Foto: LETA/AFP

Ukrainas siltumapgādi ziemas mēnešos apdraud ogļu trūkums 0

Ukrainas bagātās ogļu ieguves vietas atrodas nemiernieku kontrolē un Krievija ir pārtraukusi enerģijas resursu piegādes, tādēļ Ukrainas valdībai draud neveikla izvēle vērsties pie ienaidniekiem pēc palīdzības.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Ziemai tuvojoties, lielākās bažas konflikta novārdzinātajā Ukrainā radīja dabasgāzes krājumu izbeigšanās draudi, bet pēdējā brīdī izdevās panākt vienošanos ar Krieviju, tomēr jaunus riskus rada ogļu trūkums, kura dēļ valsts lielā mērā varētu palikt bez elektrības.

Ukrainā apmēram 40% elektrības tiek iegūta no spēkstacijām, kas izmanto ogles, un tradicionāli valstī bija ogļu pārpalikums. Jaunākie dati par 2012.gadu liecina, ka Ukrainā tika iegūti 86 miljoni tonnu ogļu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr prokrieviskie separātisti valsts austrumos savā kontrolē pārņēmuši teritorijas Donbasa reģionā, kur ir plašas ogļu ieguves vietas. Turklāt Krievija bez brīdinājuma pagājušajā nedēļā paziņoja, ka pārtrauc ogļu piegādes, paziņojot, ka tāds lēmums saistāms ar “force majeure” jeb nepārvaramas varas apstākļiem, lai gan detalizētāks skaidrojums netika sniegts.

Ukrainas enerģētikas ministrs Jurijs Prodans atzina, ka viņam nav informācijas, cik ilgi Krievija plāno apturēt ogļu piegādes Ukrainai, un atzina, ka ilgtermiņā tas varētu izraisīt siltumstaciju darbības pilnā apmērā traucējumus.

Oficiālie statistikas dati liecina, ka Ukrainai ir nepieciešams apmēram miljons tonnu antracīta ogļu, lai nodrošinātu savu spēkstaciju darbību. Uz 24.novembri tās rezervēs bija 1,8 miljoni tonnu ogļu.

Eksperti ir norādījuši, ka ziemas sezonai Ukrainai trūkst trīs miljoni tonnu ogļu.

Ukrainai ir trīs iespējas, kā nodrošināt elektrības un siltumapgādi ziemā, bet eksperti atzīst, ka neviena no tām nav pievilcīga.

Viena versija ir ogles ievest no ārvalstīm, piemēram, ASV, Vjetnamas vai Austrālijas, tomēr tādas piegādes ilgtu apmēram mēnesi un būtu ārkārtīgi dārgas, ņemot vērā Ukrainas ekonomikas slikto stāvokli.

Otra iespēja ir iepirkt elektrību tieši no Krievijas. Enerģētikas ministrs norādīja, ka Ukrainas valdība izskata šo iespējamību, tomēr Ukraina ir ārkārtīgi atkarīga no Krievijas siltumapgādē, tādēļ tā nevēlas būt atkarīga arī elektrības apgādē.

Bet trešā iespēja arī ir neveikla: iepirkt ogles no nemierniekiem, pret kuriem armija cīnās valsts austrumos. Donbasa rezervēs ir apmēram 4,5 miljoni tonnu ogļu, tādēļ šī būtu ātrākā un lētākā iespēja. Separātistu līderi septembrī paziņoja, ka ir plānotas sarunas, lai gan valdība to ir noliegusi.

Reklāma
Reklāma

Tirgošanās ar ienaidnieku būtu pārāk grūta izvēle Ukrainas valdībai un mazinātu nesenos centienus liegt finanšu līdzekļus nemierniekiem, slēdzot banku darbību un sociālo pabalstu sistēmu.

Analītiķi norāda, ka ogļu iztrūkums būs jūtams jau decembra vidū, bet februārī situācija varētu būt nopietna.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.