×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2012
Drukāt

Trušu mēsli – labs mēslojums

Foto - LETAFoto - LETA

Pastāstiet, lūdzu, par trušu mēslu izmantošanu! Kādiem augiem tie der, kādās devās drīkst izmantot? 
Elga M.

 

Pēc Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta Agroekoloģisko pētījumu nodaļas vadošās pētnieces Regīnas Timbares teiktā, trušu mēsli ir koncentrētāki nekā biežāk izmantotie kūtsmēsli (piemēram, no slaucamo govju fermām). Viena tonna dabīgi mitru trušu mēslu satur vidēji 9,1 kg slāpekļa, 5,7 kg fosfora, 9,5 kg kālija, 1,1 kg kalcija un 2,2 kg magnija. Nav ieteicams augsnē iestrādāt vairāk par 2,5 – 3 kg uz vienu kvadrātmetru.

Smagās smilšmāla vai māla augsnēs rudenī var iestrādāt svaigus trušu mēslus, bet vieglās augsnēs – pavasarī un labi sadalījušos (vairākus mēnešus pastāvējušus).

– Trušu mēsli mēdz būt dažādi (atkarībā no tā, kā saimnieks trušus tur). Tie var saturēt daudz salmu un siena, bet var būt arī tikai mēsli – ja lieto maz pakaišu vai arī tos neizmanto vispār. Mūsu saimniecībā pakaišos ir skaidas, salmi un nedaudz siena, mēslos nonāk arī viss no trušu māšu nodalījumu ligzdām. Mēslus kompostē apmēram gadu, līdz iegūst ideālu “mantu” dārzam, – no savas pieredzes stāsta šķirnes trušu audzētavas “Ozolītes” saimniece Ina Ladiga.

Vērtīgs ir šādi sagatavots komposts: trušu mēslus, barības atliekas, pakaišus, dažādus dārzeņu un virtuves atkritumus, koku lapas un nezāles ievieto kastē vai bedrē, ko nosedz ar vāku. Pēc vairākiem mēnešiem organiskās vielas ir sadalījušās, un šo kompostu var lietot mēslošanai.

Trušu mēsli veicina augu stublāju strauju attīstību, labi noder tomātu, gurķu un citu dārzeņu, kā arī dekoratīvo krūmu mēslošanai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+