Kultūra
Literatūra

Uz O. Vācieša prēmiju šogad – desmit pretendenti 16

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.

Piektdien, 13. oktobrī, plkst. 19, mēnesi pirms Ojāra Vācieša 84. dzimšanas dienas, Carnikavas tautas namā “Ozolaine” svinīgi jau 15. reizi tiks pasniegta Ojāra Vācieša literārā prēmija dzejā. Šogad O. Vācieša prēmijai izvirzīti desmit dzejoļu krājumi, LA.lv uzzināja novada domē.

Carnikavas novada dome O.Vācieša literāro prēmiju dzejā iedibināja pirms 15 gadiem. To pasniedz katru gadu novembrī.

Dzejnieks ar lielu sirsnību rakstīja par Latviju un tās cilvēkiem, par Rīgu un mazajām ieliņām, par savu likteņupi Gauju, kuras krastos ir viņa mūža sākums un beigas. O. Vācietis, kā pats to vēlējās, ir guldīts Carnikavas novada kapsētā. Turpat atdusas arī viņa dzīvesbiedre – dzejniece un atdzejotāja Ludmila Azarova.

Carnikavas pašvaldības Ojāra Vācieša literārās prēmijas dzejā mērķis ir godināt izcilā latviešu dzejnieka O. Vācieša piemiņu, popularizēt un atbalstīt Latvijas dzejnieku jaunradi un latviešu kultūras tradīcijas, sekmēt jauno dzejnieku radošo darbību. Šogad domes deputāti nolēma palielināt prēmijas fondu līdz 1000 eiro pēc nodokļu atskaitīšanas.

Līdz šim balvas ir saņēmuši dzejnieki Inga Gaile, Inese Zandere, Andra Manfelde, Jānis Rokpelnis, Pēteris Brūvers, Ronalds Briedis, Anna Dzintare, Imants Auziņš, Leons Briedis, Anna Auziņa, Edvīns Raups, Amanda Aizpuriete, Māris Salējs.

Šogad O. Vācieša prēmijai iesniegts dzejnieka un dziesminieka Pāvila Johansona dzejoļu krājums “Paisums un bēgums”, Annas Auziņas dzejoļu krājums “Annas pūra govs”, Gundegas Salnas krājums “Ezers debesīs”, Maijas Laukmanes bērnu dzejoļu krājums “Par ko sapņo 7 vārnas”, sešu autoru – Silvijas Ludženieces, Daigas Lapānes, Harija Krūzes, Sandras Vensko, Janas Egles, Aijas Vikmanes – trioletu krājums “Ir robeža starp mums tik smalka”, Emīla Buiķa krājums “Skaisti šķiras tikai tilti”, Maijas Bajarunienes dzejas krājums “Uzlidot kā putnam”, Andra Ogriņa krājums “Debesu punkti”, Jāņa Tomaša krājums “Melnie darba cimdi” un Egila Dambja krājums “Mīlestībā dzimusī”.

O.Vācieša literārās prēmijas dzejā pasniegšanas sarīkojumu papildinās divi kultūras notikumi – Latvijas Radio kora koncerts “Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša dzeja mūzikā” un izstādes “Dzejas dižkoki”, kas veltīta abu dzejnieku brālībai, atklāšana.

Latvijas Radio kora koncerta pirmajā daļā “Imants un Ziedonis” iekļauta Imanta Kalniņa mūzika ar Imanta Ziedoņa tekstiem un dzejnieka balss ieraksti, bet otrā daļa, “Vācietis. Klavierkoncerts”, ir veltījums dižajam un tautas iemīļotajam latviešu dzejniekam, suminājums viņa atstātajam bagātīgajam mantojumam, kurā skan Artura Maskata mūzika.

Savukārt izstāde “Dzejas dižkoki” no O.Vācieša memoriālā muzeja krājumiem ir veltīta Ojāra Vācieša un Imanta Ziedoņa dzejas brālībai. Izstāde Carnikavas tautas namā “Ozolaine” būs apskatāma līdz 5. decembrim darba dienās.

LA.lv