Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – LETA

Vai pieaugs pakalpojumu cenas sociālās aprūpes iestādēs? 0

Rudenī indeksēs pensijas, taču runā arī par iespējamo elektrības tarifu celšanu un cenu paaugstināšanu pēc eiro ieviešanas Latvijā. Aptaujājām vairākas sociālās aprūpes iestādes, lai noskaidrotu viņu ieceres par uzturēšanās maksu. 


Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle: “Pansionāts atrodas Cēsu novada paspārnē, taču nejūtam pietiekamu finansiālu atbalstu. Jāiztiek ar klientu iemaksām, bet naudas pietiek tikai tekošiem komunāliem izdevumiem un pamatvajadzībām, nevaram atjaunot pamatfondus, vajadzīgs mīkstais inventārs, funkcionālās gultas utt. Tāpēc ar 1. septembri plānojam pacelt cenu līdz Ls 300 mēnesī, pašlaik tā ir Ls 279.”

Alojas novada domes pansionāta “Urga” direktore Sandra Fiļipova: “Uzturēšanās maksa mēnesī ir Ls 285. Pēdējo reizi tā tika paaugstināta 2012. gada 1. janvārī. Plānojam nākamgad maksu paaugstināt līdz Ls 320. Tas saistīts ar pārtikas un higiēnas preču cenu kāpumu, elektrības un degvielas cenu pieaugumu, kā arī darba algas pieaugumu – minimālās algas palielināšanu. Finansējumu pansionātiem būtiski ietekmē arī tas, ka ilgi nav notikusi pensiju indeksācija. Uz to šogad mēs visi ļoti ceram!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispārējā tipa pansionāts “Madliena” direktors Alvars Šteinbergs: “Uzturēšanās maksa šobrīd ir Ls 10 dienā, bet reālās izmaksas Ls 10,89, no nākamā gada tiek plānota EUR 16,00 (Ls 11,24), kaut reālās izmaksas ir EUR 16,52 (Ls 11,62).

Šobrīd gatavojam priekšlikumu Ogres novada domes tarifu komisijai par uzturēšanās maksas palielināšanu no nākamā gada janvāra, lai tā kaut nedaudz tuvotos reālajai uzturēšanās maksai. Mūsu izdevumi par produktiem, medikamentiem, inkontinences līdzekļiem, energoresursiem un valdības apstiprinātais minimālās darba algas pieaugums aug straujāk, nekā mēs varam atļauties paaugstināt uzturēšanās maksu, lai nezaudētu klientus.”

Madonas pansionāta vadītāja Rasma Ozoliņa: “Esam pašvaldības pansionāts, maksa ir Ls 242 mēnesī. Protams, cenas jāpalielina, jo ir palielinājušās izmaksas par elektrību, kurināmo, pārtiku. Klientiem pensija parasti ir ļoti maza, ar saviem 90%, kurus ieturam no pensijas, samaksāt uzturēšanos nevar, pārējo sedz pašvaldība. Ļoti grūti segt izdevumus arī senioru bērniem, jo algas ir mazas, pašiem bērni jāskolo, ar ļoti maziem ienākumiem var izdzīvot, bet ne normāli dzīvot. Skumji, ka lielākā daļa vecīšu ir godprātīgi sūri, grūti strādājuši, bet, samaksājot par pansionātu no savas pensijas, saņem vien Ls 11 vai nedaudz vairāk. Paēduši un aprūpēti viņi ir, taču arī viņiem patiešām reizēm gribas ko vairāk, bet atļauties nevar. Arī zāles ir nesamērīgi dārgas, klientiem zālēm varam atvēlēt vien 15 santīmus dienā, bet cik maksā zāles un aprūpes līdzekļi. Paaugstināt klientu maksājumus – tā arī nav izeja, jo tik un tā starpība jāsedz pašvaldībai, kurai arī bieži vien naudas vienkārši nav.”

Ērgļu novada sociālās aprūpes centra vadītāja Ieva Dūduma: “Šobrīd maksu par pakalpojumiem paaugstināt neplānojam. Bieži saskaramies ar situāciju, kad tuviniekiem ir grūti norēķināties par aprūpes pakalpojumiem. 2009. gadā iemītniekiem no Madonas rajona maksa par pakalpojumiem bija Ls 174 mēnesī, bet iemītniekiem no citiem rajoniem – Ls 309 mēnesī.

Reklāma
Reklāma

2010. gadā maksu izlīdzinājām un noteicām Ls 245 mēnesī. Iemītniekiem piedāvājām arī diferencēto maksu Ls 150 mēnesī gadījumos, kad aprūpē nav nepieciešami medikamenti un autiņbiksītes.”

Saulkrastu pašvaldības iestādes “Sociālās aprūpes māja” direktore Jogita Skujiņa: “Esam pašvaldības iestāde un pakalpojumu sniedzam 32 klientiem, tātad pakalpojuma maksa ir atkarīga no pašvaldības maciņa biezuma un prioritātēm. Klienti pie mums nonāk ar lielām veselības problēmām, hroniskām saslimšanām, ir kopjami. Ar katru gadu pieaug izdevumi par medikamentiem, higiēnas precēm, komunālajiem pakalpojumiem. Ar 2013. gadu paaugstinājām pakalpojuma maksu no Ls 10,10 uz Ls 12,50 dienā, tā ir vidējā cena Latvijā. Neviens klients no mums neaizbēga, sa­grabināja naudiņu un dzīvo tālāk. Par klientu trūkumu nesūdzamies, ir izveidojusies rinda uz rudeni, kad sāksies apkures sezona un cilvēki paši vairs netiks galā.”

SIA “Zilupes veselības un sociālās aprūpes centrs” valdes locekle Alīna Raka: “Kopš 2012. gada novembra uzturēšanās maksa ir Ls 250 mēnesī, pirms tam bija Ls 220. Mēs plānojam šā gada beigās uzturēšanās maksu paaugstināt, jo uzņēmumam jāstrādā ar peļņu, bet šobrīd ir tikai zaudējumi. Tomēr vēl šaubāmies, par cik paaugstināt, jo mūsu novada iedzīvotājiem ir zema maksātspēja un novada pašvaldības ir nabadzīgas.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.