×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
6. septembris, 2016
Drukāt

Uzmanību! Pēc naftas smakojoša viela izskalota pludmalē netālu no Liepājas (1)

Foto - Kate ŠternaFoto - Kate Šterna

Šķirnes suņu īpašniece Viola Grinbarte no Liepājas, pastaigas laikā Pērkones pludmalē ievērojusi baltu, graudainu, eļļainu un pēc naftas produktiem smakojošu vielu. Pēc visa spriežot, to izskalojusi jūra, jo granulu josla atkārto viļņu līniju smiltīs un stiepjas tik tālu, cik var saskatīt ar aci. Vielas daudzums ir aptuveni 2-4 kubikcentimetri uz 10 kvadrātcentimetriem. Atklājums izdarīts vakar 5.septembrī, bet vēl šodien nezināmā viela ir atrodama pludmalē. Katram gadījumam tika savākti paraugi. V.Grinbarte nosūtīja elektronisku vēstuli Nīcas pašvaldības policijai ar aicinājumu rīkoties.

Reģionālas vides pārvaldes Liepājas nodaļas direktore Ingrīda Sotņikova no savas puses arī solīja sazināties ar Nīcas pašvaldību, kuras kompetencē ir pludmales apsaimniekošana un atkritumu izvešana, neatkarīgi, vai tie ir sadzīviski gruži, dzīvnieku, piemēram, roņu līķi, vai nezināma ķīmiska viela. Liepājas vides pārvaldes speciālisti apsekoja pludmali, lai konstatētu iespējamo vides apdraudējumu.

I.Sotņikovsa atzina, ka šādos gadījumos inspektori vadās pēc apstākļiem, jo ne vienmēr tas, kas cilvēkiem šķiet kaitīgs, tāds patiešām ir. Ir bijuši gadījumi, kad iedzīvotāji ziņo par medūzām, sapuvušām aļģēm un dažādām dabiskām substancēm kā par bīstamiem atkritumiem. Apsekojot vietu, kur aizdomīgā viela atrasta, inspektori konstatē, cik daudz tās ir un vai tā var radīt kaitējumu videi un cilvēkam. Analīzes šādos gadījumos veikt nav paredzēts, jo tam vienkārši nav finansējuma un galvenais ir savākt piesārņojumu un utilizēt to. Tikai tad, ja ir skaidri zināms, ka kaut kur netālu ir notikusi avārija, apgāzies kuģis, no klāja jūrā noslīdējusi krava, vai, piemēram, Būtiņģes naftas terminālī noplūdusi nafta, tikai tad tiek ņemti paraugi, lai noskaidrotu substances piederību un izcelsmes avotu.

Pirms aptuveni desmit gadiem Liepājas pludmalē jau tika atrasta līdzīga izskata balta, graudaina un eļļaina viela. Likvidētās Jūras vides pārvaldes bijušais vadītājs, tagad vides inspektors Ainars Priediens atceras, ka toreiz tā bija palmu eļļa. Līdz šim bīstamākais, kas atrodams Liepājas un rajona pludmalē ir baltais fosfors. Tas uzliesmo, izžūstot un saskaroties ar gaisu, to praktiski nevar apdzēst. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēki ielikuši jūras izskalotos fosfora gabaliņus kabatā, kur tas aizdedzies un radījis smagus apdegumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai tas nav absurds ka nav naudas veikt analīzes dabas piesārņojumam,bet ministriem celt algas ir to vērts Tā ir Latvija!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+