Foto – Valdis Semjonovs

Vējš azotē… Lai nesaltu un – ko darīt, ja nosali 0

Kad laiks kļūst vēsāks, organismam bīstamas ne vien slimības, ko izraisa vīrusi, bet arī ķermeņa atdzišana jeb hipotermija un pat apsaldējumi. Jā, arī tad, kad temperatūra nav zem nulles!

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Atdzišana ir tad, ja būtiski pazeminās ķermeņa temperatūra, ilgstoši atrodoties aukstumā vai iegremdējoties ledainā ūdenī. Atdziestot organisms sāk zaudēt siltumu ātrāk, nekā spēj to atjaunot.

Par hipotermiju liecina drebuļi, trīcēšana, koordinācijas traucējumi, pavājinās domāšana un atmiņa. Smagākos gadījumos var būt palēnināta sirdsdarbība, pazemināts asinsspiediens, paplašinātas acu zīlītes, pavājināti ķermeņa refleksi, vājš pulss un elpošana, samaņas zudums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visjutīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un vecāki cilvēki. Arī alkohola lietošana palielina nosalšanas risku, jo tā ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, mazinās drebuļu aizsargmehānisms un cietušais nespēj adekvāti uztvert apkārtni un notiekošo. Hipotermijas attīstību var veicināt arī cukura diabēts, centrālās nervu sistēmas bojājumi, traumas u.c. veselības problēmas.

Lai ārā sevi pasargātu no aukstuma ietekmes, gan bērniem, gan pieaugušajiem jāvelk silti un ne pārāk cieši pieguloši apavi un vilnas vai kokvilnas zeķes (sintētiskās nav ieteicamas), kā arī cepure un šalle.

Dūraiņi silda labāk nekā pirkstaiņi. Labākā izvēle ir virsdrēbes, kas aiztur mitrumu un saglabā siltumu. Uzvelkot vairākas apģērba kārtas, tām cieši jāpiegul ķermenim, ļaujot asinsritei brīvi cirkulēt. Ja ir vairākas apģērba kārtas, vajadzības gadījumā lieko var novilkt, ja kļūs karsti. Tāpēc nav lietderīgs arī kustības ierobežojošs apģērbs.

Drebuļi ir pirmā pazīmē, kas liecina, ka ķermenis zaudē siltumu. To nedrīkst ignorēt – ir jādodas telpās sasildīties.

Ja ir aizdomas par hipotermijas iestāšanos, cietušais jānogādā siltumā un jāatbrīvo no aukstajām, mitrajām vai slapjajām drēbēm un apaviem. Jāsasedz un jādod padzerties siltu šķidrumu, kas nesatur kofeīnu. Ja veselības stāvoklis neuzlabojas vai ir bezsamaņa, nepieciešama ātrā palīdzība, zvanot pa telefona numuru 113.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.