Apbrīno

Vajdas mākslinieka stāsts 16

Publicitātes foto

Ar poļu abstraktās mākslas autora un sava mīļākā mākslinieka Vladislava Stržeminska dzīvesstāstu “Pēcattēls” poļu kino klasiķis Andžejs Vajda atstāja savu pēdējo nospiedumu kino vēsturē. Projekta realizēšana prasīja 20 gadus, un Polija to izvirzīja “Oskara” nominācijai kā labāko filmu ārzemju valodā.

Vladislavs Stržeminskis (1893 – 1952) no lielas slavas pasaules mērogā ir izsprucis, kaut viņa nozīmīgums ne tikai 20. gadsimta mākslas kontekstā ir nenovērtējams. Minskā dzimušais mākslinieks pēc I pasaules karā gūtajām traumām iekļuva kompānijā, kurā par pasaules kārtību un mākslas vietu tajā aktīvi diskutēja un ar saviem darbiem cīnījās arī Šagāls, Kandinskis un Maļēvičs, taču viņš nolēma iet savrupāku ceļu un 1922. gadā kopā ar sievu Kataržinu Kobro, ar kuru iepazinās, ārstējot traumas – viņa bija žēlsirdīgā māsa –, pārcēlās uz Poliju, lai kļūtu par vienu no noteicošajiem šīs valsts mākslas teorijas radītājiem.

Jau drīz abstrakcionists kļuva par studentu dievinātu un kolēģu respektētu Lodzas skolas pasniedzēju, taču politiskie notikumi un komunistu nākšana pie varas pēc II pasaules kara Stržeminska vērtību nolīdzināja līdz nullei, morāli sagrautajam māksliniekam mūža nogalē atņemot pašu pēdējo – iespēju gleznot. Boguslavs Linda, kurš atveido galveno lomu, ir viens no savas paaudzes labākajiem poļu aktieriem, un Andžejs Vajda no viņa kā no krāsu tūbiņas izspiež visu – gan ģenialitāti, gan traģismu, gan laikmeta garu un ar padomju varu nākušo patosu, kas samaļ mākslas vērtības.

Vajdas veidotais mākslinieka portrets ir daudzkrāsains visdažādākajās nozīmēs. Režisors savulaik pats apguvis glezniecību, tāpēc viņam nav svešas metaforas un gaismēnas, ko novērtēja Polijas kinofestivāls – ārpuskonkursa skatē filma saņēma žūrijas īpašo balvu.

 

“Pēcattēls”/”Powidoki”/”Afterimage”

Polija, 2016.

Režisors: Andžejs Vajda

Galvenajā lomā – Boguslavs Linda

No 24. marta “Kino Bize”, “Splendid Palace”

LA.lv