Kultūra
Latvijā

Uz Rīgu atceļojusi krāšņa izstāde par dabu jūgendstilā0

Publicitātes foto

Otrdien, 10. jūnijā plkst. 18 Rīgas Sv. Pētera baznīcā tiks atklāta starptautiska ceļojošā izstāde “Daba jūgendstilā”, savukārt, 11. jūnijā plkst. 9.30 Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā ikviens interesents aicināts uz Barselonas universitātes mākslas vēstures profesores Teresas-M. Salas lekciju par kataloniešu arhitekta Antoni Gaudi arhitektūru – “Gaudi un daba”, informē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības komunikācijas projektu vadītāja Kristīne Lipenīte.

Izstāde piedāvā iepazīties ar dažādu Eiropas reģionu jūgendstila interpretācijām. Jūgendstils – Art Noveau, Sezession, Modern Style – radās 19. gadsimta beigās Eiropā, pateicoties modernajām tehnoloģijām, bet iedvesmas avotus smeļoties dabā. No Barselonas līdz Helsinkiem, no Briseles līdz Ļubljanai un no Glāzgovas līdz Nansī tapa jauna estētika, kas radīja revolucionāras, iepriekšējo dzīvesveidu mainošas formas, kas ļāva vienā modernā stilā apvienot zinātni un mākslu.

Izstādes ievadā izmantotās Šarla Bodlēra dzejas rindas ieved skatītāju Dabas templī. Pirmajā izstādes daļā eksponētie attēli ļauj sajust “laikmeta skatienu” – caur mikroskopu jaunatklātie augi un organismi zīmētos ornamentos un foto etīdēs veido ne tikai inovatīvu, bet arī pārsteidzoši bagātu dokumentālo krājumu.

Otrajā izstādes daļā “Dabas darbnīca” radīti mākslinieku darba galdi, pie kuriem skatītājs uzzina, kā radošas personības rokās top jauna izteiksmes valoda, kas sastāv no līnijas, ornamenta, struktūras, modeļa, tehnikas un simboliem. Mākslinieku prātos izauklētās “Mākslinieciskās ainavas” attēlotas izstādes trešajā daļā. Tās atgādina metaforām pilnu dārzu, kurā kā dabas atjaunojošais un iedvesmojošais spēks dominē četri pirmelementi – zeme, uguns, ūdens un gaiss.

Izstādi piedāvā Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības muzejs Rīgas Jūgendstila centrs sadarbībā ar Eiropas jūgendstila pilsētu sadarbības tīklu “Réseau Art Nouveau Network” (RANN) projekta “Jūgendstils un ekoloģija. 2010 – 2015” ietvaros.

Emocionālo un izzinošo izstādi “Daba jūgendstilā” veidojusi kataloniešu mākslas zinātniece Teresa M. Sala. Pateicoties Antoni Garau veidotajai dinamiskajai scenogrāfijai, izstāde sniedz plašu un pārliecinošu ieskatu jūgendstila pasaulē un ļauj izjust dabai piemītošās “smaržas, krāsas un skaņas”.

Izstādei izveidoti divi identiski komplekti, kuri no 2013. gada oktobra eksponēti visās RANN tīkla pilsētās. 2014. gada vasarā izstāde būs apskatāma Rīgas Svētā Pētera baznīcā. Izstādi papildinās katalogs “Brīnumainā pasaule: simboliskās pārvērtības jūgendstilā” un priekšmeti no muzeja “Rīgas jūgendstila centrs” krājuma.

LA.lv