Sports
Basketbols

Basketbola izlases “būt vai nebūt” dienas0

foto – Evijs Trifanova/LETA

Latvijas vīriešu basketbola izlase Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīrā šovakar uzņems Ukrainu, pirmdien – Turciju.

Jebkura neveiksme būtiski ietekmēs izredzes kvalificēties Pasaules kausa izcīņai, jo šo spēļu rezultāti tiks ņemti līdzi arī uz izšķirošo kvalifikācijas kārtu. Mums jāskaita nespēlējošie basketbolisti un jācer, ka Latvijas basketbola tuvākās rezerves spēs nosargāt valstsvienības pēdējo gadu ieguvumus. Komandā esošie spēlētāji ir apņēmības pilni savā laukumā izcīnīt divas uzvaras, tomēr iespējamo komandas līderu pēdējā laika sniegums, savainojumi un slimības neveicina optimismu. Var izrādīties tā, ka tieši šajās dienās izšķirsies, vai Latvijas izlase būs nopietna konkurente cīņai par Pasaules kausa finālturnīru. Divas uzvaras ļaus palikt šajā skrējienā, minimāla programma ir viens panākums. Cerēsim, ka izdosies.

Tikmēr ukraiņi un turki Rīgā ieradīsies pēc uzvarām un pastiprinātā sastāvā. Ukrainas izlases ārējo līniju pastiprinājis Ķīnā sezonu pabeigušais aizsargs Pū Džeters, kurš bija komandas līderis pirms četrām piecām sezonām un kopā ar komandu kvalificējās pasaules čempionātam. No 2014. gada Pasaules kausa izcīņas pašreizējā sastāvā ir seši spēlētāji, tostarp trīs rezultatīvākie spēlētāji Pū Džeters (“Golden Lions”, Ķīna), Oļegs Mišula (“Dņepr”) un Igors Zaicevs (“Rosa Radom”, Polija). Bet vēl ir viens no Spānijas čempionāta efektīvākajiem spēlētājiem Artjoms Pustovojs (“Obradoiro”), labā līmenī spēlējošais Sergejs Gladirs (“Monaco”)un vēl vairāki pieredzējuši spēlētāji.

Turkiem palīdzēs saspēles vadītājs Ali Muhameds, kuru vēl nesen pazinām kā Boniju Diksonu, un kopā ar viņu izlasē būs vēl viens basketbolists no “Fenerbahce” – Melihs Mahmutoglu. Turcijas Basketbola federācija ar saviem klubiem spējusi vienoties par dažu Eirolīgas pārstāvju palīdzību. Aizsargu un saspēles vadītāja pozīcijās mums tādas klases basketbolistu nav. Turklāt būtisks ir Siliņa savainojums, jo viņš līdz šim aizsardzībā nereti veiksmīgi darbojies tieši pret saspēles vadītājiem.

Latvijas izlasē, salīdzinot ar novembra spēļu ciklu, kurā mūsējie zaudēja turkiem (73:85) un pārspēja zviedrus (82:73), komandas sastāvā notikušas vairākas pārmaiņas. Potītes savainojuma dēļ izlasei nevarēs palīdzēt Itālijas komandā “Trento” spēlējošais Ojārs Siliņš, šoreiz no Turcijas netika aicināts Rolands Freimanis, tāpat “VEF Rīgas” centrs Iļja Gromovs. Viņu vietā Vecvagars izvēlējies aizsargus Rihardu Lomažu (BK “Ventspils”) un Dāvi Lejasmeieru (Polijas “Krosno), kā arī centra spēlētāju Mārtiņu Meieru (Krievijas “Jeņisej”). Pēdējie divi rudenī atteica izlases aicinājumam – Lejasmeiers vēlējās sakārtot veselības problēmas, Meiers cerēja izcīnīt vietu Kazaņas “Unics” sastāvā.

Vecvagara sākotnējā sarakstā bija arī ULEB Eirolīgas klubos spēlējošie latvieši. No tādas līdzjutēju nerrošanas nekāda ieguvuma – Latvijas Basketbola savienībai nav iespēju ietekmēt Eirolīgas klubu plānus, un šie basketbolisti atkal nebūs izlasē.

“Esam labākā situācijā nekā bijām novembrī, jo spēlētājiem jau ir pieredze cīnīties šādā sastāvā. Praksē jau noskaidrots, ka neviena glābēja nebūs – katram pašam savs darbs jāpadara pēc labākās sirdsapziņas, katram jāspēj uzņemties iniciatīvu un jātiek galā gan ar taktiskajiem uzdevumiem, gan psiholoģisko spriedzi,” pirms darba sākšanas teicis Vecvagars.

To, vai patiešām esam labākā situācijā, uzzināsim nedēļas nogalē. Rudens spēlēs komandas līderu lomu uzņēmās Eiropas čempionātā pieredzi ieguvušie Aigars Šķēle un Žanis Peiners, taču tagad abi pēc savainojumiem un slimībām ir daudz sliktākā sportiskajā kondīcijā un savos klubos pēdējā laikā bijuši pieticīgi. Papildinājums ārējā līnijā vairāk izskatās pēc caurumu lāpīšanas, nevis nopietna komandas pastiprinājuma. Priecē Mārtiņa Meiera atgriešanās izlasē – viņš šajā sastāvā būs otrs visvairāk pieredzējušais spēlētājs un kopā ar Pasečņiku, Šmitu un Mejeri veidos vērā ņemamu spēku zem groziem un labu atbildi masīvajiem ukraiņu un turku centra spēlētājiem.

Saistītie raksti

Pēc novembra spēlēm Turcijas izlasei ir divas uzvaras, Latvijai un Ukrainai – pa vienai, zviedriem – divi zaudējumi. Pēc šīm un vēl divām spēlēm jūnijā, kurās Latvijas izlase viesosies Zviedrijā un Ukrainā, cīņu par ceļazīmēm uz Pasaules kausu turpinās trīs spēcīgākās komandas.

 

LATVIJAS IZLASE SPĒLĒM FEBRUĀRĪ

Aigars Šķēle, Ingus Jakovičs un Rihards Lomažs (BK “Ventspils”), Dāvis Lejasmeiers (“Krosno”, Polija), Jānis Blūms (“Zaragoza”, Spānija), Artūrs Ausējs (“Pieno žvaigždes”, Lietuva), Žanis Peiners (“Lietkabelis”, Lietuva), Rodions Kurucs (“Barcelona”, Spānija), Mareks Mejeris (“VEF Rīga”), Rolands Šmits (“Fuenlabrada”, Spānija), Andrejs Gražulis (“Parma”, Krievija), Anžejs Pasečņiks (“Gran Canaria”, Spānija), Mārtiņš Meiers (“Jeņisej”, Krievija).

LA.lv