Ekonomika
Darbs un nauda

Lielā pieprasījuma dēļ Latvijas Bankā izķer piemiņas monētas “Uzlecošā saule”1


Īpašā dizaina 2 eiro piemiņas monētas “Uzlecošā saule”
Īpašā dizaina 2 eiro piemiņas monētas “Uzlecošā saule”
Avots: Latvijas Banka

Ziņa papildināta plkst.16.23

Latvijas Bankā otrdien apmaiņai beigušās divu eiro piemiņas monētas “Uzlecošā saule”, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

“Interese izrādījās daudz lielāka par gaidīto,” atzina Silakalns.

Viņš skaidroja, ka no monētas 300 000 tirāžas Latvijas Bankas kasēs Rīgā un Liepājā bija pieejami 115 000 monētu, bet pārējā tirāžas daļa – 185 000 – pie iedzīvotājiem un uzņēmējiem nonāks tāpat kā parastā apgrozības nauda, proti, ar banku starpniecību, kā arī daļa caur juridiskām personām Latvijā un ārvalstīs.

Vienlaikus Silakalns atzina, ka vēl ir pieejamas monētas suvenīriesaiņojumā.

Jau ziņots, ka Latvijas Bankā otrdienas rītā izveidojās pamatīga rinda, lai iegādātos divu eiro piemiņas monētu “Uzlecošā saule”. Savu kārtu monētu apmaiņai bija jāgaida pat vairākas stundas.

Uzziņa:

Latvijas Banka otrdien laidusi apgrozībā Latvijas ģerboņa rašanās vēsturei veltītu divu eiro piemiņas monētu “Uzlecošā saule”. Izlaižot šo monētu, godināts arī mākslinieka Anša Cīruļa (1883–1942) mākslinieciskais devums, kas iekļauts Latvijas kultūras kanonā.

“Latvijas valsts rašanās laikā uzlecošas saules motīvs bija iecienīts – jaunas valsts tapšana tika salīdzināta ar saules parādīšanos pie debesīm. Ar mākslinieka Ivara Drulles palīdzību piemiņas monētā “Uzlecošā saule” pārdzimis mākslinieka Anša Cīruļa radītais saules motīvs, kas kalpoja kā pirmsākums vienam no Latvijas valsts ģerboņa pamatelementiem,” pauda Latvijas Bankā.

Centrālajā bankā atzīmēja, ka šis motīvs 1915.gadā pirmo reizi tika atveidots latviešu strēlnieku bataljona krūšu nozīmēs un 1.Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljona karogā. 1917.gadā Cīrulis radīja autonomas Latvijas simbola metu – zeme, virs kuras attēlota uzlecoša saule ar lauzītiem stariem, kas bija pirmsākums vienam no Latvijas valsts ģerboņa pamatelementiem.

Saistītie raksti

Monētas tirāža ir 300 000 eksemplāru, kas, pēc Latvijas Bankā minētā, ir pietiekama, lai monētu apmaiņai pietiktu visiem interesentiem vismaz vairākas dienas. Savukārt kopējā monētas tirāža suvenīriesaiņojumā “Brilliant Uncirculated” kvalitātē ir 7000 eksemplāru, un tās cena Latvijas Bankas kasēs – 7,9 eiro.

Jaunās piemiņas monētas nonāks apgrozībā tāpat kā cita skaidrā nauda – ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Valsts iestādes kolektīva saliedēšanas pasākumiem drīkstēs tērēt piecus eiro vienam darbiniekam 1
3 stundas
LP
LDz preses dienests
Ekonomika
Pieaudzis pa VAS “Latvijas dzelzceļš” pārvadāto iekšzemes kravu apjoms
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Vai divu reģionu Latvija var vairāk? Kā labāk atbalstīt uzņēmējus un apgūt ES fondus
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Mediķu arodbiedrība nolemj rīkot plašas protesta akcijas
43 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Tiesai nodod seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētā priestera Zeiļas lietu: atklājas sīkākas ziņas
38 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Rāviņš cer, ka arī Jelgavai saglabās atsevišķas pilsētas statusu
56 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
Atklāj pirmos jaunā dzīvesstila tirdzniecības centra “Sāga” nomniekus
2 stundas
LE
LETA
Dabā
No rietumiem sāk tuvoties ciklons
5 stundas