×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. novembris, 2014
Drukāt

Uz skatuves – simt procenti Rīgas. Dzīvesstāstos balstīta izrāde

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Laikmetīgo teātra programmu “forte forte” decembra sākumā noslēgs Berlīnes laikmetīgā teātra kolektīva “Rimini Protokoll” un simts rīdzinieku kopīgi veidota izrāde “100% Rīga”, portālam LA.lv pastāstīja jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa.

Izrāde ir veltīta Rīgas statistikai, stāsta Gundega Laiviņa, ilustrējot paskaidorjumu ar skaitļiem: “Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes datiem 2014. gada sākumā Rīgā dzīvoja 643 368 cilvēki. Visapdzīvotākais Rīgas rajons ir Purvciems, katra rīdzinieka dzīves telpa ir vidēji 23,2 kvadrātmetri, bet trīs meitenes Latvijā nosauktas Rīgas vārdā. Cilvēki nepārtraukti tiek grupēti līknēs, ailēs un stabiņos, ko izmanto politiskā argumentācijā vai ekonomisku stratēģiju pamatošanā. Kā būtu, ja statistikai piešķirtu cilvēciskus vaibstus? Kā būtu, ja simt rīdzinieki pārstāvētu savu pilsētu uz skatuves līdzīgi kā simt procenti statistikā, atklājot, ko Rīga domā un jūt patiesībā?”

“100% Rīga” ir pilsētas portrets ar simts sejām. Tie ir cilvēki, kas veido mūsu pilsētu, cilvēki, kuri ir satikušies pirmo reizi un citos apstākļos, visticamāk, nekad nesatiktos, daudzbalsīgs koris, kas nekad iepriekš nav mēģinājis.

Pusgadu izrādes veidotāji ir tikušies un runājušies ar simt rīdziniekiem, uzzinājuši, kas Rīgā sajūsmina vai kaitina tos, kuri šeit piedzimuši, un tos, kuri pārcēlušies uz dzīvi pavisam nesen, kādēļ daži sapņo par došanos prom, bet citi ir atgriezušies uz palikšanu, kur Rīgā apēst labāko krēmu brilē, kur ir labākās sēņu vietas un kur vislabāk trenēties ielu vingrošanā.

“Viss sākās ar pirmo “100% Rīga” dalībnieci, pirmo procentu 100% ķēdē – Centrālās Statistikas pārvaldes priekšnieci Aiju Žīguri,” stāsta Laiviņa. “Viņa uzaicināja nākošo dalībnieku jeb otro procentu, kurš, savukārt, uzaicināja nākošo…, un tā – līdz simtajam. Katrs “100% Rīga” dalībnieks pārstāv 1% no Rīgas iedzīvotājiem, bet visi kopā ir Rīgas sabiedrības šķērsgriezums, jo atbilst pilsētas statistikai pēc dzimuma, vecuma, tautības, rajona un mājsaimniecības veida.”

Tomēr, tā kā neviena pilsēta nav izmērāma vai izsakāma tikai skaitļos, svarīgi, lai izrādē piedalās cilvēki ar noteiktu profesiju, aizraušanos vai piederību, kas raksturīga konkrētajai pilsētai. Sandjego tas bija taksists, Melburnā – sērfotājs, Rīgā uz skatuves būs gan hokeja kluba “Dinamo” fans, gan hipsters, gan zemledus makšķernieks, stāsta Laiviņa.

“Rimini Protokoll” ir trīs mākslinieku apvienība, kuru raksturo spēja iedziļināties ikdienišķajā un pārcelt to uz skatuves. “100%” pilsētu projekts jau ir iestudēt 21 pilsētā Eiropā, Āzijā, Austrālijā un ASV, Rīga ir 22.

“100% Rīga” izrādes notiks VEF Kultūras pilī 4. un 6. decembrī plkst. 19 un 7. decembrī plkst. 17. Biļetes (10 eiro, ar atlaidi –7 eiro) Biļešu Paradīzē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+