Uncategorized

Uz sirds transplantāciju Latvijā šobrīd gaida 10 cilvēku 1


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Uz sirds transplantāciju šobrīd gaida 10 cilvēku, no kuriem divi ir bērni, informēja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Sīle.

Savukārt aknu transplantācija varētu atrisināt vidēji 50 cilvēku likteni. Šī operācija joprojām nav valsts apmaksāto operāciju sarakstā, norāda slimnīcas pārstāve.

Jau ziņots, ka Latvijas Transplantācijas centrs un Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca uzsākusi sociālo kampaņu “Kad pašam vajadzēs – sapratīsi” ar mērķi aktualizēt orgānu ziedošanas un transplantācijas jautājumus sabiedrībā.

Akcijas rīkotāji uzsver, ka ir ļoti svarīgi šo jautājumu pārrunāt ģimenes vai tuvinieku lokā, jo viņi ir tie cilvēki, kurus, iespējams, uzrunās ārsti, lai glābtu kāda cita cilvēka dzīvību.

“Mēs nebaidāmies no sarunas ar piederīgajiem. Tikai viņiem ir jāzina, ka noteicošais vārds pieder aizgājušajam tuviniekam, ka viņi var būt tikai informācijas nesēji, nevis lēmēji. Mēs nekad neaizskarsim ķermeni, ja būs izskanējuši aizliegumi,” stāsta Nieru transplantācijas nodaļas vadītājs Jānis Bicāns.

Orgānus transplantācijai ir iespējams saņemt gan no dzīva donora, gan miruša cilvēka. Latvijā, tāpat kā citviet Eiropā, cilvēki par orgānu donoriem var kļūt brīvprātīgi ziedojot savu orgānu. Dzīves laikā var dokumentāri noformēt savu attieksmi par iespējamu orgānu izmantošanu pēc nāves.

Kopš 1973.gada aprīļa līdz 2013.gada beigām Latvijā pavisam veiktas 1724 nieres transplantācijas, 30 no tām – izmantojot dzīva donora nieri.

Pirmā sirds transplantācija Latvijā notika 2002. gada 10.aprīlī. Kopš tā laika veiktas 16 sirds transplantācijas.

Pirmā un šobrīd vienīgā aknu pārstādīšana Latvijā notika 2011.gadā.

LA.lv