×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
19. janvāris, 2012
Drukāt

Vai Lukašenko režīms pieļauj lielāku savdabīgumu?

Baltkrievijā ir divas valsts valodas – baltkrievu un krievu –, taču praksē visi tur runā, raksta un lasa krieviski. Baltkrievu uzraksti uz oficiālo iestā­žu durvīm, policistu formas tērpiem un patruļas mašīnām ir tīri simboliski. Lukašenko režīms ir būtībā krievisks, atstājot baltkrieviskumu folkloras ansambļiem.


Taču pēdējā laikā Baltkrievijā iezīmējas interesantas pārmaiņas.

Kremlim pietuvinātajai ziņu aģentūrai “Regnum” interviju devis rakstnieks Andrejs Geraščenko, Vitebskas sabiedriskās organizācijas “Russkij dom” (Krievu nams) priekšsēdis. Viņš nobažījies, jo Baltkrievijas Kultūras ministrija kopā ar oficiāli atzīto Rakstnieku savienību ierosina visnotaļ atbalstīt tos, kuri apņemsies apgūt baltkrievu valodu (!), piedāvājot valodas kursu dalībniekiem priekšrocības, piemēram, īsinot darba dienu par vienu stundu.

 

Būdams Baltkrievijā mītošs lielkrievu šovinists, Geraščenko sašutis par to, ka Kultūras ministrija ierosinājusi uzcelt Minskā pieminekli Mindaugam – Lietuvas lielkņazistes dibinātājam un tās pirmajam valdniekam. Kultūras ministrija uzsver, ka tādējādi tiks godam pieminēta “baltkrievu valstiskuma tūkstošgade”.

 

Te jāatgādina, ka Lietuvas lielkņaziste, kas vēlāk apvienojās ar Poliju konfederācijas ietvaros (personāla ūnija), savā laikā bija lielvalsts, kas aptvēra tagadējo Lietuvu un Baltkrieviju, kā arī vairākus lielkrievu un mazkrievu (ukraiņu) novadus. Šīs valsts oficiālie dokumenti bija rakstīti senslāvu valodas paveidā, no kuras izveidojās mūsdienu baltkrievu literārā valoda.

Iznāk, ka Lukašenko režīms, kas līdz šim mēdza uzsvērt kopību ar Maskavu, atgriežas pie nacionālās koncepcijas, ko 1991. gadā izstrādāja viens no trijiem “PSRS kapračiem” Staņislavs Šuškevičs, kurš par Baltkrievijas ģerboni pasludināja Auļojošo jātnieku, kas identisks Lietuvas valsts ģerbonim. Aleksandrs Lukašenko, 1994. gadā ticis pie varas, atcēla visus Šuškeviča dekrētus, gandrīz pilnībā atjaunoja Baltkrievijas PSR ģerboni un karogu.

Vai jaunās vēsmas iezīmē Lukašenko kursa maiņu, uzsverot Baltkrievijas savdabīgumu? Baltkrievu intelektuāļi, “kas raugās uz Rietumiem”, šādu pagriezienu noteikti apsveiktu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+