×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
14. novembris, 2017
Drukāt

“Latvenergo” apsver vēja parku būvniecību (26)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Latvijā vēja enerģiju ražo stacijas, kuru kopējā jauda ir tikai 80 megavati (MW), kamēr Igaunijā un Lietuvā vēja enerģiju ražo spēkstacijas, kuras ir četras līdz septiņas reizes jaudīgākas. “Kopš 2011. gada Latvijā nav izsniegta neviena jauna atļauja vēja enerģijas ražošanai. Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā uzbūvētas vēja turbīnas ar kopējo jaudu 6,9 MW. No Baltijas valstīm vismazāk vēja enerģijas saražo Latvijā, un nav nekādu indikāciju, ka šī situācija varētu mainīties,” saka Latvijas Vēja enerģijas asociācijas valdes loceklis Kristaps Stepanovs. Igaunijā kopējā vēja turbīnu jauda ir 321 MW un valdība tikko atbalstījusi 1000 MW liela vēja parka izbūvi, kas atrastos ūdenī Hījumā salas piekrastē. Lietuvā ir 511 MW jaudīgas vēja turbīnas un vēl 250 MW jaudas parkus izbūvēs līdz 2020. gadam.

Novērtējot Latvijas lielās problēmas vēja enerģijas ražošanā, Dānija kā viena no pasaules līderēm vēja enerģijas iegūšanā kopā ar Ekonomikas ministriju rīkoja konferenci, kurā centās palīdzēt tikt skaidrībā ar Latvijas vēja enerģijas potenciālu, tālāko attīstību un problēmām.

Traucē viensētas

Vēju biznesā iesaistītie domā, ka vēja enerģijas ražošana Latvijā neattīstās divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, trūkst atbalsta, kas atbilstu tirgus principiem. “Nevajag atbalstīt visus, bet gan tos, kuri reāli saražos elektrību par zemāko cenu,” uzsver K. Stepanovs. Otrkārt, nav sakārtota normatīvā bāze, kas šobrīd paredz to, ka vēja turbīnas nedrīkst būvēt tuvāk par diviem kilometriem no apdzīvotas vietas. Arī viensēta šo noteikumu izpratnē ir apdzīvota vieta.

“Latvija ir viensētu zeme, mums nav tik daudz brīvu teritoriju, kur var bez problēmām izbūvēt parkus. Piemēram, Somijā aizsarg­joslu nav teju vispār – ja gribi būvēt turbīnu uz savas zemes, tev neviens to neliedz,” salīdzina asociācijas pārstāvis. Bēdīgo situāciju netieši pierāda arī elektropārvades līniju projekts “Kurzemes loks”, kas teju izbūvēts, taču pie tā nav pieslēgta neviena vēja stacija. “Savulaik Eiropas Komisija, par kuras naudu objekts tapis, norādīja, ka loks jāizbūvē ne tikai elektroapgādes drošībai, bet arī vēja staciju izbūvei un pieslēgšanai pie loka. Šī 330 kV līnija, pie kuras var pieslēgt lielas jaudas, izkliedētu tālāk elektrību pa visu Latviju,” skaidro K. Stepanovs.

Ekonomikas ministrijas Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta direktors Dzintars Kauliņš norāda, ka atjaunojamā enerģija Latvijā ir viens no aktuālākajiem tematiem. Lielākās naudas investētas biogāzes un biomasas koģenerācijas stacijās, lai gan vēja enerģijai ir pat lielāks potenciāls. “Grūti teikt, kāpēc noticis tā, ka uzbūvētas tikai 80 MW stacijas. Iespējams, kad sākās pirmais lielais licenču vilnis, nebija pietiekama valsts atbalsta. Līdz 2030. gadam ir plāns no atjaunojamajiem avotiem saražot pusi Latvijai nepieciešamās enerģijas, taču, lai to izpildītu, vēl daudz jāizdara, tostarp jāsakārto regulācija,” piebilst Dz. Kauliņš.

Varētu darboties 1000 MW

Savukārt cits asociācijas valdes loceklis Toms Nāburgs uzsver, ka daudzas vēja enerģijas attīstības iestrādes gluži vienkārši iestrēgušas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas gaiteņos. “Dažbrīd šķiet, ka Latvijā to vēja enerģiju nevienam nemaz nevajag. Man ir savas idejas, kāpēc tas tā ir, taču negribu spekulēt. Eiropas Savienība ir izdevusi dažādus noteikumus, kas jāizpilda līdz 2030. gadam, un ir pilnīgi skaidrs, ka mēs to nespēsim izpildīt. 2009. gadā pieņemtā direktīva paredzēja ar vēja palīdzību iegūt 40% visu Latvijai nepieciešamo enerģiju, taču līdz šim ar mērķa izpildi klājies grūti. Jau tagad vajadzēja būt izbūvētām stacijām ar 200 MW jaudu, bet līdz 2020. gadam – 400 MW. Skaidrs, ka to neizdosies izdarīt. Ministri nemitīgi mainās un nav ilgtermiņa vīzijas, nav atbalsta mehānismu,” saka T. Nāburgs. Viņš arī cer uz būtiskāku “Latvenergo” iesaisti vēja enerģijas attīstīšanā. “Saprotam, ka gāzē vairs nav jāinvestē un tā nerada problēmas, taču ilgtermiņa atbilde ir vējš un ūdens, kas ir daudz lētāki nekā gāze,” skaidro T. Nāburgs.

“Latvenergo” attīstības un izpētes direktors Māris Balodis apstiprināja, ka “Latvenergo” domā par vēja parku izveidi. “Trīs četrus gadus domājam veikt pilotprojektus un ceram, ka ražotāji mums palīdzēs ar tehnoloģijām un jau pēc 2025. gada mēs varētu investēt liela apjoma vēja parkā. Šobrīd neiesaistāmies, jo mums ir citi plāni, kuri jāpabeidz,” norāda M. Balodis.

Kopumā Latvijā elektrību varētu ražot vēja stacijas pat ar 1000 megavatu jaudu, ko apstiprināja arī “Augstsprieguma tīkla” valdes loceklis Gatis Junghāns, norādot, ka tāds apjoms uzņēmumam neradītu problēmas.

1000 MW potenciāls ir vēl arī piekrastē, taču parku izbūve ūdenī ir krietni dārgāka nekā uz sauszemes, tāpēc šobrīd būtu pēc iespējas ātrāk jāsāk staciju būve uz zemes, tālākā nākotnē domājot arī par Baltijas jūras ūdeņu iekarošanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Pajautājiet cilvēkiem Vācijā, kuru māju tuvumā ir uzstādīti vēja ģeneratori. Viņi nebūt nav laimīgi, jo tagad to dzīvi ietekmē kaitīga vibrācija, kura pa zemi izplatās no vēja ģeneratoriem. Pareizi ir, ka likums paredz ne tuvāk kā 2km no apdzīvotas vietas/viensētas.

  • MK. Noteikumi 240 gan neuzskata viensētu par apdzīvotu vietu, un šie attālumi ir smieklīgi, mums ir augstums x 5, kamēr citur pasaulē ir augstums x 10.

 2. Patriots Latvijas sargs Atbildēt

  Dzintars Kauliņš- galvenais pizdzilka!

 3. Lielas naudas iegulditas koģenerācijas stacijās. Kurwas! Blad! Nesen vel tautas balss rādīja to krapšanas shēmu, ka noliek izīrētu konteineru tipa, kas kko ražo. Kroč lilu naudu nevis ieguldija, bet nopizģīja. Pidarasti.

 4. melo acīs skatīdamies Atbildēt

  Gan jau kāds gudrītis izdomājis,ka šeit var pagrābt veselus 2 OIK. Vienu,kad vējš pūš-no peļņas. otru-kad nepūš-no zaudējumiem. Gan jau tauta samaksās.

 5. VAI JŪS DZIRDĒJĀT ŠIEM TRAUCĒ VIENSĒTAS, JALIKVIDĒ TĀS PAŠAS SMIEKLĪGĀS AIZSARGJOSLAS UN TAD JAU AR LAIKU PAŠI AIZVĀKSIES NO VIENSĒTĀM!!! NORVĒĢIJA, DĀNIJA UC.,VALSTIS CĪNĀS PAR TO, LAI ŠIS AIZSARGJOSLAS PALIELINĀTU, BET MUMS NOŅEMTU, TO JAU VĒL ĪSTI NEZINA, KĀ PATIESĪBĀ IR SOMIJĀ.

 6. Kas tad nu , noticis ar Skeli , kad vairak nebuve , veja generatorus ? Aptrucies , sazagta nauda ?

  • Domājams, ka šķēles vējenēm beidzas paredzētais OIK izmaksu termiņš. Man lielas aizdomas, ka notiks afēra un vējenes caur ofšoriem it kā nokļūs citu īpašnieku rokās, vai pat latvenergo rokās. Tad OiK varēs kasēt ar jaunu termiņu. Vārdu sakot, jātiek nelielai papīru šļurai cauri un naudiņš ripos.

 7. Sen jau ar OIK palīdzību izveidots naudas mūžīgais dzinējs. Elektomotors griež elektroģenerātoru un samaksājot par patērēto elektroenerģiju,nodot tīklā saražoto enerģiju ar OIK gūst peļņu ap 70% no samaksātās summas. Tad vējš neietekmē peļņas lielumu. Nu skata pēc izveido kādu vējenes butaforiju. Tikai dēļ OIK ir iespējama vislielākā krāpniecība. Un runāt par jebkādu kontroli no valsts puses ir neiespējami, jo valsts vīreļi paši veido dažādas krāpnieciskas shēmas. Un tas labākais būs latvenergo ražojot gan parasto elektrību, iepērkot elektrību un ražojot elektrību no atjaunojamiem enerģijas veidiem. Tur nu varēs krāpties uz nebēdu, pie tam, kā jau valsts uzņēmumam, kontroles ne kādas. Tas ātri novedīs līdz nabaga tarbai visu, tā jau tīši postīto, valsti

 8. Ir tak arī saules kolektori, var tak arī tādus parkus izveidot LV!!! Manā pusē pašvaldība ir kategoriski pret vēja parkiem!!! Nesaprotu kur problēma!!! Ja iet ar kukuljiem uz domi tad viss ir atļauts!!!

 9. Latvenergo vēl par maz peļņas miljonu ? Traucē viensētas? Nav problēmu – viensētas nones, ģenerātoru stabus saceļ ! Tikai vēl jāpadomā, kas maksās par iegūto enerģiju
  jaunajam OIKam,jo to lietotāju skaits arvien samazinās Varbūt Latvenergo labāk būtu darboties pēc senas latviešu gudrības -labāk zīle rokā,nekā mednis kokā? Jo tā zīle jau tagad ir gigantiska. Vai tad vēl nepietiek?

 10. Latvijā lielākais trūkums ir tā sauktās tautas tupums. Viņiem var iestāstīt jebko, ja vien to raida pa TV un vēl ar akcentu, ka pie visa vainīgs Šķēle. Reizēm šķiet, ka tautele atteiktos pat no naudas, ja to drukātu Šķēles tipogrāfijā. Otrs pēc kārtas ļaunums ir partiju koalīcijas sistēmā un korupcijā. Katrs nomainītais ekonomikas ministrs nāk ar savu sponsoru un paziņu loku, kam par labu lemj MK noteikumus un likumus. Latvijas Baltijas jūras piekraste ir kā radīta vēja enerģijai, jo tā ir mazapdzīvota, bet žurnālisti Šķēles sakarā ir izveidojuši negatīvu tēlu vēja enerģijā. Visa pasaule par to atklāti ņirdz un sauc latviešus par stulbeņiem, kuri nevis izmanto bezmaksas un mūžīgu energoresursu, bet pērk no krieviem gāzi priekš elektroenerģijas ražošanas un vēl maksā OIK milzu apmērā par šo gāzes elektrostaciju uzturēšanu dīkstāvē. Gazproma lobiju var tikai uzslavēt par to, ka viņi iestāstījuši tupajai tautai, ka krievu gāze ir laba, bet bezmaksas vējš slikts, jo tas dod maudu Šķēlem.

  • Ja bez jebkādas dotācijas, tad “uz priekšu”. Pārdodiet biržā par tirgus cenu un palieciet stāvus bagāti. TIKAI BEZ JEBKĀDĀM DOTĀCIJĀM UN “DUBULTTARIFIEM”.

   Tikai šobrīd tas nav ekonomiski iespējams!!! Tāpēc jau tas šurumburums caur vājoņa protekciju un ļoti aktīva kampaņa masu inf. līdzekļos. Būs mums atkal OIK-2. Skumji … .

 11. Jā noņemsim visus ierobežojumus lai katram latvietim blakus sētai ir pa vēja ģeneratoram, lai tie gudrinieki paši uzliek sev pie mājām veja ģeneratoru un pastisimies kāds viņiem naktis būs miegs un pašsajūta. Esmu redzējis dokumentālās filmas par ģeneratoru iedarbību uz cilvēku veselību, nejau par velti ir tie ierobežojumi attālumiem no apdzīvotām vietām.

 12. Latvija viensētu zeme, Nonesīsim visas viensētas un celsim 300 m augstas vēja fermas. Ja viens īpašnieks ir iecerējis būvēt uz savas zemes vēja fermu, tad pārējiem 30 ir tas jāpacieš vai vienkārši jāpamet savas mājas. Kādēļ citās valstīs protestē pret šīm vēja fermām, kuras atrodas 2 km attālumā, bet mums šis attālums līdz viensētai ir 500m. Kā ir patiesībā? Šis ir labs veids kā atbrīvoties no tiem, kuri laukos vēl ir palikuši. Pat sikspāriņi un gājputni ir pazuduši no Kurzemes. Papīrs jau pacieš visu…..

 13. Smaržo pēc jauna OIKa!

 14. …shēmotājus pie SIENAS,bez cermonijām.Interesanti,kur lv vajadzīgas lielas jaudas.Lv,praktiski,neko neražo.Ar tām jaudām ko patreiz saražo var apsildīt visu lv ziemas sezonā.

 15. Elektrisko tīklu operatoriem ir izpētījuši Eiropas VES darbību (to uzstādītā jauda kopā ir ap 150 000 MW).
  Šī daudzuma VES jaudas tiek izmantotas par tikai 17%, jo bieži vēja nav. Tas nozīmē, ka VES vien nevar uzticēties, ir jāuztur citas prognozējamākas jaudas, lai mēs nepaliktu bez elektrības. Līdzīgi ir ar saules baterijām, bet to izmaksas ir vēl augstākas nekā elektrībai no vējiem.

 16. Šīs ekonomiskās diversijas valdības līmenī ir nekavējoties jāpārtrauc. TEC, kas darbojas ar fossīlo kurināmo – dabas gāzi, nekavējoties jāpārtrauc OIK piemaksa un īpašnieki, līguma parakstītāji no valdības par plaša mēroga ekonomisko diversiju jāsēdina cietumā ar soda termiņu uz mūžu, nerunājot jau nemaz par nekavējošu mantas konfiskāciju.. Droši vien stādot valsts budžetu arī paredzētas tādas naudas plūsmas oligarhu kabatās, ka mati celtos stāvus. Bet tur viss noslepenots, ka gailis pakaļ nedzied. Kā izpeldēja augstākās pilotāžas meistarstiķis ar TEC OIK nelikumīgu piemaksu, gan ar laiku parādīsies arī budžeta rebes. Vēja staciju celšanā nekādu iebildumu nevar būt, tikai OIK nelikumīgais rūpals jālikvidē. Un nevar būt nekādas runas par OIK piemērošanu turpmāk būvētām alternatīvās enerģijas iekārtām.

  • 100% piekrītu ! Absolūta taisnība !

  • Nepiekrītu! Viss ir likumīgi un ar manas valdības (jūsu ievēlētās starp citu!) atbalstu! Palasiet likumus, labojiet zobus, gludiniet bikses um mācieties krievu valodu! oi, piedodiet angļu!

  • Nepiekrītu! Viss ir likumīgi un ar manas valdības (jūsu ievēlētās starp citu!) atbalstu! Palasiet likumus, labojiet zobus, gludiniet bikses um mācieties krievu valodu! oi, piedodiet angļu!

 17. Nav ko vaimanāt, ka netiek uzstādīti vēja ģeneratori.Zināms, ka ir uzstādīti mazie vēja ģeneratori 3, 5 kw, bet nav pieslēgti pie elektrotīkliem. Mazām saimniecībām solīja, ka līdz 200 kw saražoto un patērēto elektroenerģiju izlīdzinās, bet Ministru kabineta noteikumos tika iekļauts, ka būs jāmaksā par elektroenerģijas sadalīšanu un pieslēguma nodrošināšanu un līdz ar to vēja ģeneratori netiek pieslēgti, jo pieslēgties latvenergo tīklam ir ļoti dārgi un atmaksāsies tikai pēc 7-8 gadiem.

 18. Latvijai pilnīgi pietiek ar saviem HESiem. OIK ir vistīrākais spļāviens sejā Latvijas tautai . Pateicoties visiem šī parazītbiznesa īpašniekiem – VESiem, TECiem , mazajiem HESiem – Lavijā ir viena no dārgākajām elektroenerģijām ES. NU KUR VĒL !!!!???? ? Atkal kaut kādas netīras roķeles grīb grābstīties gar tautas kabatām !!!

 19. Kàpēc biogāze ,bet ne vējš? Varēja tak ari autors pateikt! Tāpēc ,ka biogāzei bija lielāks atbalsts…. pierēķināt klàt LAD atbalstu kukurūzai un bezakcīzis dīzeli…..tagad tas vis ir apcirpts palicis ir tikai vienotais platību maksājums ap 70 euro/ha…..bet vienalga kukurūzai nomas zeme iet pa100euro/ha…..tas nav normāli,jo tiem ha var ražot gaļu un graudus eksportam….

 20. Nolādētais Afērists un valsts kase izshēmotājs – Puķu Andris atkal savus afēristiskos miljonu projektiņus sāk bīdīt. Un, kā vienmēr, no malas un citu rokām. Laikam izdevīgi tie valsts iepirkumi viņam. Nu ja, konkurentus izdirsināja un atšuva, tagad var monopolu taisīt. Deram, ka būs lēmums, ka šādus vēja ģeneratorus var taisīt tikai tie, kam jau ir pieredze tajā ?! Bet Puķu Andrim jau ir !……… Cik gan, tomēr, tās Puķu Andra shēmiņas ir caurspīdīgas ! Tikai Kalna Maijeram un KNABim šīs shēmas nav pa zobiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+