Laukos
Piensaimniecība

Vai sviesta pircējus vazā aiz deguna?0

Foto LETA

Ingrīda Mičāne, Uldis Graudiņš

Kopš sviesta paciņas cena Latvijā pārsniegusi 2 eiro, plašsaziņas līdzekļos un ļaužu sarunās nerimst pārspriedumi, kāpēc tas tā noticis un vai Latvijas pircējs netiek vazāts aiz deguna ar stāstiem par “tendencēm visā Eiropā” un “pasaulē modē nākušo sviestu”. Publika sašutusi rāda uz veikalos un tīmeklī redzētajām cenām citās valstīs, kur šim produktam nebūt nav tika augsta cena kā mūsu valstī.

Turklāt cenu atšķirības ir pat viena veikala tīkla ietvaros Baltijas valstīs. Piemēram, konstatēts, ka vienas un tās pašas “Rimi Basic” sviesta paciņas cena Latvijā ir par 84 centiem augstāka nekā Lietuvā un Igaunijā. Tviterī konta @Nepareizais īpašnieks raksta: “Sviests “Rimi Basic” 180 g, 82% Latvijā maksā 2,09 eiro, Lietuvā -1,25 eiro, Igaunijā – 1,25 eiro. Vai man vienīgajam ir sajūta, ka “Rimi” mūs uzskata par “lohiem”?

Turklāt izrādās, ka ražotāju cenas Lietuvā un Igaunijā, vai, piemēram, Vācijā ir pat augstākas nekā Latvijā, proti, cena, par kādu ražotājs to nodod tālāk tirgotājam, taču sviesta paciņa veikala plauktā kaimiņvalstu un arī Vācijas pircējam izmaksā lētāk.

Nav viegli noskaidrot, kāpēc šādas atšķirības, jo ne tirgotāji, ne ražotāji nevēlas atklāt, kā veidojas sviesta paciņas cena Latvijā. Piena pārstrādātāji aicina pievērst uzmanību veikalnieku uzliktajam uzcenojumam. Taču tirgotāji izvairīgi atrunājas, ka cenšoties iespējami saudzīgi manipulēt ar “plaukta” uzcenojumu, apzinoties iedzīvotāju pirktspēju, tomēr esot jāpielāgojas ražotāja piegādātā sviesta jau uzceltajai cenai.

“LA” aprēķini gan liecina, ka vairāk nekā trešo daļu no sviesta paciņas cenas saņem Latvijas tirgotāji. Uz to norāda arī piensaimnieku kooperatīva “Straupe” vadītājs Imants Balodis: “”Straupe” savos veikalos sviestam liek līdz 20% uzcenojumu, bet lielveikalos tam ir 40 – 50% uzcenojums”.

Šobrīd Rīgas Centrāltirgū sviests ir lētāks nekā veikalos, tomēr cerēt uz lētu iepirkšanos nevar. Pārdevēji brīdina, ka arī tur turpmāk sviests būs dārgāks.

Vairāk lasiet “Latvijas Avīzes” 16.augusta numurā vai e-izdevumā.

LA.lv