Ekonomika
Bizness

Vai jaunās ēkas būs nedrošākas? 16

Foto – 15min.lt/LETA. Ilustratīvs attēls

Plānots noņemt būvniecībā izmantojamo tērauda stiegru kvalitātes kontroli. Vai tas var apdraudēt jaunceļamo ēku drošību?

 

Kontrolētājiem samazināsies peļņa

Pašlaik vēl spēkā esošie MK noteikumi paredz, ka tērauda armatūras kvalitātes atbilstības novērtēšana jāveic atbilstoši Latvijas nacionālā standarta (LVS) prasībām. Ministru kabineta (MK) noteikumos tiek plānotas izmaiņas, par kurām bažas pauž Tehnisko ekspertu asociācijas (TEA) eksperti.

“Vai tas nozīmēs, ka Latvija ir gatava izslēgt tērauda armatūras stiegras no valsts reglamentētās sfēras un turpmāk šie materiāli nebūs pakļauti normatīvajos aktos noteiktajai obligātajai kvalitātes atbilstības novērtēšanai? Pieņemot lēmumu par labu plānotajiem grozījumiem, Latvijas tirgus uzraudzības iestādes var zaudēt iespēju kontrolēt būvniecībā izmantoto tērauda stiegru kvalitāti, un to spēkos nebūs ietekmēt atbilstības novērtēšanas institūcijas ārvalstīs. Tādējādi būvniecībā dzelzs­betona konstrukciju veidošanā un ražošanā arvien biežāk var tikt izmantotas apšaubāmas kvalitātes armatūras stiegras, kas viennozīmīgi ietekmēs arī ēku nestspēju, stabilitāti un drošību,” brīdina Jeļena Pēkale, vadošā inspicēšanas, testēšanas, sertificēšanas, tehnisko konsultāciju un apmācību uzņēmuma “Inspecta Latvia” vadītāja. Jāpiemin, ka atbilstības novērtējumu Latvijas standartam ir tiesības veikt tikai divām institūcijām, viena no tām ir AS “Inspecta Latvia”.

 

Valsts samazina birokrātiju

“Gada sākumā vairāki Latvijas būvuzņēmēji, kā arī biedrība “Latvijas Būv­uzņēmēju partnerība” vērsa Ekonomikas ministrijas uzmanību uz izveidojušos situāciju saistībā ar Latvijas valsts standarta LVS 191-1:2012 “Tērauds betona stiegrošanai” piemērošanu,” informē Ekonomikas ministrijas pārstāvji.

Eiropas Savienībā nav noteiktas vienotas prasības tēraudam betona stiegrošanai, katrai dalībvalstij ir tiesības nacionālajā līmenī noteikt regulējumu. Vai nenoteikt nekādu. Pašreiz Latvijā ir izveidojusies situācija, ka vienīgi KVV “Liepājas metalurgs” ir izgājis atbilstības pārbaudes procesu un saņēmis savas produkcijas atbilstības sertifikātu. Pēc KVV “Liepājas metalurgs” apturēšanas tirgū vairs nav pieejami tērauda būvizstrādājumi, kuru atbilstība Latvijas standartam būtu novērtēta.

Būvuzņēmēji, lai gan iegādājas būvizstrādājumus, kas atbilst Norvēģijas, Vācijas, Zviedrijas, Somijas standartiem, ir spiesti veikt katras tērauda stieg­rojuma partijas atbilstības Latvijas standartam novērtējumu. Būvuzņēmēji ir norādījuši, ka ES dalībvalstīs darbojošies standarti satur līdzvērtīgas prasības attiecībā uz stiegrojuma kvalitāti un īpašībām, līdz ar to prasība katru stiegrojuma kravu novērtēt atbilstoši Latvijas standarta prasībām nav lietderīga un rada birokrātisku slogu.

 

Arī norvēģi māk ražot

Ekonomikas ministrijas izveidotā darba grupa, kurā piedalās nozares eksperti, secināja, ka nav pamata uzskatīt, ka tērauda produkcija, kas tiek saražota atbilstoši ES dalībvalstu un Norvēģijas standartiem, būtu sliktākas kvalitātes un nenodrošinātu drošības un ilgtspējas prasības. Darba grupa ir vienojusies regulējumā atļaut būvdarbos izmantot stiegrojumu, kurš ir ieguvis atbilstības novērtējumu Eiropas Savienības dalībvalstu vai Norvēģijas standartam.

“Latvijā tērauda stiegras savā laikā ražoja “Liepājas metalurgs”, ar kuru sadarbībā arī tika izstrādāts standarts. Tagad uzņēmums vairs nedarbojas, tomēr Latvijā ievestajai tērauda stiegrai vēl obligāti jāatbilst tieši šīm prasībām. Bet ražotāja vairs nav, un pārējās valstīs stiegras ražo atbilstoši pašu standartiem. Lai valstī no ārzemēm varētu ievest stiegras, vietējais standarts ir jāpārstrādā. Iespējams, izstrādājumam tiks noteiktas bāzes prasības, par kurām zemākas nedrīkstēs būt. Ja parādīsies aizdomas, ka tērauda armatūras ražotāju uzrādītie skaitļi ir maldinoši un tērauda stiegras neatbilst prasītajai kvalitātei, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs atbilstoši savam nolikumam veiks būvmateriāla kvalitātes pārbaudi,” skaidro Leonīds Jēkabsons, “Būvmateriālu ražotāju asociācijas” izpilddirektors.

 

VIEDOKLIS

Būvnieks: kontrolei jābūt samērīgai

Normunds Grinbergs, “Latvijas Būvnieku asociācijas” prezidents: “Ir vienkārša aritmētika. Normatīviem un kontrolei jābūt samērīgai, ar konstruktīvi pareizi saliktiem akcentiem. Pārmērīga kontrole noslāpēs būvniecību. Pārāk maza kontrole ir riskanta. Būvniekiem pamatā vajag tikai vienu – lai nekas nebūtu lieki sarežģīts, lai viss būtu skaidri reglamentēts – kur pirkt, kāds dokuments pārdevējam jāprasa.”

LA.lv