×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
11. novembris, 2013
Drukāt

Ukraina pārtraukusi iepirkt dabasgāzi no Krievijas

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ukrainas valsts naftas un gāzes uzņēmums ” Naftogaz Ukraini” no piektdienas ir pilnībā pārtraucis dabasgāzes iepirkšanu no Krievijas valsts koncerna “Gazprom”, pirmdien vēstīja ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.

Krievijas portāls RBK vēstīja, ka oktobrī “Naftogaz” saņēma 3,2 miljardus kubikmetru gāzes, kas bija vidēji 104 miljonus kubikmetru diennaktī, savukārt pirmajās novembra dienās piegādes bija uz pusi mazākas, 6.un 7.novembrī tie bija vien deviņi miljoni kubikmetru diennaktī, bet no 8.novembra Ukraina gāzes importu no Krievijas ir pārtraukusi. Portāls norādīja, ka par to liecina Krievijas Centrālā degvielas un enerģētikas kompleksa dispečeru pārvalde.

Avots Krievijas enerģētikas sektorā ziņu aģentūrai “Reuters” pirmdien apliecinājis, ka piegādes “Naftogaz” nenotiek kopš piektdienas, bet avots Ukrainas gāzes industrijā norādīja, ka Ukrainas gāzesvadu operators “Ukrtransgaz” piektdien ir devis rīkojumu “Naftogaz” neiepirkt gāzi no Krievijas.

Tomēr amatpoersona “Gazprom” sarunā ar “Reuters” apliecināja, ka gāzes tranzīts no Krievijas caur Ukrainu klientiem Eiropā nav kavēts.

Pagājušajā nedēļā Ukrainas vicepremjers Jurijs Boiko paziņoja, ka Ukraina plāno minimizēt Krievijas dabasgāzes iepirkumu, ja Krievija turpinās izmantot formālu pieeju.

Oktobra beigās “Gazprom” valdes priekšsēdētājs Aleksejs Millers aicināja Ukrainu samaksāt kavētos rēķinus par gāzes piegādēm vairāk nekā 450 miljonu latu vērtībā, savukārt Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs piekrita, ka gāzes piegādes Ukrainai varētu nodrošināt ar avansa maksājumiem, ja Ukraina nesamaksās parādu “Gazprom”.

Ukrainas enerģētikas un ogļrūpniecības ministrs Eduards Stavickis 5.novembrī paziņoja, ka “Naftogaz Ukraini” ir sākusi parāda nomaksu “Gazprom” par gāzes piegādēm.

Ukraina jau vairākus gadus cenšas vienoties ar Krieviju par dabasgāzes cenas samazinājumu, tomēr sarunas nav vainagojušās panākumiem. Ukraina maksā Krievijai vairāk nekā 200 latu par tūkstoš kubikmetriem dabasgāzes, kas ir viena no augstākajām cenām Eiropā.

Krievijas un Ukrainas attiecībās pēdējā laikā valda saspīlējums, jo Ukraina novembra beigās Austrumu partnerības samitā Viļņā cer parakstīt Asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību, bet tam iebilst Krievija, kas vēlas Ukrainas iesaisti Krievijas, Kazahstānas un Baltkrievijas veidotajā Muitas savienībā.

2012.gadā Ukraina no Krievijas iepirka 32 miljardus kubikmetru dabasgāzes. Lai mazinātu enerģētisko atkarību no Krievijas, Ukraina cenšas īstenot dažādus enerģētikas projektus, tostarp apspriež iespējas iepirkt gāzi no Azerbaidžānas vai Turkmenistānas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+