārslodze skolās? Pie tam – tā notiek katru dienu visa gada garumā, (un nevis vienreiz 5 gados, 3 dienas). Skolā mācības ir 7-8 mācību stundas un tad vēl mājasdarbi, esejas, projekti 3-4 stundas. Vai te nevajadzētu kautko pasākt? Un ko viņš saka par briesmīgajām bezsāls diētām? Tas ēdiens jau nav ēdams. Regulāri to lietojot var iedzīvoties Na trūkumā, kas noved pie galvassāpēm, noguruma, nespējas koncentrēties utt. Ja tiešām interesē bērnu tiesības, tad pirmām kārtām vajadzētu pieslēgties tēmai, kas ir reāli noziedzīga pret visiem valsts bērniem. Uz šī fona spriedelējumi par bērnu komforta līmeņa paaugstināšanu dziesmusvētkos, izskatās vienkārši populistiski.

 6. Ak, kā tagad līksmo Dziesmu svētku noliedzēji un skauģi 🙂 Velti līksmojat, bērniem svētki patika un viņi jau gaida nākošos. Slikti tikai, ka visādu pārspīlētāju un panikotāju dēļ dalībnieku skaits būs krietni mazāks. Var jau būt, ka kautko varēja organizēt savādāk, bet, ka būtu uzreiz jāskrien uz prokuratūru…Itkā valstī netrūktu tiešām reālu problēmu un noziegumu. Visi bērni jau tajā pašā dienā bija sveiki un veseli, atšķirībā no daudziem citiem, kuri svētkos nemaz nepiedalījās, bet tajā nedēļā guva traumas vecāku neuzmanības dēļ, slīka un gāja bojā avārijās. Tad jau labāk lai ģībst kaut katru dienu.

 7. Tur jau tā lieta, ka svētkus pārvērš par pasākumiem pāri “līķiem”, turklāt ap “pasākumiem” aplipusi krietna čupa ļautiņu, kuriem tas ir ienesīgs veikals: iznākumā – kādi tur svētki, kādi tur bērni!…

  • Andri, vai zini, ka daudzi Dziesmu svētkos strādāja brīvprātīgi? Tev to nesaprast. Varu derēt, ka stāvi tālu no šī pasākuma un tavi bērni palikuši pie šķirtās sievas. Ja tādi ir. Nekas neatliek, kā sēdēt un gānīties. Par visu.

  • Nu jau viens aizmuldējies līdz kautkādiem līķiem. Gūst baudu no dramatizēšanas. Parasti tā dara “bābas”.

 8. Tava nika nosaukumā ietverts viss – gan prātiņš, gan piederiība pie pazemotajiem, apvainotajiem, gan pakaļlaizīšanas daba, gan viss, kas var vienā personā saiet sviestā…

  • Par sievu un bērniem nevajadzēja: man ir burvīga sieva, divi bērni, pieci mazbērni un viens mazmazbērns… Pašam 65 gadi un viss vēl priekšā…
   Un nemaz negānos ne te, ne “par visu”… Bet gānāties Jūs.
   Vajadzēja pamanīt, ka nerunāju par brīvprātīgajiem!
   Bet šos vārdus, kas Jūs tā uzbudina, patapināju no Raimonda Paula teiktā – vārds vārdā: “turklāt ap “pasākumiem” aplipusi krietna čupa ļautiņu, kuriem tas ir ienesīgs veikals…”

 9. Nevienam nav patīkami, ja taisnību kā ar pirkstu iebaksta acī, tāpat kā nevienam nepiestāv atkošanās.
  Tāpēc arī manu iepriekšējo komentāru izdzēsāt…

 10. Tiesībsargs pēc definīcijas ir ombudsmens. Pienākumos ietilpst informēt, samierināt un veikt preventīvos pasākumus. Komisija ir atzinusi iespējamās nepilnības un strādā pie to novēršanas turpmāk. Ko viņš grib? Viņa “savāktie materiāli” ir sociālo tīklu pļāpas, kā arī vienas personas un Lemberga prātojumi, no kuriem vismaz puse faktu neatbilst patiesībai. Cik ilgi taisās vizināties uz šīs tēmas? Ieteiktu lielāku uzmanību pievērst faktam, ka bērnu ģībšana notika diezgan lokāli, vienā estrādes daļā. Lūk, tā varētu būt tēma, kur jāpiesaista nekavējoties policija. Un ja nu tā biija diversija? Vai ir precīzi noskaidrots, ka nebija? Nē, nav. Tādā gadījumā iznāk, ka Tiesībsargs apzināti/neapzināti novirza izmeklēšanu citā virzienā. Un ko tad tagad izmeklēt? Bērniem pa naktīm ir jāguļ, nevis jātusē 3 naktis pēc kārtas. Tas arī viss.
  Platpera kungam taisnība – nevajag apirst šos skaistos svētkus. Tā tiešām bērni tiek sarūgtināti un emocionāli traumēti, jo viss ieguldītais lielais darbs un skaistais rezultāts tiek pakārtots kautkādām pieaugušajiem pašiem vien zināmām politiskajām “razborkām”.

  • ņemot vērā, cik grūtos apstākļos dzīvo mūsu bērni un cik lielas izredzes dzimstības uzlabojumam, var izdarīt secinājumu, ka Dziesmusvētki vienkārši nepatīk un tos cenšās nogrūst kā nolietotus zābakus. nebiju dzirdējis, ka ģība vienā lokācijā. ja tā, tad tiešām šis jautājums ir svarīgāks.

 11. es ticu, ka Dziesmusvētki citiem var nepatikt, jo tā tomēr nav megapopzvaigznes uzstāšanās 😀 bet es nespēju noticēt, ka kāds tik ļoti uztraucas par bērniem, ņemot vērā, cik daudzi bērni valstī dzīvo trūcīgi.

 12. Platpers ir laikam vecs, ja reiz ir tik aprobežots, ka nespēj vairs atšķirt tārpu no debesīm…
  Par ko kundzišņš tā uztraucas? Par bērniem?
  Diez vai! drīzāk par biznesu, kuru uzplaucē, paverdzinot bērnus!

  • Laā ziņa – šis starpgadījums izgaismoja, ka ikviens latvietis, ir spējīgs noorganizēt svētkus 37,4 tūkstošiem dalībnieku un simtiem tūkstošiem skatītāju perfekti, bez nevienas kļūdas un misēkļa. Tā, lai neviens nepārkarst, neizmirkst lietū, nenosalst jūlijam netipiski aukstā vakarā, nenoģībst. Ikviens, izņemot tos, kuri šos svētkus organizēja.

 13. Lai izietu no atbildības, dažāda ranga ierēdņi un pat IM ministre, laikam spēj paslēpties zem dažādu instrukciju un ieteikumu lapām. Kad teiks – tu esi ministrs un tu par šo visu atbildi – arī par padoto sastrādāto ( nepadarīto). Tikai Latvijā…Tikai Latvijā neviens neko…

 14. Viss jau būtu pareizi, ja tikai mūsu ierēdņi pārāk nepārspīlētu ar dažādu tiesību un ES regulu ievērošanu, kas beigu beigās var novest pie pilnīgas latviešu tautas kultūras, valodas un tradīciju iznīcināšanas… Tas, ‘pateicoties’ šādiem ierēdņiem, būtu briesmīgi !!!

  • Pirmo reizi dzirdu, ka latviešu tautas kultūras tradīcijās ir bērnu spīdzināšana skatuves pasākumos ar savu personīgu mērķu sasniegšanu nerēķinoties ne ar ko. Pielaistās kļūdas var ietekmēt bērn likteni visā mūža garumā, mazināt viņa dzīves kvalitāti. Cik sapratu, neviens no svētku vadoņiem personīgi nav atzinis, ka pielaidis kļūdas, teiksim, mazliet aizrāvies. Cenšās novelt vainu uz ministru. Tieši tāpēc tās būtu jāizceļ visu priekšā.

   • cik nu pazīrstu tādus, kas piedalās Dziesmu / deju svētkos, tie visi ir gaiši cilvēki, ar stāju, dzīves mērķiem un labestību un nekas neliecina, ka viņi ir nomocīti 🙂

 15. Tajā Dziesmu un deju svētku izpildījumā ir tik daudz pašķība(profanācijas), ka uzskatīt tos par nopietnu kultūras sasniegumu ir pārspīlēti.
  Māmiņu nekritiskā vēlme par katru cenu uzdabūt savu atvasi uz Lielās estrādes noveda pie tā, pie kā noveda…
  Visiem labi zināma estrādes ietilpība, orientācija pret sauli,
  provinces bērnu izvietošana, ēdināšanas iespējas u.t.t.
  Tā sauktā “bērnu vēlēšanās” ir mammiņu vēlēšanās – bērneļiem viegli iedvest sazin ko…
  Tā kā visas tās amberjāžas sekas jāuzņemas uz savu risku un bailēm māmiņām pašām…
  Kritušo nav – turpināt kašķēties ir muļķīgi !

  • tās profanācijas citādi Jūsu teiktais paliek gluži nepamatots un izdomats. Jācer ka Jūs gan neesiet kāds no Latvijas garīgi izrūnītiem akliem mankurtiem kuri par spīti savam kosmopolitismam ir pēdejie nabagi.

 16. mums tad viss kārtībā !!! NEBIJA slimi un vārgi bērni!!! Ar DROŠĪBU VISS KĀRTĪBĀ!!! KĀPĒC UZ MANI AR PIRKSTU RĀDĪT, JA VISS OKEI???????????????? BĒRNIEM AUGSTĀKĀ LABKLĀJĪBA, JO VIŅI AUDZINĀTI NORMĀLĀS ĢIMENĒS!!! PRIEKS PAR TĀDIEM BĒRNIEM!!!

  • Ja tiks konstatēts, ka viss nav OKEI un ja tiesa tam piekristu tad iebildumi un apgalvojumi nekam nelīdzēs jo tā tās lietas notiek. Tiesību sargs tikai gādā par to lai viss notiek pareizi.

 17. Kādu gan citu attieksmi Atbildēt

  Varam sagaidīt no tāda Saskańas Centra izvirzīta tiesību sarga. Strādā savos uzdevumu augstumos!

 18. Laikam loti nepatik tie Dziesmusvetki un svetuligi slepjas aiz bernu tiesibu aizstavesanas lai tos apkarotu.

 19. Tiesībsargam vispirms būtu jāvērtē bērnu MATERIĀLAIS nodrošinājums un jācīnās par darba samaksu vecākiem, lai bērns ēstu pilnvērtīgu pārtiku!!? Bērni ir pusbadā, bieži bez kārtīgām ēdienreizēm, jo vecāki spiesti strādāt 2 un vairāk darba vietās… Bieži bērnu audzina māte viena pati un tālāk jau vairs nav par ko runāt… Visa pārtika pilna ar E vielām!?? Augošam organismam visi šie apstākļi nodara NEATGRIEZENISKU POSTU!!? Ja tas tā turpināsies, tad no skolēnu Dziesmu un deju svētku svinībām būs jāatsakās VISPĀR!!?????? Dziesmu svētki un saceltā ambrāža ap tiem tikai parāda “darba” augļus!!! Vai ģenerālprokuratūrai darba nav, Jansona kungs??? JŪS KĻŪSTAT AMIZANTS… Zinu, ko runāju, jo visi trīs mani bērni bijuši šo svētku dalībnieki un pati esmu bijusi šo svētku skolēnus uzraugošais-atbildigais cilvēks!!!

  • Pēc šādas atzīšanās Atbildēt

   Tiesību sargs varētu rādīt pirkstu arī uz Jums, ka savā Dziesmusvētku sajūsmā, Jūs neesiet ievērojusi bērnu drošību. Ko nu? Varbūt tādu nacionālu entūziasmu vajadzētu savaldīt, bērnu labklājības pēc.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. TV tematiskās pakas

Nacionālā apvienība šonedēļ koalīcijas padomē aicināja valdību veidojošās partijas “spert izlēmīgus soļus valsts informatīvās telpas aizsardzībā”, jo “absurda situācija, ka valstij piederošais uzņēmums “Lattelecom” ar plašu Kremļa televīzijas kanālu piedāvājumu savās paketēs faktiski darbojas pretēji Latvijas drošības interesēm.”

“Lattelecom” padomes priekšsēdētājs Gatis Kokins, televīzijā diskutējot par iespējām ierobežot Krievijas propagandas TV kanālus, sacīja: “Lielākā daļa mūsu klientu – apmēram trīs ceturtdaļas klientu – izsakās ļoti negatīvi par varbūtību, ka viņu TV pamatpakā varētu nebūt šo Krievijas kanālu. Līdz ar to tīri komerciāli tas būtu absolūti nepieļaujams lēmums.” Tiem klientiem, kas vaicā, kāpēc netiek dota iespēja izvēlēties tādas paketes, kurās nav Krievijas kanālu, “Lattelecom” parasti atbild, ka lētāk no biznesa viedokļa ir iekļaut Krievijas kanālus, bet, ja veidotu kanālu paketi bez tiem, tā patērētājiem izmaksātu ļoti dārgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+