×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
18. jūlijs, 2016
Drukāt

Turpina kristies piena iepirkuma cenas; zemnieki cer uz valsts atbalstu (5)

Foto - Reuters/ScanpixFoto - Reuters/Scanpix

Situācija piena lopkopībā turpina pasliktināties. Vēl par pāris centiem nokritusies piena iepirkuma cena, kā dēļ nozares pastāvēšana nonākusi zem jautājuma zīmes. Tikai retais zemnieks no piena pārdošanas spēj gūt peļņu – vairums strādā zem pašizmaksas. Lai izdzīvotu, pēdējā cerība ir Eiropas vai valsts atbalsts,  vēstīja “TV3 ziņas”.

Zemnieku saimniecības “Mežacīruļi” saimnieks Juris Cīrulis uzsver, ka piena cena šobrīd ir nokritusi rekordzemā līmenī – Latvijā vidēji 17 eirocenti par litru, kas nozīmē, ka vismaz 80% ražotāju šobrīd strādā zem pašizmaksas un lielas jēgas ražot pienu nav, tomēr arī pieņemt lēmumu par ilgu gadu gaitā iekopto rūpalu neesot viegli. Zemnieku skatījumā ideālā piena iepirkuma cena būtu vismaz 22 eirocenti par litru.

Pērn piena ražotāji saņēma atbalstu gan no valsts, gan Eiropas savienības (ES). Zemnieki nav zaudējuši cerību, ka tas pats varētu notikt arī šogad.

Kopš piena krīzes sākuma likvidētas jau vairākas saimniecības, tomēr kopējais slaucamo govju skaits sav sarucis. Mazās saimniecības dzīvniekus pārdod lielajām, kam fermās ir brīvas vietas. Tādējādi kopējais govju skaits nav samazinājies.

<iframe width=”640″ height=”392″ src=”http://tvplay.skaties.lv/embed?id=752575″ class=”tv3play” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Tikmēr Zemkopības ministrija (ZM)  apkopojusi jaunākos datus par piena iepirkumu cenām. Kopš Krievijas embargo tās samazinājušās par 39%. Tostarp jūnijā salīdzinot ar maiju vērojams samazinājums vēl par 6,5%. Vienlaikus gan ministrija novērojusi tendences pasaulē, ka atsevišķiem piena produktiem cenas kāpj, piemēram saldajam krējumam. Tas agri vai vēlu var atspoguļoties arī Latvijas piena iepirkuma cenās.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Grūti tikai lopkopkiem. Pārstrādātāji un tirgotāji kā pelnīja, tā pelna, un piena produktu cenas veikalos kādas bija, tādas paliek

  2. Medus ar šogad katastrofāli maz.Tik mēs neraudam un pabalstus nepieprasam.Bizness ir biznesss Atbildēt

    Dravnieks

  3. Priekš kam mums jāražo piens, ja to var iepirkt?

  4. Situācija neuzlabosies! Nav jēgas katru dienu to ziņās cilāt! Tas situāciju neuzlabos! Piens ir par daudz un viss!

  5. Kamēr būs krievu sankcijas, uz labāku cenu cerēt nav iespējams, un sapņot par Ķīnas eksportu ir un paliek tikai sapnis. No holandiešu piena ražošanas konsultantiem lasīju, ka Ķīnā jau ir 70 fermas ar 10 000 govīm katrā. Parēķiniet, kāds tas ir apjoms un vai tiešām mūsu piens tur ir vēl vajadzīgs! 🙁

Draugiem Facebook Twitter Google+