Pasaulē
Eiropa

Vācija svin atkalapvienošanās 27.gadadienu 16

Foto AP/Scanpix/LETA

Vācija otrdien svin 27.gadadienu kopš valsts atkalapvienošanās, taču galvenās svinības ar moto “Kopā mēs esam Vācija”, uz kurām ieradusies arī kanclere Angela Merkele, šogad notiek Maincā.

Uz svinībām šogad tiek gaidīts aptuveni 500 000 viesu, bet, joprojām valdot nopietnām raizēm par drošību, par kārtību tikai Maincā vien gādā 4300 policistu.

Uz ekumēnisko dievkalpojumu Maincas katedrālē līdz ar Merkeli ieradās arī Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers un Bundestāga priekšsēdētājs Norberts Lammerts.

Dievkalpojumam sekoja oficiālā svētku ceremonija konferenču centrā “Rheingoldhalle”.

Merkele, kas pati bijusi spiesta uzaugt savulaik komunistu jūgā esošajā Austrumvācijā, norādīja, ka 3.oktobris ir “priekā diena” un ka vāciešu pienākums ir uzturēt brīvību gan pašu mājās, gan citviet pasaulē.

“Mēs apzināmies, ka nevaram norobežoties no pasaulē notiekošā. Drīzāk mums jārūpējas, lai globalizācija tiktu veidota humāni,” uzsvēra kanclere.

Šogad viņu Maincā uzņēma labvēlīgāk, nekā pērn, kad oficiālās svinības notika Drēzdenē, kur viņu sagaidīja ar svilpieniem.

Savukārt Šteinmeiers savā uzrunā norādīja, ka 1989.gadā gāztā Berlīnes mūra vietā tagad valsti šķeļot mazāk manāmas “sienas”. Tikko notikušās Bundestāga vēlēšanas parādījušas “lielas un mazas plaisas” vācu sabiedrībā, atzina prezidents, aicinot parlamenta deputātus kopīgi cīnīties pret jebkādu nacionālisma atdzimšanu.

“24.septembrī kļuva skaidrs, ka parādījušas citas sienas, mazāk redzamas, bez dzeloņstieplēm un nāves joslām, taču šīs sienas stāv ceļā uz mūsu kopīgā “mēs” apziņu,” uzsvēra Šteinmeiers, dodot vāji slēptu mājienu uz relatīvi lielajiem panākumiem, kādus vēlēšanās guva pret imigrāciju noskaņotā eiroskeptiķu partija “Alternatīva Vācijai”.

Viņš piebilda, ka “aiz šīm sienām tiek kurināta dziļa neuzticība pret demokrātiju un tās pārstāvjiem”.

Vienlaikus prezidents aicināja uz valsts mēroga diskusijām par imigrāciju, kas bija viens no svarīgākajiem jautājumiem priekšvēlēšanu kampaņā.

Šteinmeiers norādīja, ka, viņaprāt, nevar vienkārši prasīt, lai imigrācija tiktu apturēta, bet jādefinē tiesiski nosacījumi, uz kādiem ārvalstnieki tiek uzņemti Vācijā un kādai kontrolei tie tiek pakļauti.

Vēlāk svinību dalībnieki vienosies jaunajā Nacionālās vienības dienas tradīcijā – Ludviga van Bēthovena “Odas priekam” kopīgā dziedājumā.

LA.lv