Ekonomika
Nauda

Cik jāsaņem “uz rokas”, lai Latvijā tevi uzskatītu par turīgu?7


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valdis Semjonovs

Lai cilvēku varētu uzskatīt par pārtikušu un sabiedrības vidusslānim piederošu, Latvijā viņam “uz rokas” būtu jāsaņem vismaz 810 eiro mēnesī. Savukārt turīgam cilvēkam pēc nodokļu nomaksas mēnesī būtu jāsaņem 2600 eiro.

Tā spriež vairāk nekā tūkstoš dažādu Latvijas novadu iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem, kurus šā gada augustā pēc “Swedbank” Finanšu institūta pasūtījuma aptaujājis sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Aptaujāto vidū gan nav vienprātības par to, kādu Latvijā dzīvojošo varētu uzskatīt par vidusslānim piederošu un cik liela sabiedrības daļa, ņemot vērā augošo dzīves dārdzību, pašlaik Latvijā veido šo vidusslāni.

Pēc “Swedbank” Finanšu institūta vadītāja Reiņa Jansona domām, vidusslāņa cilvēks ir tāds, kurš pietiekami labi nopelna un kuram nav pazemīgi jāizdabā darba devēja untumiem, un kuram, zaudējot darbu, nebūtu uzreiz jājož uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru pēc bezdarbnieka pabalsta.

“Swedbank” Finanšu institūta eksperte Evija Kropa atzīst, ka vidusslāņa mēr­auklas mēdz būt vairākas un dažādās valstīs ir atšķirīgas, tāpēc aplami būtu domāt, ka ienākumi ir vienīgā mēraukla. Viņasprāt, ar Latvijā nopelnītajiem 1000 eiro var paveikt krietni vairāk nekā Zviedrijā vai kādā citā ekonomiski attīstītā valstī. Tāpēc bez ienākumiem tikpat svarīgi ir dzīves ap­stākļi, patēriņa paradumi un vajadzības.

Ja cilvēkam pieder kāds īpašums un ja bez grūtībām viņš spēj samaksāt visus ikdienas rēķinus, ja vismaz vienu reizi gadā var atļauties aizbraukt nedēļu ilgā ceļojumā uz ārzemēm, tad, pēc aptaujāto domām, Latvijā tikai katru desmito iedzīvotāju varētu uzskatīt par sabiedrības vidusslānim piederošu. Atsakoties no nedēļu ilgā ārzemju ceļojuma un nomainot to ar naudas uzkrājumiem vismaz vienas mēnešalgas apmērā, viņuprāt, par vidusslānim piederošu jau varētu uzskatīt aptuveni trešdaļa iedzīvotāju. Tas liecina, ka Latvijas iedzīvotāji dzīvo piesardzīgi, mēģinot kaut ko atlicināt nebaltai dienai, nevis tērēt naudu ceļojumiem, restorāniem vai citai izklaidei.

Uz iedzīvotāju aptauju balstītais “Swedbank” Finanšu institūta pētījums liecina, ka Latvijā vidusslānim piederoši visvairāk jūtas iedzīvotāji vecumā līdz 45 gadiem, ar augstāko izglītību un vidēji lieliem vai lieliem ienākumiem. Vecāka gadagājuma ļaudis ar pamatizglītību un maziem ienākumiem lielākoties sevi vidusslānim nepieskaita, jo ir pārliecināti, ka pašlaik nevis dzīvo, bet izdzīvo, neatbilstot lielākajai daļai vidusslāņa mājsaimniecību raksturojošajiem kritērijiem.

 

LA.lv