×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
8. decembris, 2014
Drukāt

Franks Gordons: Kad politiķi iedomājas sevi par zinātnes lietpratējiem (11)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Vecumdienās Staļinam – “tēvam un skolotājam” – sagribējās kļūt arī “visu zinātņu korifejam”: 1950. gada 20. jūnijā avīzē “Pravda” pasauli pārsteidza viņa apcerējums “Mark­sisms un valodniecības jautājumi”. Pēc Staļina nāves, kad bija iespējams bez bailēm analizēt šā “valodnieka amatiera” radošās iedvesmas dzinuļus, kļuva skaidrs, ka Kremļa saimnieks, ne bez pamata kritizējot pazīstamā lingvista profesora Marra vulgāri marksistisko pieeju, kas balstījās uz “šķiru cīņas” kritērijiem, turpināja savu jau ap 1934. gadu iesākto izrēķināšanos ar marksistiski “proletārisko” jebkuras zinātnes interpretāciju, pakāpeniski un mērķtiecīgi ieviešot valstī lielkrievu impērismu it visās jomās.

Savā par “ģeniālu” izbazūnētajā traktātā Staļins nepateica nekā jauna. Viņš tikai atgremoja sen zināmos salīdzinošās lingvistikas postulātus un “no sevis” kā diletants tikai pievienoja kļūdaino pieņēmumu, ka krievu literārā valoda cēlusies no Kurskas un Orlas izloksnes. Vārdu sakot, no mantojuma, ko atstājis Staļins, šī pseidozinātniskā epizode pēcniekos izpelnījusies vien ironisku smīnu.

KGB apakšpulkvedis Vladimirs Putins, kurš nu jau pusotru gadu desmitu ir kārtējais Kremļa saimnieks, nu iedomājies esam vēsturnieks, līdzīgi tam kā Staļins iekūlies valodniecības aplokā.

Lūk, Maskavas Mūsdienu vēstures muzejā Putins, tiekoties ar jaunajiem zinātniekiem un mācībspēkiem, vērsies pret Ņestora hronikā un citos senos rakstos izklāstīto Krievzemes valstiskuma ģenēzes aprakstu, kad austrumslāvu cilšu virsaiši griezušies pie Rurika un viņa skandināvu karadraudzes ar lūgumu – “nāciet un valdiet pār mums, jo mūsu zeme ir gan plaša un dāsna, bet kartības tajā nav”. Tā vis nebija, tagad pašapzinīgi pamāca Putins: tie cilšu virsaiši īstenībā tikai nolīguši tos varjagus (normāņus, skandināvus) kā bruņotu apsardzi, minētais pazemīgais lūgums esot izdomāts – varjagi tikai vēlāk, izmantojot militāro spēku, esot uzmetušies par kungiem. Mēs redzam, ka Putins šajā jautājumā atgremo vēlīnā Staļina antirietumnieciskos uzskatus, kas tika pausti, cīnoties pret kosmopolītismu.

Vairākas parupjā tonī teiktas “vēsturiskas atziņas” Putins atļāvies, nesen pamācīdams savus klausītājus, kas bija sanākuši Sočos tā sauktā “Valdaja kluba” pārrunu ietvaros: “Bet jūs, ko, vai nezināt, ka pēc Otrā pasaules kara daļa no teritorijām tika izdāļāta Ukrainai kā Otrā pasaules kara rezultāts? Daļu nogrieza no Polijas, no Ungārijas, ja nemaldos. Ļvova kāda bij pilsēta, ja ne poliska? Jūs ko, vai nezinājāt to? Kāpēc jūs man nācāt ar tādu jautājumu? Par to Polijai pielika teritorijas klāt, padzenot vāciešus no vairākiem austrumu apgabaliem. Pajautājiet, tur ir veselas tā saukto padzīto apvienības.”

Putins, var manīt, bija uzbudināts, un viņa aprautajos teikumos virmo ārprātīgs naids pret Ukrainu. Pēkšņi Putins kļuvis par dedzīgu Polijas nacionālistu un žēlo no Silēzijas un Pomerānijas padzītos vāciešus.

Īstenībā Staļins, norunā ar Hitleru iebrukdams Polijā 1939. gada 17. septembrī, gribēja vienkārši noapaļot savas impērijas teritoriju, un rūpes par asinsbrāļiem Polijas austrumu provinču ukraiņiem bija tikai izdevīgs iegansts. Tai pašā Ļvovā Staļins nežēlīgi vajāja ukraiņu nacionālistus, un, atkāpjoties no šīs pilsētas 1941. gada jūnija beigās, čekisti apšāva simtiem ukraiņu, kas smaka NKVD cietumos. Un “visu ukraiņu zemju apvienošana vienā valstī” (ieskaitot Galīciju, Bukovinu, Aizkarpatus) bija tikai akcija ar mērķi paplašināt Staļina impēriju – tāpat kā Kēnigsbergas novadu vai Kuriļu salas.

Par šo nikno izvirdumu Putinam varētu aplaudēt gan poļu labējie ekstrēmisti, kas 11. novembrī – valsts svētkos – rīkoja nekārtības Varšavā, gan vācu labējie radikāļi no NPD.

Jau pieminētajā sarunā ar Maskavas jaunajiem vēsturniekiem Putins teica, ka nesaskata nekā peļama 1939. gada 23. augusta Molotova–Ribentropa paktā: “Nopietni pētījumi rāda, ka tādas tolaik bija ārpolitikas metodes. Padomju Savienība parakstīja neuzbrukšanas līgumu ar Vāciju. Ļaudis teica – ak, tas ir slikti. Bet kas tad te ir slikts, ja Padomju Savienība negribēja karot – kas te slikts?”

Negribēja karot? Bet iebrukums Somijā 1939. gada nogalē – visai asiņains karš?

Mūsdienu putinisms stipri atgādina vēlīno staļinismu. 4. novembrī, kad Krievijas Federācijā tika svinēta Vienotības un saskaņas diena, Putins apmeklēja vērienīgu izstādi, kas bija veltīta Rurikoviču dinastijas valdniekiem – Romanovu priekštečiem. Ekspozīcijā netrūka mājienu, kas senatni saista ar tagadējo Ukrainas krīzi: Ivana Bargā valdīšanas laikā, kad plosījās Livonijas karš, esot norisinājusies “pirmā Rietumu pretkrieviskā melu kampaņa”. Lūk, Krievijas valsts televīzijas komentārs par šo izstādi: “Eiropieši mēģināja iztēlot Krieviju kā mežonīgu un agresīvu barbaru zemi. Galu galā, nebūdami pietiekami stipri, lai ietekmētu mūsu neatkarīgo starptautisko politiku, viņi bija spiesti ķerties pie ekonomiskām sankcijām pret mums, kā tās tagad sauktu.”

Valodnieks Staļins, vēsturnieks Putins – abi labi.

(Raksts publicēts avīzē “Laiks”/”Brīvā Latvija”)

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Krievijas vēstures sadalīšana baltajos un sarkanajos ir principā nepareiza, jo tāds nepastāvēja. 1917-1919 sabrūkot impērijai, uz tās drupām izveidojās ap 150 valstis. Tas radīja ekonomiskas sekas. Daudzām pasaules valstim bija investīcijas Krievijā. Jaunās valstis varēja tās nacionalizēt. Tāpēc reāli atbalstīja Maskavas valdību. Cerot tur atjaunot kaut ko sev tuvāku (ģen. Deņikins utt.). Baltijā, Somijā un Polijā vairāk bija vācu investīciju, tāpēc mēs izķepurojāmies, bet tās pārējās 147 valstis pazuda, jo tām nebija atbalstītāju. Tāpēc tas virsnieku sadalījums ir nekorekts. Virsnieks dzīvoja savā dzimtajā vietā. Kas nu tur bija, tam pievienojās. Latvija vieni un tie paši izkaroja pie sarkanajiem, igauņiem, vāciešiem, pēc tam Latvijas armijā. Kādā krāsā krāsosi?

 2. … Gordon, iesaku sakt iepazities ar KRIEVIJAS IZCELSMES PATIESIBU IZLASOT – MUMS ABIEM NEINTRALO,HAROLDA LAMBA, ‘THE MARCH OF MUSCOVY – Ivan the Terrible and the growth of the Russian Empire, 1400- 1648’

 3. … Gordon, ja gribi publiceties Bezabrenes prese, ludzams attiecigi izanalize un ieklauji savos komentos ari to, ka tavu un Putina vesturisko tezu PATIESIBU apgaismo un iespaido ari sis valsts vesturiskie notikumi un to realitate …

  … Citadi iznak, ka vienmer, kad jusu, un visu svesnieku PATIESIBAS analize izpratne tiek ignoreta vesela Baltijas vestures faze! Soreiz pat musu senas Latgalu, Zemgalu un Kursu valstis itka nemaz nav bijusas, ka ari Maskavijas un velakas Caristu Krievijas turpinosa agresija pret baltu ciltim un to valstim ir tikai sapnis.

  …Tadejadi, tavs selektivais skatijums nav autorativs ! Sodienas vajadzigai Aziatiskas Krievijas turpinosas agresijas analizei ir vajadziga ari Baltijas un Austrueiropas telpas apskate un atkaltie fakti … !

  … Ne Caru, ne Stalina, ne Putina pratos, un ari ne tava prata, ta PATIESIBA BALTIJA nav nemta vera, itka ta pat nebutu notikusi.. lai gan latviesu cilsu valdnieki tika Eiropas hronikas nosaukti par tiesiskiem koniniem … un balti ir tikusi apkauti un to teritorijas piesavinatas jau vairak ka tukstots gadus Vikigu caru ekspanzija uz Baltijas juru … un kas mums letiniem ir beigusies ar Putina Abrenes nozaksanu …

  … Pieminot un runajot par vacu ordenu okupeto Vidzemi/Livoniju … nedrikst neizlietot lieliskako pieradijumu talaika Cariskam un sodienas turpinosam ‘barbarismam’ no austrumpuses, un neizlietot fieldmarsala Seremetvjeva pazinojumu Peterim I :

  … ‘ Varenais Dievs un vissveta Dievmate ir tavu velesanu piepildijusi. I Ienaidnieku zeme vairs nav ko postit …( viri apkauti un sadurti uz mietiem …, sievas izvarotas un grutenes uzskerstas ) … mazus bernus noperk par vienu dangu, lielakus par grivinu … starp Reveli un Rigu viss ir izravets. ( maz latviesi sabegusi purvaines izglabas …) Apdzivotas vietas ir atrodamas tikai uz kartes …’ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  … Tatad, Gordon, kas tu isti esi, kadu intereses un kamdel tu seit Baltija platies ar diletantiskam diskusijam …bet ignore patiesibu par musu, Caru un Komunistu kriminalistu sagadato, sausmigo vesturi ?

 4. Syria: Israeli jets bomb army facilities near Damascus airport – Izraēļu ierastais paņēmiens uzmanības novēršanai – vecie gordoni miglu laiž, par Staļinu pļāpā, tikmēr jaunie, kas t.s. Aizsardzības armijas gaisa spēkos dienē – tie negaida hitleru negaidītu uzbrukumu. Tā turpināt, Gordon’ kung!

 5. Bet kā tad ar Karalauču – Kēnigsbergas – Kaļiņingradas apgabalu? Tas taču bija tikai uz 50 gadiem nodots Krievijas valdījumā? Droši vien kā ar Krimu un Kurīļiem. Kas mūsu to neatdosim!

 6. Kaadu gudriibu gan cerat sagaidiit no visai zema ranga (puspulkvedis) chekas virsniekjelja? Paarsteigums ir vieniigi, ka taads vareeja tikt iecelts par Krievijas caru.
  Pirms dazhaam dienaam Vaacijaa TV zinjoja, ka uz dziivi rietumos paarceelushies bijusi paziistama krievu sportiste ar savu viiru, sporta darbinieku, kuri izstaastiijushi par ljoti rafineetu krievu dopinga sisteemu, kas izcilos krievu sportistu panaakumos paraada pavisam citaa gaismaa.

 7. Pēc informācijas no Krievijas, tur jau grib atjaunot jēdzienu “tautas nodevējs”. par ko varētu arī sodīt.
  Viss notiekās… Ar ko tad Krievija var izcelties? Sports, ja no Soču spēļu zelta medaļu klāsta atskaita nost naturalizētā amerikāņa un korejieša medaļas – nekādas pirmās vietas vairs nav. Kosmonautika? Pavisam nesen Austrumu kosmodromā tāds korupcijas skandāls, ka mati dažam ceļas stāvus. ASV sekmīgi izmēģina savu Marsa kuģi, bet Krievijai vēl nav ne kuģa, ne arī attiecīgās raķetes. Māksla? Vai citām tautām izcilību trūkst? Atliek tikai vicināt dūres – domā, ka tad līdīs uz vēdera Kremļa priekšā.

  • Precizēju ,ne viss ,,tautas nodevēja ,, nosaukumu grib atjaunot , bet Putina draugs,intelektuālis Ņ Mihalkovs izgudroja ,,Dzimtenes nodevēja ,, jēzdienu ,kurā ieskaita 90% krievu inteliģences,jo tā vainīga pie visām krievu nelaimēm sākot ar oktobra apvērsumu ,ko agrāk sauca par lielo oktobra sociālistisko revolūciju.

   • Savā ziņā jau Mihalkovam ir taisnība. Cara armijā bija 150 tūkstoši virsnieku. No viņiem “baltajiem” pievienojās apmēram 35 tūkstoši, bet Sarkanajā Armijā pārgāja dienēt – 75 tūkstoši… Kāpēc? Par to jāspriež vēsturniekiem, taču tur jau Krievijas impērija pati vainīga. Par ko tagad Krievijā cenšas klusēt.

    • Tikai un vienīgi – “vainīga”, citādi nemaz nevar būt. Ne bez pamata jau Staļina pēdējais novēlējums Somijas delegācijai bija kā atgādinājums par boļševiku “vainu”, bez ierunu Somijas neatkarības atdzīšanu. Starp citu, daudzi virsnieki nepārgāja ne balto, ne sarkano pusē – vienu tādu lepni dēvē par pirmo Latvijas armijas virspavēlnieku.

Draugiem Facebook Twitter Google+