×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
30. jūnijs, 2015
Drukāt

Valdība atbalsta Okupācijas muzeja pārbūves projekta turpināšanu (6)

Projekta vizualizācijaProjekta vizualizācija

Valdība atbalsta Okupācijas muzeja pārbūves projekta turpināšanu, aģentūra BNS uzzināja Ministru kabinetā.

Ministru kabinetā otrdien ar prezentāciju uzstājās Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs. Prezentācijā bija iekļauts izklāsts par muzeja piebūves projekta plānu, kā arī apkopoti argumenti par projekta nepieciešamību. Nollendorfs kritizēja, ka muzeja piebūves projektu mēģina apturēt pēdējā brīdī.

“Apturot projektu, tiktu par daudziem gadiem aizkavēta efektīva muzeja darbība, kā arī tiktu apdraudēta muzeja eksistence,” teica Nollendorfs.

Viņš piebilda, ka iespēja par Okupācijas muzeja pārcelšanu uz Strūra māju ir “ļoti tālā nākotnē”.

Premjere Laimdota Straujuma (“Vienotība”) atzina, ka, atbalstot Okupācijas muzeja pārbūves projekta turpināšanu, netiek risināts Stūra mājas jautājums. Viņa tomēr izteica atbalstu Okupācijas muzeja pārbūves projektam.

Jau ziņots, ka valdība 16.jūnijā vienojās uz nākamo sēdi uzaicināt Latvijas Okupācijas muzeja pārstāvjus, lūdzot viņus sniegt Ministru kabinetam (MK) Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcijas, tā piebūves “Nākotnes nams” un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla izveides koncepcijas prezentāciju.

Iepriekšējā MK sēdē finanšu ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”) un ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un zemnieku savienība) izteica šaubas par projektu, norādot, ka pēc plānojuma izskatās, ka iecerētajā muzeja piebūvē vairāk vietas atvēlēts birojiem, nevis jaunai ekspozīcijai.

Saeimas deputāti 13.maijā nosūtīja vēstuli Ministru kabinetam, aicinot paust nepārprotamu atbalstu sāktajai Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcijai un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla izveides darbu turpināšanai. Valdība vienojās atbildi sniegt pēc papildu informācijas saņemšanas par projektu.

Kultūras ministrijas sagatavotajā atbildes vēstules projektā teikts, ka KM ir organizējusi arhitektu grupas iesnieguma apspriešanu un analīzi dažādās auditorijās, uzklausot pēc iespējas plašākas sabiedrības viedokli. Atzinumu par atbalstu projekta turpināšanai sniegusi Latvijas Muzeju padome, publiska diskusija notika Latvijas Arhitektu savienībā, jautājums izskatīts Latvijas Nacionālās kultūras padomes sēdē. 21.maijā Latvijas Nacionālās kultūras padomes viedokli par projekta turpināšanu akceptēja “Kultūras alianse”. Stingru atbalstu Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcija un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla izveidei paudusi Pasaules Brīvo latviešu apvienība.

Vēstules projektā norādīts, ka, apzinoties Latvijas Okupācijas muzeja un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla lomu Latvijas vēstures izpratnes un sociālās atmiņas veidošanā, Ministru kabinets atbalsta muzeja ēkas paplašinājuma nepieciešamību un muzeja atrašanos Strēlnieku laukumā.

KM atgādina, ka 11.maijā ēkas Latviešu strēlnieku laukumā 1, Rīgā, rekonstrukcijas un piebūves – “Nākotnes nama” – tehniskais projekts iesniegts Rīgas pilsētas būvvaldē saskaņošanai un akceptēšanai. Līgumu par būvdarbu veikšanu plānots noslēgt septembrī.

Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecībai līdz šim izmantoti 346 059,88 eiro ar PVN. Pēc ēkas Latviešu strēlnieku laukumā 1 rekonstrukcijas un piebūves tehniskā projekta akceptēšanas Rīgas pilsētas būvvaldē plānots veikt atlikušo maksājumu par tehniskā projekta izstrādi sabiedrībai ar ierobežotu atbildību “5.IELA” 76 230,00 eiro ar PVN apmērā.

Jau vēstīts, ka nesen 20 Latvijas arhitekti izplatīja vēstuli Kultūras ministrijai ar aicinājumu saglabāt Okupācijas muzeja ēku Strēlnieku laukumā esošā veidā un necelt pie tās Gunāra Birkerta iecerēto piebūvi “Nākotnes nams”, jo tā sabojāšot ēkas izskatu. Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde ir paudusi skaidru atbalstu Okupācijas muzeja rekonstrukcijai.

Pērn augustā valdība pieņēma lēmumu par 7,4 miljonu eiro piešķiršanu memoriāla kompleksa izveidei. Kompleksa būves pirmā kārta – Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcija un tā piebūves celtniecība – jāpabeidz līdz 2016.gada 1.oktobrim. “Valsts nekustamie īpašumi” 11.maijā Rīgas pilsētas būvvaldē iesnieguši Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcijas tehnisko projektu. Atbilstoši projektam kompleksa otrā kārta – padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecība – jāpabeidz līdz 2017.gada 1.jūlijam.

Rekonstrukcijas dēļ Latvijas Okupācijas muzejs 2012.gada 11.novembrī no telpām Latviešu strēlnieku laukumā 1 pārcēlās uz ASV vēstniecības bijušajām telpām Raiņa bulvārī 7.

Muzeja rekonstrukcijas laikā, palielinot muzeja ēku ar piebūvi “Nākotnes nams”, plānots arī siltināt muzeja ēku, lai uzlabotu tās energoefektivitāti. Projektētāji par pamatu ņems jau 2008.gadā izstrādāto un atkārtoti 2011.gadā saskaņoto skiču projektu. “Nākotnes nams” būs daļa no padomju okupācijas varas upuru piemiņas memoriāla. Tas veidots pēc arhitekta Gunāra Birkerta ieceres.

Savulaik Okupācijas muzeja ēka celta kā Latviešu sarkano strēlnieku muzejs. Tas atklāts 1970.gadā. Savukārt kā Okupācijas muzejs tas darbojas kopš 1993.gada. Ēkas arhitekts ir Gunārs Lūsis-Grīnbergs.

OMB ir nevalstiska organizācija, kas pārvalda un nodrošina Latvijas Okupācijas muzeja darbību.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Viena liecība, ka valdībai un KM konkrēti nav pilnīgi nekādas kultūrpolitikas stratēģijas, par muzeju nozares attīstības principiem vispār nedomājot. Nozarē pilnīgs bardaks, kaut kāda Muzeju padome eksistē neefektīvas ministres egocentrisma stiprināšanai. Jācer, ka valdību nomainīs pirms šī lēmuma stāšanās spēkā.

  2. Nu ja to piebūvi vajadzētu izmantot šodienas vēstures liecību apkopošanai. Kā tika sagrautas rūpnīcas un visa ražošana,Trimdā izdzīto latviešu skaits, kā tiek iznīcināti lauki un viensētas, skolas un slimnīcas. Kā tika aplaupīti latvijas iedzīvotāji valstī veicot negodīgas naudas maiņas, kādas šiem cilvēkiem, kas noturēja Latviju visus okupācijas gadus tagad ir pensijas, kad cilvēkiem nav pieejama medicīniskā aprūpe, cik daudz mums ir bezpajumtnieku un bezdarbnieku, cik daudz mums ir miljonāru un t.t.. Kā tiek iznīcināta latvijas tauta un valsts. Arī pie Brīvības pieminekļa vajadzētu piebūvi, kaut ko no Amerikas vērtībām, kādu amerikas karavīra vai ģenerāļa statuju vai Obamas statuju…….

  3. Solīts makā nekrīt Atbildēt

    Ar vārdiem vien nepietiek. Solīt var daudz ko un vilcinātaji un sprungułu metēji savu darbu prot łoti labi, pat izcili labi. Darbam ir jāsakas tagad, uzreiz, tūlīt un ne pie pirmås izdevības jo pierēdze jau rāda kā ar šo pirmo izdevību var rīkoties. Visvisādi.

  4. Izdzirdot vārdu okupācija politiķi gatavi zaudēt reālu skatījumu -kāds sakars šai ēkai ar okupāciju?Okupācija visās tās izpausmēs ir ”stūra” mājā,restaurējiet ,lai cilvēki redz un izjūt reālō okupācijas šausmu vietu un savējo izciestās šausmas.Ko par to zina no Vācijas un citurienes atbraukušie muzeja Vecrīgas varianta aizstāvji.Vēsturei ir jābūt tur kur to veidoja.

  5. Ļoti labs lēmums.

  6. Gadās, ka arī mūsu valdībai var pateikt paldies par lēmumu.

Draugiem Facebook Twitter Google+