×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
11. augusts, 2017
Drukāt

Vecāki tiesā pret pašvaldību (17)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Kaut arī jau gadiem simtiem bērnu Rīgā, Pierīgā un vēl dažās Latvijas pilsētās trūkst vietu pašvaldības bērnudārzos, pirmā prāva, kurā vecāki tiesā aizstāvēs savas tiesības laist bērnu pašvaldības bērnudārzā, gaidāma tikai šoruden. Četri Ikšķiles novadā dzīvojoši vecāki apstrīdējuši kārtību, kādā bērni tiek uzņemti pilsētas vienīgajā bērnudārzā “Urdaviņa”.

Viens no vecākiem – Rihards Mors, kurš savā profesionālajā dzīvē turklāt ir zvērināts advokāts – stāsta, ka prasību Administratīvajā rajona tiesā iesnieguši vecāki, kuru mazuļiem šogad aprit trīs gadi. Galvenais pārmetums pašvaldībai: kaut arī bērnus bērnudārzā uzņem rindas kārtībā, šovasar uzņemti divgadnieki, kamēr rindā ilgāk esošie bērni pirmsskolas izglītības iestādē nav tikuši. Uzņemti tikai 16 trīsgadnieki, tāpēc visiem gribētājiem vietu nav pieticis, kaut viņi rindā ir ilgāk nekā divgadīgie mazuļi.

Pašvaldības izdotie saistošie noteikumi par bērnu uzņemšanu “Urdaviņā” paredz, ka bērni tiek uzņemti vienotā reģistrā, bet tajā pašā laikā tie nosaka “bērnu sistematizēšanu” atkarībā no viņu dzimšanas gada.

R. Mors uzskata, ka pašvaldībā piekoptā prakse ir pretrunā ar Vispārējās izglītības likumā teikto: “Vietējās pašvaldības savā administratīvajā teritorijā nodrošina vienlīdzīgu pieeju pirmsskolas izglītības iestādēm bērniem no pusotra gada vecuma.” Ja ir dažādas rindas, vienlīdzības princips netiek ievērots. R. Mora dēls ir bērnudārza rindā jau no 2014. gada vasaras. Šobrīd apmeklē privāto pirmsskolas izglītības iestādi.

Vecākus neapmierina gan augstais līdzmaksājums – ap 150 eiro mēnesī, gan iestādes kvalitāte, taču nelielajā pilsētā nav liela privāto bērnudārzu izvēle. Viņi bažījas, ka nu pašvaldības bērnudārzā bērns netiks līdz pat obligātajam pirmsskolas sagatavošanas vecumam. Dažkārt “Urdaviņā” tiek izveidota četrgadnieku grupa, taču garantijas, ka nākamajā gadā tāda taps, nav. R. Mors lēš, ka pašvaldības lēmums uzņemt mazos bērnus aizskāris aptuveni 50 vecāku intereses.

Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Česlavs Batņa stāsta, ka divgadnieki bērnudārzā tikuši uzņemti tāpēc, ka daļa telpu esot paredzētas un īpaši pielāgotas tieši silītes grupām. Piemēram, podi un izlietnes tur esot tik zemi, ka vecākiem bērniem nebūtu piemēroti.

R. Mors domā, ka tās ir tikai atrunas. Viņš uzsver, ka nevienā dokumentā, ko neapmierinātie vecāki saņēmuši no domes, nav bijušas nekādas atsauces uz telpu nepiemērotību. “Mums teic, ka, piemēram, gultas grupiņā ir tikai 1,30 metrus garas un nederot trīsgadniekiem. Taču valdības noteikumos par higiēnas normām izglītības iestādēs garākas gultas nemaz nav minētas,” stāsta R. Mors. “Domāju, ka nav objektīvu iemeslu tam, lai uzņemtu divgadniekus, nevis trīsgadniekus. Ir tikai pašvaldības nevēlēšanās kaut ko mainīt.”

Iespējams, vaina tiešām ir pašvaldības ieradumā, jo cita starpā Č. Batņa minēja arī frāzi: “Tāda ir uzņemšanas sistēma.”

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Tad jau tur ir krievu kārtība !

 2. Bērnudārznieka mamma Atbildēt

  Tikai nesapratu par kādu “augsto lidzmaksajumu 150 eur apmērā tiek runāts” lūdzu izglitojiet mani 🙂 , vairākus gadus apmeklējam šo lielisko bd un šādu rēķinu nebijām pamanījuši :))

  • Tās ir vecāku izmaksas privātajā bd, neskaitot pašvaldības līdzfinansējumu.

  • Jālasa kārtīgāk- runā ir par līdzmaksājumu privātajā b/d, kur vecāki spiesti laist bērnu.

   • nevis "nekārtīgi lasa", Atbildēt

    bet vainīgie mēģina atspamoties no no atbildības…?
    /
    Atgriezušies(varbūt pat nekur nav aizgājuši ?) padomijas laiki, kad(par bērnudārziem runājot) dažiem nodrošināja izņēmuma stāvokli barā, TĪŠI neceļot vajadzīgu iestādījumu, kamēr naudas gan nepietrūka dārgiem masveida tukšas propagandas objektiem.
    /
    Boļševistiskie(gaļdegunistiskie) noziedznieki
    rullē – atbrīvo teritoriju !

 3. Šaubos vai konkrētie vecāki būtu priecīgi, ja uzņemtu visus bērnus no rindas neievērojot dzimšanas gadu, jo, tas nozīmētu, ka lai uzņemtu pilnīgi visus pēc kārtas ir jāveido jauktās grupas, t.i., vienā grupā 2 līdz 6 gadu vecumam, kā rezultātā audzinātāja vienam bērnam mācīs pazīt krāsas un formas, otram mācīs atšķirt vasaru no ziemas, trešo mēģinās sagatavot skolai – rezultātā, caurkritis skolnieciņš un pa pusei izglītoti pirmskolnieki…

  • Ja bērnudārza vadītājs neprot izveidot grupas viena vecuma bērniem, lai meklē darbu citur. Labāk tomēr ir uzturēt caurspīdīgu rindu, kas nav publiski redzama.

 4. Varbūt jau no dzemdibu nama durvīm pa taisno vediet zīdaiņus uz bērnu dārziem,priekš kam “biznesmeņu” bērniem mājas,mātes,tēvi,vecvecāki?

  • 3 gados bērns sen vairs nav zīdainis 🙂

  • Liekas,ka Kristinai zināšanas cik ir iedevuši viņas māte,tēvs un vecvecāki mājās tik arī ir,skolā nav gājusi! Izlasi izglītības likumu par pirmsskolas izglītības iestādēm(skaidroju-tie ir bērnudārzi) un vispārējām izglītības iestādēm (skolas ar palamtskolas izglītību,vidusskolas utt.)
   Tad arī uzzināsi,kas un kāds ir pamatuzdevums bērnudārzam,tas nav tikai,lai bērnu atstātu pa dienu pieskatīšanai kaut kādām tantēm, bet lai bērns gūtu saskarsmi ar citiem bērniem,attīstītos,mācītos uzvedību,atbildību un pirms skolas gaitu uzsākšanas mācītos ciparus,burtus,rakstīt,skaitīt un lasīt!
   Ja esi kāda bērnudārza skolotāja (ja tā drīkst vispāt saukt ar tādu izpratni un attieksmi), tad lai Dievs stāv klāt tiem bērniem un novada iedzīvotājiem!

   • Nekas bērnam nav tik labs, kā audzināšana (!) mājās. Tavi formālie penteri ir nedaudz biedējoši: jocīgi, ja sieviete par bērnu audzināšanu runā saltā ierēdņu žargonā, un pretīgi, ja tādu formālismu patiešām izjūt kā pareizu attieksmi pret mazo.

 5. Domāju, ka tie domes un bērnudārza darbinieki, kuri kārtoja rindas jautājumus, tagad lūdz Dievu, lai netiktu veikta neatkarīga pārbaude, kurā visas rindu spēlītes būs redzamas kā uz delnas.

 6. Kā jau pienākas, visiem ir jau skaidrs pirms sprieduma – pašvaldība ir vainīga un vecākiem, kuri turklāt ir advokāti, ir taisnība! Ideāli, vai ne?

 7. piegriezušies ir šie mūžīgie prasītāji – jauna speciālitāte

 8. Malači vecāki, bet cīņai ir nepieciešamas zināšanas un citi resursi, kuru vairākums vecākiem nav. Pašvaldības nievēro ne vienlīdzības, ne caurspīdīguma principu un lielākoties tikai tāpēc, ka ir ko slēpt – citu skaidrojumu es neredzu. Bet smieklīgākais ir tas, ka pat ja Jūs izcīnīsiet cīņu, spriedums tiks ievērots un izpildīts konkrētajā pašvaldībā, tāpat kā tas ir ar visiem Valsts kontroles, VARAM uc kontrolējošo institūciju norādēm, pārējās tik “pašas valdīs” tālāk.

Draugiem Facebook Twitter Google+