Latvijā
Sabiedrība

Ukrainā cietušie karavīri izies rehabilitācijas kursu Vaivaros0

Foto: LETA/EPA

Militārajā konfliktā skartās Austrumukrainas Slovjansku nedēļas nogalē sasniedza humānās palīdzības kravas no Latvijas. To veduši Latvijas Nacionālie bruņotie spēki, bet pašu palīdzības saturu, piemēram, apģērbu un apavus vākuši iedzīvotāji dažādās Latvijas mazpilsētās. Mūsu palīdzība Ukrainai izpaudīsies arī kā cietušo karavīru rehabilitēšana Nacionālajā rehabilitācijas centrā ”Vaivari”, vēstīja LNT ziņas.

Nacionālajā rehabilitācijas centrā ”Vaivari” 18 dienu ilgu ārstēšanas kursu 15 Ukrainas karavīri varētu sākt oktobra beigās. Pirms tam gan mediķi no Latvijas dosies uz Ukrainu veikt rehabilitējamo personu atlasi, lai salāgotu ar centra ”Vaivari” spējām.

“Šie cilvēki ir ar ļoti smagām poli traumām, tās ir šāviņu radītas traumas, gan ekstremitāšu amputācijas, galvas traumas, muguras smadzeņu bojājumi, viss, tas, ko var iegūt karā,” norāda rehabilitācijas centra ”Vaivari” vadītāja Anda Nulle.

Šim mērķim valdība šonedēļ piešķīra 34 000 eiro, reaģējot uz Ukrainas puses lūgumu turpināt Latvijas atbalstu militārā konflikta laikā Ukrainā cietušo personu rehabilitācijai. Militāro sadursmju laikā cietušos ukraiņu karavīrus ”Vaivari” iepriekš uzņēma 2014., 2015. un 2016. gadā. Kopumā palīdzēts 27 personām, un Ukrainā augsti novērtēts nacionālā rehabilitācijas centra ”Vaivari” panāktais progress cilvēku funkcionālo spēju atjaunošanā.

“Mēs esam mazinājuši kontraktūras, atjaunojuši kustību apjomu. Esam atraduši veidu, kā cilvēks ar šo ievainojumu, bojājumu var veiksmīgi atgriezties dzīvē,” norāda rehabilitācijas centra ”Vaivari” vadītāja.

Piešķirts arī finansējums divu tūkstošu eiro apmērā nepieciešamības gadījumā nodrošināt tehniskos palīglīdzekļus. Rehabilitācijas centrā ”Vaivari” skaidro, ka kopumā Ukrainas konfliktā cietušo karavīru rehabilitācijas process nekādi neietekmēs Latvijas iedzīvotāju manipulāciju norisi.

“Neviens Latvijas iedzīvotājs netiks aizbīdīts kaut kur tālāk. Visi Latvijas iedzīvotāji, kuriem ir plānota rehabilitācija, to saņems laikā, nekādā veidā netiks ierobežots saņemt to, kas ir plānots,” pauž rehabilitācijas centra ”Vaivari” vadītāja.

Un Ukrainai palīdzējuši arī Latvijas iedzīvotāji, jo šonedēļ Austrumukrainā ieradusies nu jau 11. humānās palīdzības sūtījums ar Cēsīs un Aizputē saziedoto apģērbu, apaviem, segām, gultasveļu, pārtiku, rotaļlietām un elektrotehniku. Latvijas vestajā kravā ir arī sūtījumi no Igaunijas un Zviedrijas, kopskaitā 34 tonnas. Humānās palīdzības sūtījumu Ukrainā saņems militārajā konfliktā cietušie civiliedzīvotāji un karavīru ģimenes.

Saistītie raksti

“No Slovjanskas tā tālāk nonāk Luhanskā, Doņeckā, vēl daļa aiziet uzreiz uz Luhanskas rajona dažādām organizācijām. Tieši Slovjanska pieņem ļoti daudz šo bēgļu, kas nāk no okupētajiem rajoniem, ir pazaudējuši visu, ienāk tukšā vietā,” norāda NBS virskapelāns Elmārs Pļaviņš.

Savukārt pats Latvijas Nacionālo bruņoto spēku kapelāns klātienē Austrumukrainā iesaistīsies psiholoģiskās palīdzības sniegšanā bojā gājušo karavīru ģimenēm un vadīs profesionālās apmācības semināru Ukrainas bruņoto spēku kapelāniem un lekcijas karavīriem.

LA.lv