×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
13. aprīlis, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Staļinu ceļ uz pjedestāla, represijas attaisno (20)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

DZĪVES GUDRĪBA. Daži cilvēki liekas tik diženi tāpēc, ka tiek mēroti kopā ar pjedestālu. Seneka

Pagājušā mēneša beigās publiskotie Levadas analītiskā centra aptaujas dati ļauj secināt, ka samērā īsā laikā Krievijā krasi audzis tādu cilvēku īpatsvars, kuri ir gatavi attaisnot staļiniskās represijas diženo mērķu vārdā: 2012. gadā tā uzskatīja vairāk nekā 20% respondentu, bet 2015. gadā – 45 procenti. Šis viedoklis, protams, attiecas ne jau tikai uz pagātni vien. Un tas skar ne tikai Krieviju, kur Staļina tēla uzspodrināšana sasaucas ar Putina agresiju Ukrainā un informācijas karu pret pūstošajiem Rietumiem.

Kremlis skaidro tagadējo Staļina celšanu uz pjedestāliem, proti, daudzviet Krievijā slietos pieminekļus un memoriālus kā vietējo varas iestāžu iniciatīvu jeb ierosmi “iz tautas”. Savukārt tauta – izmantosim rakstnieka Viktora Peļevina atziņu – uzzina to, kas tai jādomā, no televīzijas. Sacītais nenozīmē, ka tiek slēptas vai noliegtas Staļina represijas, bet tiek iepotēta vajadzīgā, šodienas politiskajai konjunktūrai atbilstošā attieksme pret tām. Atcerēsimies, pirms pieciem gadiem – Otrā pasaules kara beigu iepriekšējās apaļās jubilejas priekšvakarā – toreizējais Krievijas prezidents vai, pareizāk sakot, amata vietas izpildītājs Dmitrijs Medvedevs intervijā “Izvestija” daudziem par pārsteigumu pavēstīja: “Ja mēs runājam godīgi, Padomju Savienībā radīto režīmu nevar nosaukt citādi kā vien par totalitāru,” kurā “Staļins pastrādāja milzīgu skaitu noziegumu pret savu tautu”, ko “nevar piedot”. Tagad par līdzīgiem izteikumiem Krievijā kādam varētu piesiet ja ne gluži ekstrēmismu, tad nepatriotisku nostāju un nacionālnodevēja birku pavisam noteikti. Kopš Putina atgriešanās Kremlī notikumu gaita atkal ir visu nostādījusi savās vietās.

Pirms gada Kremlim tuvais politologs Migranjans – arī laikrakstā “Izvestija” – klāstīja, ka, īsi sakot, būtu nepieciešams nodalīt slikto Hitleru, kurš izraisīja pasaules karu, no labā jeb 30. gadu Hitlera, kurš vācis kopā vācu zemes. Politologa prātojumi bija domāti kā atbilde tiem un pirmām kārtām vēsturniekam Zubovam, kas saskatīja Krimas aneksijā un Kremļa skaidrojumos šīs aneksijas sakarā pārsteidzošu sakritību ar “argumentiem”, kurus izmantoja nacisti, lai pamatotu Austrijas anšlusu un Čehoslovākijas Sudetu apgabala sagrābšanu. No Migranjana sacerējuma nevilšus izrietēja, ka fīrers bija izcils nacionālo interešu aizstāvis. Vai arī – nacionālās intereses vislabāk spēj aizstāvēt tieši totalitārs režīms. Agrāk tamlīdzīgas tēzes vai to, ka Rietumu demokrātiju ir izgudrojuši ebreji, lai kopā ar amerikāņu imperiālistiem un vispār “anglosakšiem” grautu Krievijas varenību, pārsvarā izplatīja šķietami marginālas, taču augstākās varas nekad netraucētas personas. Kā Dugins vai Prohanovs. Tagad viņu teorijas caurstrāvo oficiālās propagandas kanālus. Kā zināms, Sanktpēterburgā nesen salasījās Dugina domubiedri no Eiropas neonacistu un neofašistu aprindām, kas “starptautisko novērotāju” lomā bija kupli pārstāvētas arī Krimas “referendumā” (kopā ar Ždanoku). Interesanti, ka šī publika uzdod sevi par “konservatīvajiem”, kas ir apmēram tas pats kā iztēlot Hitleru par Čērčila gara radinieku. Vai Putinu par Eiropas “tradicionālo vērtību” iemiesotāju.

Acīmredzot oficiālā Maskava šobrīd izjūt nepieciešamību rādīt labvēlīgā gaismā gan 20. gadsimta totalitāros režīmus, gan to mūsdienu draugus. Benito Musolīni esot pirmais lietojis jēdzienu “totalitario” pozitīvā nozīmē, kam, viņaprāt, politikā bija jāizpaužas kā pilnīgai jeb totālai kontrolei pār visu sabiedrību. Staļins tādu politisko leksiku nelietoja, toties piepildīja ar saturu. Kurš bija “ārpus mūsu morāles, tiesiskajām un veselā saprāta kategorijām” – tā grāmatā “Totalitārisma izcelsme” rakstīja Hanna Ārente. Latvijai šajā atzinumā atslēgas vārds ir “mūsu”.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Man viens krievs teica = staļinistu Putinu atbalsta 85% iedzīvotāju un 15 % ir ārzemju pases. Saproti kā gribi…

 2. Salīdzinot 2012.g. aptauju ar 2015.g. aptauju redzam, cik veiksmīga ir Krievijas tautas patriotiskā audzināšana pēdējos trijos gados. Ne jau tie, kuri paši cieta represijās, ietilpst šajos 45%, bet gan nozombētās jaunākās paaudzes, kuras no vēstures neko īsti neizprot un nezin. Tāpat kā pie mums, bet ar to starpību, ka viņiem māca un nepārtraukti visos medijos un skolās “pumpē”iekšā vēlamo ideoloģiju, bet mūsu jaunās paaudzes audzinātājiem, vieglāk ir nemācīt Latvijas vēsturi, kuru paši, acīmredzot, nezin vai baidās (kas bieži sastopams pie vecākās paaudzes skolotājiem). Kad mūsu izglītības sistēma apjēgs, ka vēsture, kas praktiski ir pamatā jeb kurai nozarai, ir mūsu valsts iedzīvotāju galvenā patriotiskā audzinātāja un pašapziņas cēlāja. Latvijas vēsturei būtu jābūt gan bērnu rotaļās, literatūrā, matemātikā, mūzikā, sportā un ārpus skolas nodarbībās. Tā vismaz ir citās valstīs. Nekādi nevaru saprast, kāpēc šādu pastarpinātu iekļaušanu izglītibā nevar īstenot. Laikam, piedotiet, pamatā ir slinkums un zināma veida Zinātnes un izglītības minisrijas ierēdņu (arī skolotāju) analfabētisms.

 3. Cilvēkiem ir apriebusies visatļautība.Te arī derētu augšas patīrīt un izsūtīt kkur sabiedrībai derīgos darbos,piemēram,šosejās bedres bērt ciet.Ja nav zināms,kur paliek degvielas akcīzes naudas,ceļu nodokļi,tad tikai šādi ir jārīkojas,ja jau mums viss ir kā Krievijā

 4. tas tiesa, vadītājs zagt, emmoties nedrīkst,… diemžēl…mankurti komunisti vēl nav izmiruši, tie 40 gadi nav pagājuši

 5. nav jau tur tas pūlis vēl tik liels, bet runāt vajag, lai tas nerodas pie mums un TAS BIJA BĒRZIŅA DARBS UN BŪS PREZIDENTA DARBS; NEĻAUT SARAŽOTIES STULBAM NEVADĀMA PARAZITĒJOŠAM PŪLIM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  krievijā smuta=jukas ir parasta lieta, lai takš viņi tur paši darbojas……………lai baro kadirovus

 6. Krievi slavē Staļinu un attaisno viņa valdības rīkotās represijas pret tautu. Tas ir ļoti, ļoti slikti un nepareizi.
  Pie mums slavē un ar triju zvaigžņu ordeņiem apbalvo godmaņus, dombrovskus, slavē viņu veiksmes stāstus un attaisno izšķērdētos miljonus un ebreju privātbankas glābšanai izsviesto miljardu. Tas ir ļoti, ļoti labi un pareizi.

 7. nu, hipnozei līdzīga iedarbība uz pūļa lopiņiem, galvenais , saražot stulbu pūli un hallēs apdzirdīt, viss notiks.
  krieviju faktiski vada kadirovs…islamists, ja kas
  ļeņins-tatārs, staļins_?, hitklers-? vai ne islamisti?

 8. Sakiet, ko gribat, bet tie krievi taču ir MANKURTI, kas neatceras vēsturi, bet ļāvušies nozombēties.

  • Kādi krievi? Uzskatu, ka krievu kā etniskas grupas nav! Ir tikai lingvistiska krievvalodīga grupa, ko veido pārkrievoti un MANKURTIZĒTI balti, somugri, Ziemeļu tautas + mongoļtatāru sēkla. Vēl pirms 200 gadiem Pēterburgas apkārtnē lielākā daļa cilvēku runāju somugru valodā. Arī Maskava ir uzbūvēta uz somugru zemes.

 9. Krievijas vēsture – mūžīgi nezināmais. Kremļa politalogi visu zina par Impērijas nākotni, bet taustās kā aklie gar Krievijas pagātni. 🙂

 10. ”rietumu demokrātiju” tik tiešām ir izgudrojuši cionisti, lai kopā ar amerikāņu imperiālistiem un masoniem anglosakšiem grautu visas valstis kopumā!

  • Vēl viens slimnieks, kurš sailgojes pēc krievu totalitārisma, ej pie ārsta, tev jau rādās baltās pelītes!

   • Latvijā viss kā Krievijā/Pazūd cilvēki,pazūd miljoni,žurkas ir kļuvušas svarīgākas par saimnieku (tautu).Iesaku izlikt indi un jo ātrāk -jo labāk (devil)

 11. Rietumu demokrātijai ,sevišķi Latvijas ir,maigi sakot, puvuma pazīmes ,kur par naudu likumdevējs var grozīt likumus vai radīt tajos pasūtītāju interesēm vajadzīgos ,,caurumus,, , kur no soda var atpirkties,korupcijas apkarotājus var padarīt par ākstiem kopš t.s. KNAB dibināšanas.Īsta necieņa un ņirgāšanās par tautu ir pasniegtā ilūzija par nākamā prezidenta kandidatūras publisku apspriešanu,kaut gan skaidri zināms ka tas būs aizkulišu darboņu kompromisa figūra.Šāda tipa demokrātija sabruks pati no sevis,pat bez ,,zaļo,, vai citu vīriņu palīdzības.

  • un nenokārt degunus (to vēlas mūsu ienaidnieki). Latvijā demokrātija vēl nav izaugusi, bet tu jau par sapuvumu. Ej strādā, aizstāvi demokrātiju un Latvijas valsti, aizpildi ar savu pienesumu sbiedriskajā dzīvē.
   Ja gribi atdoties varmākām, tevi neviens netur brauc prom !

 12. Varnešiem
  tā Staļina varas propogandas straume ar Kremļa TV kanāliem plūst latvijā ( ar mazo ). Kad latvija atzīs sevi par Latviju un agresorvalsts TV kanālus taisīs ciet. Iebildīs – to var skatīties arī internetā, jā bet tad tas jādara jau ar piespiešanos… Valstij sevi ir jāciena, bet latvija laikam sevi neciena un nav jau Lietuva.

  • Vai vari nosaukt piemērus, kad ar aizliegšanu būtu gūts labvēlīgs iznākums?

   • Jā pats aizliegums nav vērtīgs, bet tiem, kuri spēj visu labi novērtēt. Kremļa aģentiem un līdzīgiem par naudu tas neko nedos. Spējīgiem visu vērtēt ari caur internetu arī. Tas tikai tiem , kuriem vienīgā ”taisnība” ir Kremļa TV. Vel jo vairāk tas ir Latvijas patriotiem, kā pašcieņas apliecinājums – valsts ( lasi ierēdņi, ministri, prezidents) iestājas par savu valsti. Šodien tev virsu lej melu spaini un tu saki paldies par to pašu un nevīžo paiet nost no liešanas vietas. Tā ir pašcieņa!

    • Tāpēc ierosinu slēgt, aizliegt, sadedzināt, arestēt, nošaut! Vai varam garantēt, ka būs panākumi?

     • ka ,ja kaut vienam-Ždanokai,Gapoņenko vai Osipovam-publiski liktu atbildēt par savām provokācijām ar jūtamām sekām,tad pārējie arī kaut nedaudz pierautos.Nav jau uzreiz jānošauj,vienkārši jāizraida no valsts bez tiesībām jebkad atgriezties.Tā uzvesties viņi drīkst tikai te,viņu mīļajā Krievijā sen būtu nolikti pie vietas.Lindermani taču krievi ielika citumā,bet mēs pat neuzdrošināmies viņam kaut ko aizrādīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+