×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
24. janvāris, 2014
Drukāt

Ukrainas opozīcija pieprasa rīkot ārkārtas vēlēšanas

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pēc asiņainām sadur-smēm starp demonstrantiem un milicijas vienībām Kijevā, kur, pēc dažām ziņām, gājuši bojā pieci cilvēki, turklāt vairāki no ložu ievainojumiem, opozīcijas vadītāji, tiekoties ar prezidentu Viktoru Janukoviču, pieprasījuši ārkārtas vēlēšanu rīkošanu, valdības atkāpšanos un pret protestiem vērstā bargā likuma atcelšanu.

Vienojas 
par pagaidu pamieru


Partijas “Ukrainas demokrātiskā alianse par reformām” (UDAR ) līderis Vitālijs Kļičko paziņojis, ka ir “gatavs saņemt lodi pierē, ja prezidents Janukovičs neizziņos ārkārtas vēlēšanas,” raksta avīze “The Guardian”.

Pēc Kļičko aicinājuma protestētāji un miliči Kijevas centrā vienojās par pamieru līdz pulksten astoņiem vakarā pēc vietējā laika (vienāds ar Latvijas laiku), lai dotu opozīcijas līderiem laiku sarunām ar prezidentu Janukoviču. Kļičko, uzrunājot protestētājus, kas izveidojuši barikādes pilsētas centrā, sacīja, ka pēc sarunām ieradīsies sniegt viņiem pārskatu par sarunas iznākumu, tomēr viņš aicināja nenojaukt barikādes. Viņš uzsvēra, ka Janukovičs var atrisināt situāciju bez asinsizliešanas, sarīkojot ārkārtas vēlēšanas. Ekspremjeres Jūlijas Timošenko partijas “Tēvzeme” parlamenta frakcijas vadītājs Arsenijs Jaceņuks mītiņā teica, ka Janukovičam ir 24 stundas laika (līdz astoņiem ceturtdienas vakarā), lai izpildītu protestētāju prasības.

Prezidents Janukovičs vakar uzdevis parlamenta spīkeram Vladimiram Ribakam sasaukt Augstākās radas ārkārtas sēdi, lai apspriestu situāciju valstī. “Masu nekārtības, kas notikušas pēdējā laikā, pavadīja vardarbība, asinsizliešana, dedzināšana, tāpēc situācija prasa tūlītēju noregulējumu. Es jūs lūdzu aicināt deputātus sanākt, lai apspriestu šo situāciju,” norādījis prezidents, tiekoties ar spīkeru, – tā ziņo Ukrainas mediji. Ribaks paziņojis, ka parlamenta ārkārtas sēde varētu notikt nākamnedēļ. Janukovičs vakar devis rīkojumu drošības dienestiem atbrīvot visus nemieru laikā aizturētos žurnālistus. Kopš svētdienas, kad Kijevā sākās drošības dienestu un protestētāju sadursmes, cietuši vismaz 37 žurnālisti.

Opozīcija izveido 
Tautas radu


Kijevā izveidota Ukrainas Tautas rada ar opozīcijas deputātu piedalīšanos. Kā ziņo opozīcijas partijas UDAR frakcijas deputāte Irina Gerašenko, Tautas radas dibināšanas sapulci vadījis vecākais Ukrainas tautas deputāts Aleksandrs Ševčenko. Tautas rada paredz vietējo tautas padomju un pašvaldību milicijas veidošanu. Paredzēts gatavot Vis-ukrainas tautas balsošanu par neuzticību prezidentam Janukovičam un diskreditētajai Augstākajai radai, ziņo aģentūra “Interfax”. Ukraiņu nacionālistu partijas Visukrainas savienība “Brīvība” parlamenta frakcijas vadītājs Oļegs Tjagņiboks paziņojis, ka Tautas radai jākļūst par galveno likumdošanas iestādi valstī. “Mēs savāksim parakstus, kas leģitimizēs mūsu lēmumu,” uzsvēra Tjagņiboks.

Protestētāji 
pārņem varu Ļvovā 


Sākoties Visukrainas streikam, vakar Ļvovā pie apgabala administrācijas ēkas sapulcējās vairāki tūkstoši cilvēku, kas namu ieņēma un pasludināja, ka pārņem varu savās rokās, ziņo vietējie mediji. Protestētāji piespieda apgabala administrācijas vadītāju Oļegu Salo parakstīt iesniegumu par amata atstāšanu. Kā pavēstījis opozīcijas iniciatīvas grupas pārstāvis, administrācijas ēkā tiek veidota Tautas padome, bet vietējo varu saskaņā ar Ukrainas konstitūcijas 5. pantu pārņem tautas vēlētie Ļvovas apgabala padomes deputāti. Iniciatīvas grupa paziņojusi, ka tikšot ieņemtas arī citas Ļvovā esošās administratīvās ēkas, piemēram, nodokļu un muitas pārvaldes. Iestāžu darbs gan netikšot pārtraukts.

Vai izziņos 
ārkārtas stāvokli?


Karavīri visā Ukrainā gatavojas ārkārtas stāvokļa pasludināšanai, atsaucoties uz saviem avotiem, vakar vēsta Ivanofrankivskas tīmekļa medijs “Ecpreso TV”. Armijas virsnieki jau esot izvietoti Kijevas pievārtē, šādi gatavojoties iespējamai ārkārtas stāvokļa izsludināšanai.

Ukrainas varas iestādes vēlas visā valstī ieviest ārkārtas stāvokli, paziņojis ukraiņu nacionālistu partijas “Brīvība” parlamenta frakcijas vadītājs Oļegs Tjagņiboks. Viņš piebilda, ka, pēc viņam zināmās informācijas, varas iestādes vēlas pārvietot smago militāro tehniku no Čerņigovas apgabala uz Kijevas nomali. Ukrainas bruņotie spēki netiks iesaistīti notikumos, kas saistīti ar plašajām demonstrācijām Ukrainā, trešdien paziņoja Ukrainas Aizsardzības ministrijas pārstāvis. Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs vakar telefonsarunā apliecinājis Eiropas Komisijas prezidentam Žozē Barozu, ka neplāno ieviest ārkārtas stāvokli, lai apspiestu protestus Kijevā. Barozu aicinājis Janukoviču “iesaistīties dialogā augstākajā līmenī”, paziņojis EK preses pārstāvis.

Viedoklis 


Andrijs Janitskis, tīmekļa vietnes “LB.ua” redaktors, īpaši “LA”: “Ceturtdien Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs atkal tikās ar parlamentārās opozīcijas pārstāvjiem Kijevā. Vitālijs Kličko, aptaujās visvairāk atbalstītās opozīcijas partijas “UDAR” līderis, panāca ielu cīņu pārtraukšanu sarunu laikā. Ukrainas rietumu pilsētu Ļvovas un Rovnas iedzīvotāji pārņēmuši varu pašvaldībās. Opozīcija apliecinājusi, ka spēj kontrolēt radikāļus vismaz divos valsts apgabalos (no 27). Rezultātā prezidents piekāpās un deva rīkojumu parlamenta spīkeram sasaukt parlamenta sēdi, lai izskatītu jautājumus par valdības atkāpšanos un demokrātiskās tiesības ierobežojošā likuma par protestu aizliegumu atcelšanu. Bēdīgā ziņa ir tā, ka Kijevas piepilsētā atrasts nosalis opozīcijas aktīvists Dmitrijs Bulatovs, kuru nezināmi cilvēki nolaupīja pirms dažām dienām. Pazuduši vēl 15 opozīcijas aktīvisti, kurus varētu būt nolaupījuši drošībnieki.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+